Asensin ML:n puhdasasennuksena uudestaan kovolle ja tein uuden käyttäjätunnuksen. Yritin sitten siirtotyökalulla siirtää kaikki tarvittavat tiedot ja tiedostot varmuuskopiosta. No, ihan kaikkea tarpeellista sieltä ei saanut joten jouduin siirtämään myös koko vanhan käyttäjätunnuksen. Poistin sitten tämän uuden tunnarin ja tämän jälkeen ei vanhalla tunnarilla ole voinut esim. selaimelta ladata jotain toisille kovalevyille. Käynnistyslevyn Macintosh HD oikeudet pystyy korjaamaan levytyökalulla, mutta kahden muun kovalevyn oikeuksia ei pysty korjaamaan koska kuvakkeet ovat harmaina. Pystynkö korjaamaan oikeudet siten jollain muullalailla?
Puhdasasennuksen ja uuden käyttäjätunnarin luomisen tarkoitus oli yksinkertaisesti luoda uusi käyttäjätunnus vanhan tilalle, mutta ongelmaksi tuli tosiaan tuo tietojen palauttaminen. Halusin siis palauttaa kaiken kuten ennenkin, mutta ainoastaan muuttaa tunnusta.
edit: Korjauksena tähän vielä, että en pysty lataamaan/siirtämään kahden "varastokovalevyn" kansioihin mitään, koska valittaa ettei ole oikeuksia.
Oikeudet "epäkunnossa"
Mac OS X, Boot Camp ja virtualisointi
7 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 1195
- Liittynyt: 5.3.2006 klo 17.33
Oikeudet "epäkunnossa"
Viesti Kirjoittaja Jepe »
Viimeksi muokannut Jepe, 9.10.2012 klo 23.05. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
- Viestit: 8105
- Liittynyt: 24.8.2005 klo 20.36
Re: Oikeudet "epäkunnossa"
Viesti Kirjoittaja Lare »
Itse tein vastaavan homman niin että uudessa koneessa oli ensin vanha käyttäjätunnus. Sitten manuaalisesti kopioin kaiken uudelle käyttäjätunnukselle. Vasta sitten poistin vanhan tunnuksen.
Vitutuksesta voimavara!
-
- Viestit: 7768
- Liittynyt: 25.2.2004 klo 12.38
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Oikeudet "epäkunnossa"
Viesti Kirjoittaja Juhani L »
Vain käynnistyslevyn oikeuksia voidaan korjata. Muille levyillä niitä ei ole eikä asialla ole merkitystä.Jepe kirjoitti:Käynnistyslevyn Macintosh HD oikeudet pystyy korjaamaan levytyökalulla, mutta kahden muun kovalevyn oikeuksia ei pysty korjaamaan koska kuvakkeet ovat harmaina. Pystynkö korjaamaan oikeudet siten jollain muullalailla?
Mihinkä muotoon varastokovalevyt on alustettu?Korjauksena tähän vielä, että en pysty lataamaan/siirtämään kahden "varastokovalevyn" kansioihin mitään, koska valittaa ettei ole oikeuksia.[/i]
-
- Viestit: 1195
- Liittynyt: 5.3.2006 klo 17.33
Re: Oikeudet "epäkunnossa"
Viesti Kirjoittaja Jepe »
Miten esimerkiksi dashboardin muistilaput tai asennetut ohjelmat saa kopioitua helposti?Lare kirjoitti:Itse tein vastaavan homman niin että uudessa koneessa oli ensin vanha käyttäjätunnus. Sitten manuaalisesti kopioin kaiken uudelle käyttäjätunnukselle. Vasta sitten poistin vanhan tunnuksen.
Kaikki kovalevyt on alustettu muotoon Mac OS (kirjaava).Juhani L kirjoitti:Mihinkä muotoon varastokovalevyt on alustettu?Korjauksena tähän vielä, että en pysty lataamaan/siirtämään kahden "varastokovalevyn" kansioihin mitään, koska valittaa ettei ole oikeuksia.[/i]
-
- Viestit: 8105
- Liittynyt: 24.8.2005 klo 20.36
Re: Oikeudet "epäkunnossa"
Viesti Kirjoittaja Lare »
Onko se "Sticky Notes"? Silloin se olisi tuollaJepe kirjoitti:Miten esimerkiksi dashboardin muistilaput tai asennetut ohjelmat saa kopioitua helposti?
Ohjelmien uudelleen asennus on jonkinlainen vaiva, mutta voisi olla hyvä keino aloittaa vapaana tauhkasta.
Viimeksi muokannut Lare, 17.10.2012 klo 21.08. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Vitutuksesta voimavara!
-
- Viestit: 1195
- Liittynyt: 5.3.2006 klo 17.33
Re: Oikeudet "epäkunnossa"
Viesti Kirjoittaja Jepe »
Juu käsittääkseni juurikin noista on kyse. Melkein pakko, jos ei muuten saa kuntoon, on asentaa kaikki uudestaan, mutta pitää vielä yrittää säätää.Lare kirjoitti:Onko se "Sticky Notes"? Silloin se olisi tuollaJepe kirjoitti:Miten esimerkiksi dashboardin muistilaput tai asennetut ohjelmat saa kopioitua helposti?
Ohjelmien uudelleen asennus on jonkinlainen vaiva, mutta voisi olla hyvä keino aloittaa vapaana tauhkasta.
Lisäyksenä vielä että varastokovalevyillä olleisiin aikaisempiin kansioihin ei enää pysty lataamaan/siirtämään mitään. Ja kansion X tiedoista (Näytä tiedot) näkyy jako ja oikeudet -kohdassa ensimmäisenä nimi "Noudetaan..." ja siinä harmaa pärstä silhuetti (joka normaalisti siis on tumma) ja sen sivussa kysymysmerkki. Oikeuksina tälle "Luku ja kirjoitus".
Jos lataan kansioon X vaikka kuvan internetistä niin tulee latausvirheikkuna, jossa ilmoitetaan:
Kohdetta /Volumes/Varastokovalevy/Kansio_X/internetistäladattukuva.jpg ei voitu tallentaa koska et voi muuttaa sen kansion sisältöä. Muuta kansion oikeuksia ja yritä uudelleen tai koita tallentaa muualle.
Kuitenkin jos luon uuden kansion niin se käyttäytyy täysin normaalisti eli sinne pystyn siirtämään/lataamaan kaikkea ihan normaalisti.
-
- Viestit: 8105
- Liittynyt: 24.8.2005 klo 20.36
Re: Oikeudet "epäkunnossa"
Viesti Kirjoittaja Lare »
Netistä varmaan löytyy infoa, mitä pitää kopioida mistäkin, mitäkin ohjelmaa varten. Jos nuo paikat vaihtelevat, niin säästäisit vaivaa puhtaalla asennuksella, tuurilla taas riittäisi Sovellukset-hakemisto ja plistien kopiointi. Itse viimeksi tein siirtoapurilla, kun tunnukset samoja. Mukana seurasi ikivanha Mail-ongelma, joka lähti lopulta täydellisellä Mail-resetoinnilla. (aikanaan To-kenttä oli harmaa, eikä voinut lähettää mitään. Ongelma muuttui versioiden myötä rantapallon pyöritykseksi).
Vitutuksesta voimavara!
7 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Käyttöjärjestelmät”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit