MasBe kirjoitti:^Ja sitten puhuvat että Kiinassa ollaan todella tyytyväisia Apple Mapsiin, joka toimii siellä paremmin kuin Google Maps..
Otos taitaa olla samaa tasoa, kun sanon, että kiinalaisesta ystäväpiiristäni kaksi on jo vaihtanut iPhonensa Galaxy 3:een, eli kiinalaiset eivät ole tyytyväisiä iPhoneen.
Kiina on paljon muuta kuin Peking, Shanghai tai Hong Kong. Navigoi luurillasi sellaiseen Hunanin provinssin pääkaupunkiin kuin Changsha (5-6 mijoonaa asukasta) ja etsi reitti New Empire Hotellista Jinxing Middle Roadilta, lähimpään McDonalsiin ja kerro kummalla puolella Jangtse-jokea hotelli on ja paljon tulee matkaa lähimmälle mäkkärille.
Kyllähän noi osaa Googlellakin. Katsokaas vaikka Helsingistä Töölön sairaala ja zoomatkaa niin siitä tuleekin Meilahden sairaala Selainversiollakin onnistuu.
spiidi78 kirjoitti:Kyllähän noi osaa Googlellakin. Katsokaas vaikka Helsingistä Töölön sairaala ja zoomatkaa niin siitä tuleekin Meilahden sairaala Selainversiollakin onnistuu.
Meilahden Tornisairaala on näppärästi laitettu Tölikän tilalle ja Meikussa on "Meilahti Hospital".
Hei, nehän ovat tehneet jotain! Ainakin täällä Porvoossa satelliittikartta on nyt värillinen ja PAAALJON tarkempi, Hamina ei ole enää saari ja Helsingin rautatieasema ei sijaitse sademetsässä!
Hienoa. Nyt kun vielä ottaisivat onkeensa virheraporteista rakennusten suhteen: se kirjasto ei edelleenkään sijaitse kolme korttelia länteen...
Aslan kirjoitti:Hei, nehän ovat tehneet jotain! Ainakin täällä Porvoossa satelliittikartta on nyt värillinen ja PAAALJON tarkempi, Hamina ei ole enää saari ja Helsingin rautatieasema ei sijaitse sademetsässä!
Hienoa. Nyt kun vielä ottaisivat onkeensa virheraporteista rakennusten suhteen: se kirjasto ei edelleenkään sijaitse kolme korttelia länteen...
Hamina ei ole tosiaan enää saari (jei!) mutta Helsingin rautatieasema näyttää kyllä edelleen kovin metsäiseltä minusta:
IMG_3944.PNG
Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia nähdäksesi tämän viestin liitetiedostoja.
Minulla ainakin näkyy tuo Finalndia Hall kun zoomaa riittävän lähelle (samaan tasoon kuin missä ilmestyy tuo rautatieasema), ei se mikään läppä ole. Lähetin kyllä korjauksen siitä kun tänään ensimmäisen kerran sen huomasin.
Viimeksi muokannut tuomas92, 24.11.2012 klo 20.40. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
En ole vielä enempiä testaillut, kun on Lumian jälkeen ollut iluuri vasta alun kolmatta päivää, mutta kokeilin yhtä navigaattoreille ongelmallista osoitetta Applen kartalla. Ja kun pyysin sinne opastusta, niin vaihtoehto nro1 oli ehdottomasti toimivin reitti ko. osoitteeseen. Vertailun vuoksi Nokian kartat ajattaa n. 20km kauempaa vaikkakin rahtusen isompaa tietä, mutta kuitenkin. Eikä se paljon kysellyt eri reittivaihtoehdoista etukäteen. Se oli vähän niinkuin myway or not.
Vain TomTomin ehta navigaattori on "löytänyt" tuon suorimman tai ainakin järkevimmän n. 60km reitin iPhonen lisäksi.
Täyttä kuraa tämä kartta. Eka kerran koitin navikoida tällä ja vei junaradan varteen. Piti olla ylikäytävä, vaan kuinka ollakaan oli aita edessä. No siinä sitten kärryn kanssa vekslaamaan ympäri ja sattumoisin tuli koiran ulkoiluttaja jolta kysyin ajo-ohjetta radan toiselle puolelle. Hän mainitsi samalla että ylikäytävä on poistettu 1996.
Ja sitten myöhemmin kun katsoin näitä kotiseudun ylikäytäviä, jotka nekin on poistettu yli kymmenen vuotta sitten, niin melkein kaikki on apple mapsin mukaan yliajokunnossa.
Eli ei tuolla tee mitään, täysin käyttökelvoton.
Itse olen nyt navigoinut näillä kartoilla pitkin Helsinkiä ja Turkua ja vähän muuallakin. Aina olen löytänyt perille, useimmiten ongelmitta.
Navigoinnin aikainen näyttö ei mielestäni ole paras mahdollinen, sillä opastetaulu peittää turhan paljon tulevan reitin näkyvyyttä, varsinkin vaakatasossa. Viime vkl tuli ajettua n. 2 km harhaan, kun en jaksanut syöttää tiennumeroa eräälle mökille ajaessani. Apple maps ilmoitti, että ollaan saavuttu päämäärään, kun tietä oli jo ajettu 2 km, eikä heti tielle käännyttäessä.
Paljon en ole erillisiä navigaattoreita käyttänyt, enkä luureilla muita softia, mutta kelpaa tämä ilmaiseksi oikein hyvin, vaikka parantamisen varaa vielä onkin. Mukavampi tällä on autolla kuitenkin navigoida, kuin Googlen kartoilla iOS:llä. Googlen kartat taas olivat kyllä selkeästi paremmat kävelynavigointiin.
Nyt on taas enemmän kokemusta tästä Mapsista navigoinnissa. Toiminut ainakin itselläni erittäin hyvin. Lumia 800 oli ennen, ja kyllä tämä navigoi järkevämmin! Lisäksi luuria voi käyttää navigoinnin aikan muuhunkin, esim puhumiseen, toisin kuin Lumiassa...
Ihmetyttää nämä valittajat, varmasti jotain ongelmakohtiakin on, mutta onpahan saanut suuret mittasuhteet aluksi tämä karttojen haukkuminen.
JHammer kirjoitti:Nyt on taas enemmän kokemusta tästä Mapsista navigoinnissa. Toiminut ainakin itselläni erittäin hyvin. Lumia 800 oli ennen, ja kyllä tämä navigoi järkevämmin! Lisäksi luuria voi käyttää navigoinnin aikan muuhunkin, esim puhumiseen, toisin kuin Lumiassa...
Ihmetyttää nämä valittajat, varmasti jotain ongelmakohtiakin on, mutta onpahan saanut suuret mittasuhteet aluksi tämä karttojen haukkuminen.
Ihan syystähän ne on suohon haukuttu. Todella huonosti löytyy esim yrityksen nimellä oikeaa paikkaa, ja jos löytyy niin pahimmillaan on niin pahasti väärässä kohtaa kuin olla ja voi.
Mutta parempi kuin ei mitään. Nokian Kartat Lumioilla huomattavasti parempia tällä hetkellä.
Valaise lisää tyhmyydestä? Kai nyt kartan voi olettaa löytävän edes kokonaisen kaupungin oikeasta paikasta...varmasti sakki ollut ihan yhtä tyhjä- tais täyspäistä kuin täällä hompussa.
Viimeksi muokannut Sherman, 11.12.2012 klo 13.46. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Commodore 64, 64 kB, 1541 disk drive, 1530 (C2N) datassette
Ericsson Dialog 4224
Veikkaan myös, että paikanpäällä on jonkinlaisia tienviittoja kaupunkia kohti. Jos tienviittaa ja navigaattori ovat ristiriidassa ainakin itse luotan tienviittaan...
Valaise lisää tyhmyydestä? Kai nyt kartan voi olettaa löytävän edes kokonaisen kaupungin oikeasta paikasta...varmasti sakki ollut ihan yhtä tyhjä- tais täyspäistä kuin täällä hompussa.
Applen tapauksessa ei kannata luottaa siihen, että data on kauhean oikeassa. Ja luottaisitko sovellukseen, jonka ikonissa opastetaan hyppäämään sillalta alas
n.kaksi kuukautta sitten laitettu tusina korjaus/virheilmoituksia Applelle karttasovelluksen virheistä. Tulos: ei yhtäkään korjattu. Eipä ne ainakaan kovaa kiirettä pidä karttojen parantamisen kanssa. Edelleen yksi heikoimmista karttaohjelmista, mitä olen käyttänyt. En tiedä mikä on muuttunut näin radikaalisti, että perfektionistinen Apple ontuu näin pahasti. (Mukaan voidaan lukea myös appstoren tahmaus, wifi ongelmat, sirin heikkous ja kokonaisvaltainen kehityksen jämähtäminen tällä hetkellä.)
iPhone | Apple Watch | iPad | Macbook Pro | Airpods
k@ke kirjoitti:n.kaksi kuukautta sitten laitettu tusina korjaus/virheilmoituksia Applelle karttasovelluksen virheistä. Tulos: ei yhtäkään korjattu. Eipä ne ainakaan kovaa kiirettä pidä karttojen parantamisen kanssa. Edelleen yksi heikoimmista karttaohjelmista, mitä olen käyttänyt. En tiedä mikä on muuttunut näin radikaalisti, että perfektionistinen Apple ontuu näin pahasti. (Mukaan voidaan lukea myös appstoren tahmaus, wifi ongelmat, sirin heikkous ja kokonaisvaltainen kehityksen jämähtäminen tällä hetkellä.)
ite laitoin heti kärkeen pari sillon ios6 julkaisun aikoihin ja molemmat on jo korjattu