Pikaisen testauksen perusteella vaikuttaa aika hyvältä. Huomattavasti parempi kuin ennen ja varmaan ainakin dataltaan Applen karttoja parempi. Saas nähdä tuleeko Applen karttoja enää käytettyä. Äkkiseltään en ainakaan keksi mitään syytä niitä enää käyttää.
Edit: Nokian Here-maps ei mahtunut samaan lauseeseen edellisten kanssa. Se oli niin surkea, että pääsi tyystin unohtumaan, joten siihen ei liene järkeä vertailla.
Viimeksi muokannut skip, 13.12.2012 klo 7.24. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Hyvä julkaisu. Rumemmasta ikonistaan huolimatta ottivat Applen karttojen paikan kotinäytön ekalla sivulla.
Ainoa mitä toivoisin olisi että karttojen vieritys ja zoomailu olisi yhtä sulavaa kuin Applen kartoissa ja Googlen kartoissa iOS 5:llä. Nyt tulee kovin androidimainen tunne kun ruudunpäivitysnopeus on aika alhainen (ainakin joskus se toimi noin Androidilla). Ja tämä siis iPhone 5:llä, eli ei pitäisi olla laitteen iästä kiinni.
tuomas92 kirjoitti:Ainoa mitä toivoisin olisi että karttojen vieritys ja zoomailu olisi yhtä sulavaa kuin Applen kartoissa ja Googlen kartoissa iOS 5:llä. Nyt tulee kovin androidimainen tunne kun ruudunpäivitysnopeus on aika alhainen (ainakin joskus se toimi noin Androidilla). Ja tämä siis iPhone 5:llä, eli ei pitäisi olla laitteen iästä kiinni.
No tuskin ne i5:n ikäiset ja saman hintaluokan androidluuritkaan hirveästi tahmailee. Ei tuo mun vanha i4 nyt niin älyttömän sulavalta tuntunut tähän vitoseen verrattuna. Mutta siis joo..
Mulla ei ollut ongelmia Applen karttojen kans. Ehkäpä Googlen kartat ovat kuitenkin yleisesti ottaen varmemmat, koska heillä pidempi kokemus kartoista. Silti pidän enemmän Applen karttojen ulkoasusta.
| MBP 14" | iPhone 13 Pro | iPad Pro 12,9" | AirPods Pro 2 | Apple Watch SE | ATV 4K | HomePods |
Kokeilin appsia. Itsellä on 4S ja ainakin minulla kartat hieman lagaavat. Lagittomuuteen tottuneena en pidä tästä ominaisuudesta. 8)
Kartat eivät tuo omalta osaltani minkäänlaista lisäarvoa ja olen aina löytänyt perille Applen kartoilla, tästä johtuen app on turha. Ulkoasukaan ei yllä Applen tasolle. App on varmasti hyvä esimerkiksi henkilöille joilla on 3Gs tai 4 mallit.
Viimeksi muokannut Munkkipulla, 13.12.2012 klo 12.16. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Itselläni ei ilmene lagisuutta zoomailussa tai vierittämisessä, mutta sen sivupalkki lagaa todella vähän (tosin Applen kartta sovellus lagaa.). Karttojen ulkoasu on ehdottomasti nätimpi Googlessa. Tosin tässä taas huomataan kuinka tärkeätä olisi, että sovellukset osattaisiin skaalata tabletille. Joo, eihän se koskaan voita täysin tabletille tehtyä, mutta olisi parempi. Tai vaadittaisiin puhelin ja tablet-tuki, jotta pääsisi kauppaan.
Mun mielestä Googlen tarjoama ääniohjaus on hieman selkeämpi Apple Mapsin vastaavaan verrattuna. Mitä karttojen/navigoinnin tarkkuuteen tulee, molmpien luotettavuus heikkenee, mitä syvemmälle periferiaan on hakeutumassa.
Pirun hyvä. Applen oma myös muuten jees mutta sen puhuvan pään saisi työntää sinne missä aurinko ei paista. Moinen ääni ei ole nykypäivää. Tulee 10 vuoden takaiset tvchatit mieleen.
Koitin tänään pk-seudulla navigointia paikasta A paikkaan B. Menomatkan navigoi hienosti mutta takaisintulo meni jostain syystä lenkin kautta korvessa, hienoa!
Tuli testattua navigointia. Käyttöliittymä mielestäni hyvä ja yleisilme selkeämpi kuin Applen. Myös ääni ihan toiselta planeetalta verrattuna puhuvaan päähän... Ei voi moittia, että ääniopasteet tulisivat liian myöhään päinvastoin, kehoittaa kääntymään oikealle/vasemmalle usein edellisessä risteyksessä ollessasi, joten tätäkin täytyy käyttää kuten Applen karttaa= äänet hiljaiselle ja aina kun pihinää kuuluu niin katsoo kartasta mitä minne tulisi mennä. Jonkin verran Turun keskustassa ja taajamassa ajettaessa jumitteli tuo kartan eteneminen, hetkittäin oli jopa 5 sekuntia paikallaan kunnes otti kunnon kengurun loikan eteenpäin...
Viizei kirjoitti:Street View on jo tässä versiossa.
Terve
latasin google mapsin, mutta ei sieltä mitenkään ilmiselvästi street wiev esille pompi. Pitääkö kirjautua johonkin palveluun ennenkuin toimii? oikean sivun alareunan kolmepisteistä "nappia" painamalla esiin tulee "liikenne" "julkinen liikenne" "satelliittikuva" ja "google earth"
Siis vääntäiskös joku rautalangasta, missä se street wiev luuraa. KIITOS
Ja täydennetään vielä, että laite on iPad II - puhelintahan ei todellakaan ole päivitetty uudelle käyttikselle - eikä toistaiseksi päivitetäkään.
Nuuska
Viimeksi muokannut Nuuska1, 14.12.2012 klo 13.22. Yhteensä muokattu 1 kertaa.