Quark 6.5.
Kuvankäsittely, taitto ja typografia
9 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 494
- Liittynyt: 22.2.2004 klo 16.08
Quark 6.5.
Viesti Kirjoittaja Appleboy »
Saanko versio 6.5:n kahteen koneeseen, vaikka lisenssejä on vain yksi. Esim. töihin ja kotiin? Joskus mielestäni luin asiasta jostain ja oli kuulemma tulossa se mahdollisuus saada kahteen koneeseen, mutta tuliko?
-
- Viestit: 4384
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 10.52
-
- Viestit: 494
- Liittynyt: 22.2.2004 klo 16.08
-
- Viestit: 347
- Liittynyt: 21.3.2004 klo 12.27
Re: Quark 6.5.
Viesti Kirjoittaja jiipeer »
Mites muuten saako 6.5 suomalaista tavutusta.Appleboy kirjoitti:Saanko versio 6.5:n kahteen koneeseen, vaikka lisenssejä on vain yksi. Esim. töihin ja kotiin? Joskus mielestäni luin asiasta jostain ja oli kuulemma tulossa se mahdollisuus saada kahteen koneeseen, mutta tuliko?
Nimimerkillä: Ei kokemusta
![Nörde [8-|]](./images/smilies/49_49.gif)
Koneita ja häkkyröitä vuodesta 1986.
Graafisella alalla vuodesta 1988
Graafisella alalla vuodesta 1988
-
- Viestit: 4384
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 10.52
Re: Quark 6.5.
Viesti Kirjoittaja eskofot »
Se tulee suomalaisen version muassa tietty.jiipeer kirjoitti:Mites muuten saako 6.5 suomalaista tavutusta.
(OT: Kuten olen muutamaan kertaan mainostanut, Quarkin tavutus on laatutyötä by Kielikone. InDesignin tavutuksessa on paljon enemmän korjattavaa kokemukseni mukaan. Se, että eivät saa edes ilmeisiä virheitä, kuten mahdollista rivijakoa kaksoispisteen ja genetiivin välistä estettyä (X:n), viittaa siihen että ID:n tavutusmoottori on niin alkeellinen ettei se tunnista sijamuotoja.)
SCSI Probe & SyQuest 44
-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Re: Quark 6.5.
Viesti Kirjoittaja Jamac »
Em. on kyllä tosiaan kohtuullisen syvältä. Itse olen vaan todennut että onneksi ilmiöön ei törmää kovin usein ja kun sen tietää niin niitä osaa katsoa. Pisteet Quarkille kyllä.
Mikäs se suomalainen firma oli miltä voisi "odottaa" kunnon kielimoottoria Indyyn?
Mikäs se suomalainen firma oli miltä voisi "odottaa" kunnon kielimoottoria Indyyn?
Alihankintana printtipuolen graafista materiaalia!
-
- Viestit: 4384
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 10.52
Re: Quark 6.5.
Viesti Kirjoittaja eskofot »
No se ol se toinen suomalainen alan pulju: Lingsoft. Tuotteen nimi piti olla Ortografix 2 for ID, mutta eipä tuosta ole mitään kuulunut.Jamac kirjoitti:Mikäs se suomalainen firma oli miltä voisi "odottaa" kunnon kielimoottoria Indyyn?
Mitenköhän se muutes sitten toimii kun tiedosto avataan koneessa jossa ko. laajennusta ei ole l. tulostamoissa?
SCSI Probe & SyQuest 44
-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Re: Quark 6.5.
Viesti Kirjoittaja Jamac »
No se menee ilmeisesti ketulleen sitten. En nyt sitten tiedä mitä asetuksia siellä Indyn tavutuspoikkeus sanastossa oli, mutta luulisin ettei tuollaisen kielimoottorin tekemät tavutukset säily. Mutta toisaalta sillä ei minusta ole kovastikaan merkitystä kun aineisto menee kuitenkin pdf:nä painoihin ja levytulostukseen.
Alihankintana printtipuolen graafista materiaalia!
-
- Viestit: 4384
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 10.52
Re: Quark 6.5.
Viesti Kirjoittaja eskofot »
Näin se tod. näk. on, kyseessähän ei ole mikään sanastolisä vaan oma keinoäly.Jamac kirjoitti:No se menee ilmeisesti ketulleen sitten. En nyt sitten tiedä mitä asetuksia siellä Indyn tavutuspoikkeus sanastossa oli, mutta luulisin ettei tuollaisen kielimoottorin tekemät tavutukset säily.
Omm...voisko nyt ehkä olla oikeampaa sanoa että *sinulle* ei olisi merkitystä. Monet työskentelevät kuitenkin työtyhmissä joista osa ei ole edes fyysisesti samassa paikassa, ja varsinkin jos ryhmässä on vaihtuvuutta ja variaatiota niin tämmöinen kapula on aika mahdoton. Moni tekee lisäksi ID-kauraa suoraan asiakkaan jatkoeditoitavaksi. Oma juttunsa on sekin että tietoisesti ei haluta 100%:sta PDF-työnkulkua – monestakin syystä – jonkun kirjapainon kanssa voi olla esim. kätevä ajansäästödiili viimeisten KVK-muutosten tai kuvien loppuhoidosta suoraan painossa... tai kyse voi olla kirjankannesta, jonka selän leveys ei ole suunnitteluvaiheessa tiedossa etc, etc.Jamac kirjoitti:Mutta toisaalta sillä ei minusta ole kovastikaan merkitystä kun aineisto menee kuitenkin pdf:nä painoihin ja levytulostukseen.
SCSI Probe & SyQuest 44
9 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Kuva ja graafinen suunnittelu”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit