Pyydan apuanne selvittaakseni taman ongelman. Aluksi pahoitteluni skandinaavisten kirjainten puutteesta, kirjoitan tata Windows-koneella, jossa ei ole skandikirjainten tukea.
Yritin eilen asentaa Windowsia Macille Bootcampilla. Boot Camp ei antanut osioida levya, vaan herjasi jotain, muistaakseni tiedostojarjestelmista tms. Boot Camp kaski osioida levyn uudelleen Levytyokalulla tahan tyyliin: Varmuuskopioi levy, alusta se yhdeksi Mac OS laajennettu (kirjaava) -taltioksi Levytyokalulla. Palauta tiedot ja kayta Boot Camp apuria uudelleen. Luin jostain, etta Boot Camp ei valttamatta pysty osioimaan levya, jos kovalevyn tiedot ovat todella fragmentoituneita. Ja fragmentoituneita tiedostoni olivatkin, tarkistin taman iDefragin demoversiolla, jolla en pystynyt fragmentoimaan levya, koska se on demo. Mutta silla katsoin siis, etta fragmentoitumista on paljon. Ajattelin sitten, etta fragmentoitumisenhan voi korjata tekemalla Time Machinella varmuuskopion koko kayttojarjestelmasta ja tiedoista ja palauttamalla System Recoveryn kautta Time Machinesta koko koneen sisallon.
Aloitin sitten palauttamisen menemalla palautusohjelmaan uudelleenkaynnistyksen yhteydessa komento-R nappainyhdistelmalla.
Kun palautusta oli mennyt joitain tunteja, kone ohjelma ilmoitti vain, ettei tiedostoja voida palauttaa. Yritin sitten tyhjentaa koko Macintosh HDn Levytykalulla siita palautusohjelmasta, mutta se ilmoittaa, ettei levya voida tyhjentaa, koska sita ei voida poistaa nakyvista. Levyn osiointi uudelleen ei myoskaan toimi.
Yritin asentaa Lionin uudelleen, mutta asennus jumitti muutaman tunnin jalkeen, kun jaljella oli n. 20 minuuttia asennusta, ja aika pomppasi 3h43 minuuttiin ja pysahtyi pitkaksi aikaa. Ajattelin sitten, etta se jumitti oikein kunnolla ja lopetin asentamisen, kun modeeminkaan kautta ei enaa tullut dataa (valot ei vilkkuneet).
Kokeilin nyt uudelleen viela palauttaa tiedot Time Machinesta. Aikaa on jaljella pari tuntia. Katsotaan mita kay. Jos palauttaminen ei onnistu, yritan viela asentaa Lionin uudestaan, ja jatan sen vaikka siihen sitten koko yoksi, vaikka mitaan ei nayttanyt tapahtuvan. Kovalevykaan ei ekalla kerralla jumituksen jalkeen tainnut pyoria, kun kone oli ihan hiljainen, tuulettimetkin meni hiljaiselle.
Kone kaynnistyy uudelleenkaynnistamalla vain System Recovery(?) -tilaan. Siis siihen, mihin normaalisti mentaisiin komento-R yhdistelmalla.
Kone on MacBook Pro, early 2011 malli. Kayttis on Lion. Mita itse ajattelen, on se etta osioinnissa on jossain vaiheessa (Boot Camp?) mennyt jotain vikaan, ja levy on jotenkin solmussa.
Nyt olisi hyvat neuvot kultaiset. Miljoona internetpistetta sille, joka pystyy auttamaan eteenpain. Mulla on kaikki tyot koneella pahasti kesken.
![Surullinen [:(]](./images/smilies/icon_sad.gif)