Gmailin imap tili vie 16GB, vaikkei gmailissakaan ole noin paljon. [Gmail].mbox vie 16GB (tarkistettu DaisyDiskillä). Poistin Maili ohjelmalla ton alta olevista drafteista ja spammeistä kaikki mahdolliset. En huomannut että olisi erikoisemmin tyhjätila kasvanut.
Advanced valikosta vaihdoin,
Keep copies of messages for offline viewing:
"All messages and their attachments" => "All messages, but omit attachments"
Mitään ei tuntunut poistuvan.
Mail vie paljon tilaa
Keskustelua ohjelmista ja Mac App Storesta.
2 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 3568
- Liittynyt: 9.12.2007 klo 21.10
Mail vie paljon tilaa
Viesti Kirjoittaja Hepo »
MacBook Pro13" mid 2012 16GB 480GB SSD
MacBook3.1 | 2.2GHz Intel Core 2 Duo | 4GB | 640GB | 12/2007
iPhone 5S 32GB + iPad2 32 GB Wi-Fi 3G + iPod Nano 3gen ja 6gen + ATV3
MacBook3.1 | 2.2GHz Intel Core 2 Duo | 4GB | 640GB | 12/2007
iPhone 5S 32GB + iPad2 32 GB Wi-Fi 3G + iPod Nano 3gen ja 6gen + ATV3
-
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
Re: Mail vie paljon tilaa
Viesti Kirjoittaja arisel »
Gmail ei suostu helpolla poistamaan mitään viestejä - koko sähköpostisysteemin tarkoitushan on kerätä tietoja, niin Google ei halua viestejä hävitettävän; yksityisyytesi toki on suojassa, sillä eihän Google sentään mitään yksityistä seuraisi, eihän? ![Salaisuus [:#]](./images/smilies/47_47.gif)
Google urkki tietoja laittomasti - sai sakot
Google sai taas naurettavat sakot
Napster-miehen yhteisöpalvelu sai sakot yksityistietojen väärinkäytöstä
Identiteettivarkausliiketoiminta lienee yleisesti hyväksyttyä, ja näistä palveluista hyötyvät myös tavalliset varkaat, jotka bongaavat tyhjät asunnot Facebookista yms. Ja Facebookhan on identiteettivarkaiden kuningas.
![Salaisuus [:#]](./images/smilies/47_47.gif)
Google urkki tietoja laittomasti - sai sakot
Yhtiö tosin väittää näin - mutta milläs tarkistat, kun palvelimia on jumalaton määrä, ja varmuuskopioita varmasti on joka-ainoasta bitistä jossain mistä ei kenellekään mitään kerrota.Tietosuojaviranomaisten mielestä kyseessä on yksi historian suurimpia tietoturvarikkomuksia. Virasto harmittelee, ettei Saksan laki mahdollistanut Googlen rankaisemista annettua suuremmalla sakolla.
Ja sakoista: niillä ei ole minkäänlaista merkitystä tuon kokoluokan yhtiölle - sakkojen tulisi olla miljardeja ja johtajien pitäisi mädätä vankilassa ennenkuin rangaistuksella olisi mitään vaikutusta; ja tuskin sittenkään, sillä Google on jo sellaisessa ison veljen asemassa, ettei siitä taida paluuta olla - yhtiö elää omaa elämäänsä, vaikka johtajat vaihtuisivat.Googlen mukaan tiedot tallentuivat heille vahingossa. Niitä ei koskaan tutkittu. Yhtiö kertoo, että tiedot on jo hävitetty.
Google sai taas naurettavat sakot
Google on tuomittu Saksassa syylliseksi yksityisyyden suojan rikkomiseen. Yhtiölle jysäytettiin vajaan 150000 euron sakko. Sakko tuskin saa yhtiötä suuriin vaikeuksiin, sillä se vastaa Googlen tämän hetken tulosvauhdilla kuuden minuutin voittoa. Googlen nettotulos tammi-maaliskuulta oli noin 2,6 miljardia euroa.
Tämä on oikeampi sakkotaso, vaikka ei sekään taida ihan riittää...Saksan tuomarit päätyivät samaan tulokseen kuin Ranskan kollegat jo toissa vuonna. Sakko oli myös Ranskassa samaa luokkaa. Molemmissa maissa onkin vaadittu vastaavantapaisissa tapauksissa määrättävien maksimisakkojen tuntuvaa korottamista.
Esillä on ollut sakkojen nosto kahteen prosenttiin liikevaihdosta, mikä olisi Googlen tapauksessa tiennyt jo lähes miljardin sakkoa.
Laitetaan vielä höysteeksi toinen identiteettivarasyhtiö:Kaikki amerikkalaiset it-yhtiöt eivät ole päässeet sakoissaan yhtä vähällä. Euroopassa suurimmat summat on maksanut Microsoft. EU on vuosien mittaan mätkäissyt Microsoftille sakkoja yli kaksi miljardia.
Napster-miehen yhteisöpalvelu sai sakot yksityistietojen väärinkäytöstä
Saman todennäköisesti tekevät lukuisat muutkin nettisivustot ja ohjelmat - niiden tarkoitushan on tehdä rahaa ihmisten tietoja myymällä, muutenhan toiminnassa ei olisi mitään järkeä, sillä eihän hirvittävän palvelinkapasiteetin ylläpitäminen ilmaista ole.Valokuvien jakamiseen ja viestittelyyn keskittynyt yhteisöpalvelu Path on saanut Yhdysvaltain kauppakomissiolta sakot yksityistietojen väärinkäyttämisestä. Palvelu on FTC:n mukaan pettänyt käyttäjiään keräämällä tietoja näiden mobiililaitteiden osoitekirjasta.
Identiteettivarkausliiketoiminta lienee yleisesti hyväksyttyä, ja näistä palveluista hyötyvät myös tavalliset varkaat, jotka bongaavat tyhjät asunnot Facebookista yms. Ja Facebookhan on identiteettivarkaiden kuningas.
Viimeksi muokannut arisel, 5.5.2013 klo 13.16. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
En finnjävel
2 viestiä
• Sivu 1/1
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit