No mutta taas varmaankin pitäis päivittää kasa kikkeitä... mukana tulee uus OS.kissa, joka ei oo enää toimiva vaikka nyt tuon Adobe CS6:n kanssa, pitäis siirtyä herra A:n kuukausi kiskontaan. Vanhaa kattia ei uus kone huoli eli kaikki ohjelmat ja plugarit uusiks... Viimevuonna just sain päivitettyä melkein kaikki softat ja plugarit – hirvee urakka : ) koneen PPC G5:sta inteliin, niin sitten taas.... CS3 fotari toimii muuten vanhassa G5:ssa paremmin kuin tuossa 8 core MacProssa.
Avasin muuten piruuttaa tovi sitten varastossa olevan vanhan G3 macin, 300 MHz PowerPC, jossa fotari, ihan vaan kokemuksena, että millaista se oli työskennellä noilla "hitailla" koneilla. Pyörittelin siinä 25 megan tiffiä ja kaikki sujui hyvin sulavasti...
Viimeksi muokannut johannesw, 11.6.2013 klo 7.43. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Lappalainen kirjoitti:Menee suurimmalla osalla käyttäjistä myös näytöt vaihtoon jos eivät vihdoin tuo thunderbolt-Dvi adapteria:)
edit. sehän näyttäs jo olevan.
Hankala vielä sanoa onko hyvä vai huono, design nyt on vaan pieni osa varsinaisen tehon ja toimivuuden välillä. Statsit kuulostaa hienoilta, ja jos hinta on kohdallaan niin varmasti menestyy
Vaikuttaa enemmän Mac Mini XL:tä kuin Mac Pro:lta. Mac Pron ominaisuuksia ovat tähän asti olleet teho, laajennettavuus ja päivitettävyys. Nyt tuosta voi ruksia kaksi viimeistä pois.
Tehotyöasemakäytössä tuohon pitää lisätä ihan ensiksi levyä, mutta minne? Sen pirun kalliin TB2 ulkoisen levyn tornin päälle keikkumaan vai pöydälle lojumaan? Ja ainakin itse tarvitsen vielä BD-aseman, sama juttu...mukavasti lisää piuhoja ja virtalähteitä sen sijaan että nuo romut olisivat nätisti koneen sisällä. Eikä yhtään sisäistä PCI paikkaa. Muistipaikkoja vain neljä, no sen kanssa voi vielä tulla toimeen. Näytönohjaimia ei voi päivittää.
Onhan tuo nätti, mutta nyt meni tyyli ennen tarkoitusta. Vanhat Mac Prot ovat porskuttaneet pitkään, osaksi sen takia että niitä on voinut päivitellä tarpeen mukaan matkan varrella. Mieluummin olisin ottanut isomman koneen johon saa mukavasti levyä yms sisään kuin tuollaisen pienen roskiksen muotoisen sylinterin piuhaviidakkoineen.
Commodore 64, 64 kB, 1541 disk drive, 1530 (C2N) datassette
Ericsson Dialog 4224
Sherman kirjoitti:Tehotyöasemakäytössä tuohon pitää lisätä ihan ensiksi levyä, mutta minne? Sen pirun kalliin TB2 ulkoisen levyn tornin päälle keikkumaan vai pöydälle lojumaan?
Samaa mietin heti itsekin. Voihan niillä olla ässä hihassa ja se modulaarinen ajatus mitä on heitelty ilmaan, toteutuu kuitenkin. Eli tohon kartion alle voisikin liittää lisäyksiköitä, vaikkapa nyt BD-aseman ja Raid-kehikon. Lisää kiekkoja vaan MP:n alle. Tuskin vaan näin Pro hommasta tulee..
Mahdollisesti myös toisen (tai kolmannenkin) sisäisen SSD-muistin saa kiinni, toki ne on omissa hinnoissaan, kun ei ole markettikamaa.
Tämä oli kyllä hieno uudistus monellakin tapaa..
Mieityttää tietysti tuo laajennettavuus minuakin.. Mulla vuoden 2008 pro edelleen käytössä ja muistit ja kovalevyt on vaihtunut.
Muuten onkin täysin alkuperäsitä rautaa.
Optinen asema on todella harvoin käytössä, mutta kyllä sitäkin aina joskus tarvitsee, etenkin silloin jos sitä ei ole
theinonen kirjoitti:Apple innovoi jälleen ja tunkee PC kamat suoraan subwooferin sisälle...
Täsmälleen sama ajatus kävi mielessä, kun katselin ensimmäisiä julkaisukuvia Onhan se jokseenkin kaunis mötikkä, mutta itselle olisi kelvannu "vanha" design pienempänä versiona, jossa olisi säilytetty päivitettävyys ainakin kovojen osalta.
"When the going gets weird, the weird turn pro." - Hunter S. Thompson
Apple halusi innovoida ja tehdä jotain uutta ja erilaista. Nörtit olisivat halunneet vaan micro-atx kotelon... Eihän Apple tällä mitään tienaa, että toisaalta olisi ollut sama jättää tekemättä tämä kokonaan, mutta tämä on brändin hoitoa Applelle. Ei sitä varmaan niin kovin paljon kiinnosta mitä jotkut vanhan koulukunnan macpro-säätäjät miettii.
Juu, Pro on pöytäkoneena kuolevaa lajia ja siten taloudellisesti täysin merkityksetön puhtaasti Omenan kiillotukseen tarkoitettu tuote, nyt kun valmistuskin on siirretty Ameriikkoihin. Pieneen tilaan helyt ovat kyllä saaneet helyt mahtumaan. (h 25 senttiä halkaisija alle 17cm). Tulee näyttämään hyvältä Apple Storen vaaleaa puupöytää vasten, kun laitteeseen on kytketty pari kolme joskus ilmaantuvia 4K Th-näyttöjä. Veikkaan, että vaikka käytetyt prossut ovat hinnakkaita ja SSD:kin maksaa, saadaan tuon tötterön lähtöhinta puristettua kilpailukykyiseksi.
Kaikki, jotka kyselevät levyasemien, kovalevyjen ja leikkimisen perään tai arvuuttelevat hintaa, sanottakoon, että ette ole kohderyhmää, uusi Pro ei ole tarkoitettu teille. (Nyt muuten elämme vuotta 2013, ei 2003.)
Kovalevyt ja optiset asemat ovat passée. Joka kovalevyjä haluaa, niin käytännössä USB-3:n teho riittää kahden levyn pakkaan ja TH 1:een voi laittaa levyn pari lisää. TH2:en perään voikin laittaa useamman SSD:n RAIDin ilman kinnaamista. Nykyiset portit takaavat laajennettavuuden. FW-väylän perään haikailevat eivät joko ymmärrä mistä on kyse tai eivät tarvitse moisia tehoja mitä uusi Pro tarjoaa.
Noin pari vuotta sitten läppäreihin siirtyneenä voin sanoa, että datan ulkoinen säilytys on paljon parempi juttu, kuin ahtaa kone täyteen RAID-pakkoja. Ensinnäkin voit käyttää dataa minkä tahansa koneen kanssa, josta löytyy sopiva portti. Et ole sidottu yhteen koneeseen. Kaluston uusiminen sujuu tunnissa ei vuorokausissa, kun dataa ei tarvitse siirrellä (et voi siirrellä pakkoja koneesta toiseen).
Jo vuodesta 2004 - "foorumin käyttäjille pahaa mieltä ja ylimääräistä harmia foorumin henkilökunnallekin"
Sherman kirjoitti:Vaikuttaa enemmän Mac Mini XL:tä kuin Mac Pro:lta. Mac Pron ominaisuuksia ovat tähän asti olleet teho, laajennettavuus ja päivitettävyys. Nyt tuosta voi ruksia kaksi viimeistä pois.
Tehotyöasemakäytössä tuohon pitää lisätä ihan ensiksi levyä, mutta minne? Sen pirun kalliin TB2 ulkoisen levyn tornin päälle keikkumaan vai pöydälle lojumaan? Ja ainakin itse tarvitsen vielä BD-aseman, sama juttu...mukavasti lisää piuhoja ja virtalähteitä sen sijaan että nuo romut olisivat nätisti koneen sisällä. Eikä yhtään sisäistä PCI paikkaa. Muistipaikkoja vain neljä, no sen kanssa voi vielä tulla toimeen. Näytönohjaimia ei voi päivittää.
Onhan tuo nätti, mutta nyt meni tyyli ennen tarkoitusta. Vanhat Mac Prot ovat porskuttaneet pitkään, osaksi sen takia että niitä on voinut päivitellä tarpeen mukaan matkan varrella. Mieluummin olisin ottanut isomman koneen johon saa mukavasti levyä yms sisään kuin tuollaisen pienen roskiksen muotoisen sylinterin piuhaviidakkoineen.
Näyttää hyvältä mukitelineeltä tuo Pro. Pysyy kahvikin varmaan lämpimänä tuossa päällä.
Mac Pro x 2, Mac Mini, Macbook Air M1, Macbook Pro, LED Cinema Display x 2
Airport Extreme, Airport Express x 3, AppleTV x 2
iPhone 12 Mini, iPad 1, iPad Mini, Apple Watch (20.11.2020)
6,6 x 9,9 tuumaa eli noin 17 x 25 cm. Melko pieni tappi. Viereen vielä uusi AirPort niin siinä sitä sitten tapitetaan ja tapitettavaa riittää kerrakseen.
Viimeksi muokannut mercury, 16.2.2014 klo 17.53. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Adele paasaa taas kuin viimeistä päivää mekaanisien levyjen kuolemasta taaskaan ymmärtämättä että mekaanisia levyjä käyttämään vielä vuosikausia koska hinta-tallennustila-suhteeltaan mokomat ovat vieläkin täysin ylivertaisia. Eli yritä kyllä sinä adele löytää teran SSD:tä alle satasella, sillä et tule siinä onnistumaan. Joillain on yksinkertaisesti tarve pystyä tallentamaan teratavukaupalla dataa (joskus backuppeineen päivineen) jolloin SSD-ratkaisusta tulee niin kallis ettei siihen ole varaa muilla kuin tapaisillasi plutokraateilla.
Itselle tuosta jäi kyllä aika ristiriitainen maku suuhun. Ensinnäkin uuden vehkeen koon takia ollaan menetetty yksi Mac Pro:n ja sen edeltäjien luontaisista eduista, eli sisäinen laajennettavuus. Toisinnakin ollaan nyt sitten jouduttu vielä pahemmin nirsojen näytönohjainvalmistajien uhriksi kun koneeseen sopivat näyttikset tarvitsevat paitsi custom firmiksen, niin myös custom rakenteen koska normicooleri on liian iso ja vielä kortin väärällä puolella.
Jos hommaa kuitenkin miettii vähän tarkemmin niin eihän tuossa loppujen lopuksi ole NIIN suurta eroa, Thunderbolt kun kerran sattuu olemaan periaatteessa ulkoinen PCIe DisplayPort:illa. Eli vanhat PCIe RAID, ääni, verkko, sun muut kortit saa koneeseen ulkoisella PCIe-kotelolla, joita on jo markkinoilla, mutta uudessa koneessa käytössä olevan Thunderbolt 2.0:n ansiosta datan pitäisi liikkua molempiin suuntiin tuplanopeudella verrattuna ykkösversioon. Mitä menetettyyn sisäiseen tallennustilaan tulee niin ainakin viedeoeditointikäytössä itse kuvamateriaali tuppaa melko usein olemaan ihan muutenkin ulkoisella tallennusalustalla kuten palvelimella.
Itse olisin kyllä mielummin nähnyt vanhan Mac Pro:n uusilla sisuskaluilla, mutta kyllä tämä on parempi kuin koko mallisarjan kuoppaaminen. Itse tosin intistä päästyäni aijontälläisen hankkimisen sijaan rakentaa PC-raudasta normi "tornin" näytönohjainpohjaisen fysiikkamallinuksen tekemiseen diplomityötäni varten.
Viimeksi muokannut L_A_G, 11.6.2013 klo 20.15. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Macbook Pro (mid 2011) 15" - 2,0 GHz Core i7 - 4Gt - 500Gt (7200RPM) - Radeon HD 6490M
MacBook Pro (mid 2007) 15" - 2,2 GHz Core 2 Duo - 4 Gt - 320 Gt (7200 RPM) - GeForce 8600 GT
Nokia N9 16Gt
Nikon D3100
iPod Touch 16Gt
Juteltiin Uudesta Mac Prosta, tämmönen kommentti tuli kaverilta: "Käytän konetta niin moneen eri asiaan et mac ei tuu ikinä toimiin mulla. se on sellasille jotka käyttää suppeasti konetta ja ei pelaa yhtään peliä."
Mietin kaikkea kritiikkiä puolesta ja vastaan ja huomaan että laajennettavuus on tullut itselleni yhä vieraammaksi ja vieraammaksi asiaksi kun kaikenkaikkiaan tietokoneiden kehtitysvauhti on jatkuvasti kiihtynyt. Kun Mac Pro tuli markkinoille kuvittelin sen laajennettavuuden olevan sen suurin valtti. Kykenin tekemään kaiken elokuvien ja videoiden leikkaustyön ja äänitystyön lisäksi vaikka mitä. Minulla oli samoissa kuorissa sekä kuva että äänimateriaali, sekä Mac että PC. Lisälaitteita oli melkoinen määrä koska kaikki toimi vielä videonauhoilla. Yksi nauhuri maksoi kymmenen kertaa enemmän kuin tietokone. Samoin Pro Tools lisälaitteet olivat kalliimmat kuin itse tietkone. Kuitenkin MAC FX:n jälkeen kone oli ihan toista luokkaa.
Ei kuitenkaan mennyt kovin kauaa kun uudemmat kannettavat ohittivat Mac Pron sekä hinnassa nopeudessa että laajennettavuudessa. Aivan oikein laajennettavuudessa. Prosessorin vaihtaminen Prohon oli kalliimpaa kuin uuden kannettavan ostaminen ja tämä päivänä tämä pieni Air pystyy tekemään kaiken haluamani nopeammin helpommin ja halvemmalla kuin Mac Pro. Videotiedostot ovat siirtyneet vanhoja dokumenttiprojekteja lukuun ottamatta kokonaan pois nauhoilta. Tavallinen kovalevy riittää HD tasoisen videon käsittelyyn ja mikä tahansa materiaali mahtuu yhteen levyyn. Näyttöjä saan 11" Airiin tarvittavan määrän ja Thunderbolt riittää minkä tahansa lisälaitteen liittämiseen.
Tiedän että elokuvien ja videoiden leikkaus tai äänityö ei ole erityisen vaativaa tietokoneen kannalta mutta aika moni muukin asia on muuttanut päivityskäytäntöä ja tarvetta. Jos noin kolmen vuoden välein vaihtaa konetta, se näyttää olevan edullisempaa kuin vanhemman laajentaminen monen työn kannalta. Ohjelmisto uusiutuu sellaisella vauhdilla että todellinen jokapäiväinen suorituskyky kasvaa huikeasti ilman konekannan laajennuksia.
Uusi Mac Pro kiinnostaa kovasti sen tämän hetken suorituskyvyn takia. En käytä nytkään enempää kuin kolmea näyttöä yhtaikaa. 4k x3 on enemmän kuin tarpeeksi. Kaikki vanhat ulkoiset laitteet sopivat siihen. Suorityskyky riittää 4k elokuvatuotantoon vielä pitkäksi aikaa ja jos vain hinta on sopiva saatan hyvinkin harkita.
darthmother kirjoitti:Juteltiin Uudesta Mac Prosta, tämmönen kommentti tuli kaverilta: "Käytän konetta niin moneen eri asiaan et mac ei tuu ikinä toimiin mulla. se on sellasille jotka käyttää suppeasti konetta ja ei pelaa yhtään peliä."
Sen kun vaan ostaa Windows 8 ja asentaa sen. Jos on aivan uusavuton tuo kaverisi miltä kyllä vaikuttaa niin eiköhän sen uuden Pro:n saa Premium liikeiden kautta ihan valmiiksi Windows 8 asennettuna.