
Penkkiurheiluketju
-
- Viestit: 846
- Liittynyt: 16.5.2012 klo 11.32
- Paikkakunta: Tampere
Re: Penkkiurheiluketju
Viesti Kirjoittaja kakeMBP »
Apple Mac Mini 2018 / 3,6 GHz Quad-Core i3 / 8 GB RAM / 128 GB SSD / MacOS Monterey 11.2 / ASUS VP228 Display 21,5"
Talart JT Ready pyörätuoli vm 2021
Elämä ei ole pelkkää jaloilla tanssimista - https://www.facebook.com/kallehannadance/
-
- Viestit: 13087
- Liittynyt: 2.5.2009 klo 14.39
Re: Penkkiurheiluketju
Viesti Kirjoittaja Tauvo »
-
- Viestit: 1215
- Liittynyt: 3.9.2011 klo 8.16
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Penkkiurheiluketju
Viesti Kirjoittaja Hulkman »
![Neutraali [:|]](./images/smilies/icon_neutral.gif)
-
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
Re: Penkkiurheiluketju
Viesti Kirjoittaja arisel »
![Enkeli [a]](./images/smilies/angel_smile.gif)
![Neutraali [:|]](./images/smilies/icon_neutral.gif)
Arpaepäonni vai mikä lie syynä, mutta jos on läntisiä maita, niin sitten ollaan samassa lohkossa Saksan, italian ja Espanjan kanssa ja jos lohko on ns. helpompi, niin on noita takahikiäreissuja....
Mutta yhtään karsintapeliä ei kannata ns. lyödä läskiksi, koska jokainen piste on tärkeä tulevien karsintojen korituksen kannalta. Siksikin tämänpäiväinen tasoitusmaali on kallis.
-
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
Re: Penkkiurheiluketju
Viesti Kirjoittaja arisel »
On tämä - ennen Suomessa rajoitettiin ulkomaalaispelaajien määrää viemästä junnujen peliaikaa, nyt Kanadassa pelätään suomalaisten kaventavan omien junnujen mahdollisuuksia!

-
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
Re: Penkkiurheiluketju
Viesti Kirjoittaja arisel »
HJK:n Haapiainen häiriköinnistä: Eihän tässä ole mitään järkeä
Ei ole järkeä ei, ja syy löytyy tästä:
Yksikin kun saisi kunnolla selkäänsä jo kentällä, loppuisi tämä touhu ainakin vähäksi aikaa. Voisihan sitä sanoa, että kaatui kiinniottaessa ja loukkasi itseään?se, joka on tämän aiheuttanut, ei saa rangaistusta
![Enkeli [a]](./images/smilies/angel_smile.gif)
Turha sääliä tällaisia typeryksiä, jotka tekevät tuota vain, jotta saavat elvistellä baarissa.
-
- Viestit: 1215
- Liittynyt: 3.9.2011 klo 8.16
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Penkkiurheiluketju
Viesti Kirjoittaja Hulkman »
![Pirullinen [6]](./images/smilies/icon_twisted.gif)
Turvamiehille pitäisi saada semmoiset sähköheitinpyssyt, myös jotkut chilisumuttimet. Siinä olisi ollut hauska loppu sille turkulaiselle, naama kirvellen sätkisi keskellä kenttää kuin kala kuivalla maalla ja vielä stetsoni päässä. Maksaisin kolminkertaisen hinnan lipusta jos olisi mahdollista nähdä moinen skenaario.
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
-
- Viestit: 5705
- Liittynyt: 17.5.2006 klo 22.51
Re: Penkkiurheiluketju
Viesti Kirjoittaja Viizei »
Armada kirjoitti:Kummallinen kommentti edeltävä! Loppuottelussa pelasivat turnauksen parhaat tänä päivänä!! Muu on täysin turhaa spekulointia.
Juuri näin. Tarkoitin tuota mitä Hulkman kirjoitti ja myös sitä, että Djokovicin ja Nadalin kohtaaminen oli yleisesti se turnauksen odotetuin ottelupari. Kiitokset Hulkmanille selvennyksestä, kun itse en ollut huomannut vastata.Hulkman kirjoitti:Jos toisella puolella kaaviota on luokattomia pelaajia ja yksi hyvä ja toisella puolella kovia pelimiehiä ja yksi luokaton niin silloin tämän yhden hyvän luokattomassa seurassa pelanneen on helpompi edetä loppuotteluun kun taas kovan pelimiehen tie kovien pelimiesten seurassa loppuotteluun on vastaavasti vaativampi. Täten yksi hyvä ei välttämättä vastaa parasta tasoa finaalivastustajana kuin taasen sinne jo kertaalleen kovien pelimiesten seurasta noussut. (fiktiivinen esimerkki)
Ymmärtääkseni Viizei tarkoitti kommentillaan moraalista finaalia (paperilla kuumin ottelupari). Ottelupari jossa kumpikin pelaaja on korkealla rankinglistassa, Ferrer on kummankin alapuolella joten eihän hän voinut olla se toinen paras, varsinkin kun huomioidaan rankinglistan muodostuvan useammasta kuin yhdestä hassusta turnauksesta. Pitkässä juoksussa rankinglistan kärkipelaajat ovat niitä parhaita eikä yhden finaalin ottelupari.
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
-
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
Re: Penkkiurheiluketju
Viesti Kirjoittaja arisel »
Marko Krapu naureskeli Urheiluruudussa tälle, mutta jos muistelee |YLE|nkin esittämää hiihtodoping-dokumenttia, jossa italiaiaisten käytös käytännössä varmistaa diCentan ja kumppaneiden dopingin, niin Krapuna olisin hipihipihiljaa. Kyllä Marko-poikakin asian ennenpitkää tajuaa.- Mielestäni Yleisradiolla ei ole moraalista arvovaltaa osallistua tähän käsittelyyn. Te verorahoilla, Yle-maksuilla, suojelette ja peittelette tuon ajan pahinta epo-gangsteria, Kyrö tiuskaisi.
Kyrö viittaa Yle Urheilun asiantuntijaan Jarmo Punkkiseen, joka toimi vuosina 1984–1990 Italian naisten hiihtomaajoukkueen päävalmentajana ja Manuela di Centan henkilökohtaisena valmentajana 1987–1991.
Kyrön esiintyminen on paljon vakuuttavampaa kuin kenenkään muun dopingiin sekaantuneen - ja mitäpä tarvetta Kyröllä enää on valehdella, hinta virheestä on jo maksettu, muilla se on vasta edessä.
Tämä ei todellakaan ole mikään yllätys:
Valitettavaa tässä on se, että tajusin juuri millä keinoin Kaisa Mäkäräinen yhtäkkiä rupesi pärjäämään.Yle Urheilu ei lukuisista yrityksistä huolimatta tavoittanut Punkkista kommentoimaan Kyrön lausuntoja.
![Surullinen [:(]](./images/smilies/icon_sad.gif)
häntä valmentaa Jarmo Punkkinen.Punkkinen toimi Italian hiihtäjien päävalmentajana vuosina 1984–1990 ja toimi samanaikaisesti hiihtäjä Manuela Di Centan henkilökohtaisena valmentajana vuodet 1987–1991. Sinä aikana Punkkinen sai lempinimen Italian hiihtomaineen kummisetä. Hän oli Ruotsin naisten joukkueen valmentajana 1992–1994. Hän valmensi myös Slovenian maajoukkuetta 1999–2001. Hän on toiminut myös Suomen hiihtoliiton nuorisovalmentajana 1979–1982. Punkkinen oli ampumahiihdon lajipäällikkönä vuosina 2005–2007.
Italian Poliisin suorittamissa kuulusteluissa hiihtäjät Antonio Confortola, Albert Walder ja Giulio Capitanio sanoivat käyttäneensä veritankkausta maajoukkuevalmentajan johdolla Punkkisen aikana. Silvano Barco kertoi, että Punkkinen suositteli hänelle veritankkausta.[1]
Hiihtovalmentaja kiistää dokumenttielokuvan väitteet dopingistaA-maajoukkueeseen 80-luvulla kuuluneelta Silvano Barcolta, joka sanoo suostuneensa veritankkaukseen Punkkisen kannustamana ja professori Francesco Conconin johdolla.
- Veritankkausta ehdotettiin minulle ensimmäisen kerran jo vuonna 1986. Punkkinen ja (apuvalmentaja Alessandro) Vanoi tiesivät tarkasti, kuka käytti ja kuka ei, ja Conconi oli mukana, Barco sanoo dokumenttielokuvassa.
Barco otti veritankkauksen esille ensimmäisen kerran jo vuonna 2000 Yleisradion MOT-ohjelmassa. Punkkinen on systemaattisesti kiistänyt Barcon väitteet osallisuudestaan veridopingiin.Hiihtäjät avautuivat poliisikuulusteluissa
Dokumenttielokuvan mukaan myös hiihtäjät Pierino Confortola, Albert Walder ja Giulio Capitanio todistivat 1990-luvun lopun poliisikuulusteluissa, että he käyttivät veritankkausta maajoukkueen valmentajan johdolla, ja että lähes koko miesten maajoukkue oli mukana juonessa.
Myös tutkinnasta vastannut syyttäjä Pierguido Soprani piti dopingin käyttöä selvänä.
- Pystyimme todistamaan, että he olivat käyttäneet verensiirtoja ja myöhemmin epoa. Saimme nämä vahvistettua, vaikka rikokset olivatkin vanhentuneet, Soprani sanoo dokumentissa.
Kyrön ensimmäiset havainnot suomalaishiihtäjien dopingista vuodelta 1993
Kyrö: Veriarvojen perusteella näytti siltä, että myös Isometsä ja Kirvesniemi käyttivätKyrön mukaan hänen ensimmäiset havaintonsa epo- ja kasvuhormonin käytöstä suomalaisessa maajoukkuehiihdossa ovat marraskuulta 1993, jolloin hän oli Pekka Vähäsöyringin ja Antti Leppävuoren sijaisena maajoukkueen vuoristoleirillä Italiassa. Tuolloin B-maajoukkueen valmentajana toiminut Kyrö havaitsi isoja muutoksia maajoukkuehiihtäjien hemoglobiiniarvoissa.
- Miehillä 150-160:stä esimerkiksi 180-190:een, Kyrö kertoi.
Kyrö nimettiin a-maajoukkueen päävalmentajaksi vuonna 1998. Oikeudessa hän kertoi tulleensa tuolloin joukkueeseen, jossa oli jo vuosikymmenien aikana vakiintuneet käytännöt.
"Kuka pässinpää talutti urheilijalauman tänne"
- Kuka pässinpää talutti tuon urheilijalauman mahdollisesti valehtelemaan omasta puolestaan. Se on mun mielestä käsittämätöntä. Niin ei koskaan olisi saanut tapahtua.
Kyrö viittasi kahden vuoden takaisiin tapahtumiin Helsingin käräjäoikeudessa. Immonen, Kirvesniemi ja Isometsä olivat todistajina ns. STT:n dopingoikeudenkäynnissä. Kolmikko kiisti tuolloin käyttänensä dopingia.
Nyt käytävässä oikeudenkäynnissä kyseiset hiihtäjät ovat syytettyinä, sillä syyttäjä uskoo, että Immonen, Kirvesniemi ja Isometsä valehtelivat oikeudessa.
- Miettikää kahden vuoden takaisia tapahtumia. Jos täällä (käräjillä) on leikitty, se on vastuutonta.
Tässä voi käydä niin, että dopingin tunnustamisesta seuraavaa mylläkkää ja häpeää pelänneille tulee näiden lisäksi rikosrekisteri ja pala kakkua.- Pekka Vähäsöyrinki yhtenä voimakkaana toimijana lähti haastamaan urheilijoita tänne todistajiksi kaksi vuotta sitten. Minkä takia, kun taustalla oli jo riittävä koulu siitä, miten tuomioistuimessa käyttäydytään ja mitkä on todistajien ja asianomistajien vastuut.
![Neutraali [:|]](./images/smilies/icon_neutral.gif)
Siinä mielessä Kyrön kysymys on hyvin oikeutettu.
-
- Viestit: 3086
- Liittynyt: 16.5.2007 klo 11.40
Re: Penkkiurheiluketju
Viesti Kirjoittaja carrbon »

-
- Viestit: 5705
- Liittynyt: 17.5.2006 klo 22.51
-
- Viestit: 13087
- Liittynyt: 2.5.2009 klo 14.39
Re: Penkkiurheiluketju
Viesti Kirjoittaja Tauvo »
Jos sitä viitsisi ensi yönä katsoa, kuinka Bostonin rottalauma häiviää Chicagon porukalle. Jenkkiselostajat ääntävät sen niin, että kuulen sen joka kerta "blackcocks".
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
-
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
Re: Penkkiurheiluketju
Viesti Kirjoittaja arisel »
Puolella korvalla seurannut tuota, mutta ihmeesti en ole näistä peleistä jaksanut innostua... Joskus voisi lyödä vetoa jos muistaisi.Tauvo kirjoitti:Yritän katsoa, kuinka brasilialaiset ja meksikolaiset tekevät vuorotellen kuolemaa. Erittäin vakavia loukkaantumisia vaikuttaisi tulevan monta tässäkin matsissa. Oho, nyt tuo yksi parani. Ehkä se vaan teeskenteli.
Mistäs tuota nyt taas pääsikään katsomaan? Ekan pelin seurasin perinteiseen malliin teksti-tv:stä, jälkimmäisiä en ole jaksanut; hiukan tylsää tuijottaa kuusi tuntia mustaa ruutua, jossa hiukan tekstiä...Tauvo kirjoitti:Jos sitä viitsisi ensi yönä katsoa, kuinka Bostonin rottalauma häiviää Chicagon porukalle.
![Neutraali [:|]](./images/smilies/icon_neutral.gif)
Eikös se vähän niin ole, että sen kuulee, mikä kuulostaa tutummalta...Tauvo kirjoitti:Jenkkiselostajat ääntävät sen niin, että kuulen sen joka kerta "blackcocks".
![Pirullinen [6]](./images/smilies/icon_twisted.gif)
-
- Viestit: 13087
- Liittynyt: 2.5.2009 klo 14.39
Re: Penkkiurheiluketju
Viesti Kirjoittaja Tauvo »
Itselläni on maksullinen Hockeystreams-palvelu, mutta ilmeisesti täältä näet maksutta:arisel kirjoitti: Mistäs tuota nyt taas pääsikään katsomaan? Ekan pelin seurasin perinteiseen malliin teksti-tv:stä, jälkimmäisiä en ole jaksanut; hiukan tylsää tuijottaa kuusi tuntia mustaa ruutua, jossa hiukan tekstiä...![]()
http://www.stopstream.com
-
- Viestit: 9640
- Liittynyt: 10.10.2004 klo 5.05
Re: Penkkiurheiluketju
Viesti Kirjoittaja Mikael K. »
Seurasin ottelun onnistuneen vähäeleisesti katsomalla juuri sopivasti vain maalit. Välissä ehti tehdä kaikkea muuta mukavaa.arisel kirjoitti:Puolella korvalla seurannut tuota, mutta ihmeesti en ole näistä peleistä jaksanut innostua... Joskus voisi lyödä vetoa jos muistaisi.Tauvo kirjoitti:Yritän katsoa, kuinka brasilialaiset ja meksikolaiset tekevät vuorotellen kuolemaa. Erittäin vakavia loukkaantumisia vaikuttaisi tulevan monta tässäkin matsissa. Oho, nyt tuo yksi parani. Ehkä se vaan teeskenteli.
-
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
Re: Penkkiurheiluketju
Viesti Kirjoittaja arisel »
![Salaisuus [:#]](./images/smilies/47_47.gif)
![Enkeli [a]](./images/smilies/angel_smile.gif)
Tänks, katotaan toimiiko jos olen tajuissani siihen aikaan.Tauvo kirjoitti:Itselläni on maksullinen Hockeystreams-palvelu, mutta ilmeisesti täältä näet maksutta:
http://www.stopstream.com
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
-
- Viestit: 13087
- Liittynyt: 2.5.2009 klo 14.39
Re: Penkkiurheiluketju
Viesti Kirjoittaja Tauvo »
Eipä tuolla lopputuloksella niin suurta merkitystä ole minulle, kun oma suosikki on jo ulkona. Kiva, että on kaksi perinteistä "Original Six" - joukkuetta finaaleissa. Bostonin rottailusta en pidä, mutta finaaleissa ovat olleet ihan eri joukkue. Raskin vuoksi olisi kiva, jos seitsemännessä matsissa kaatuvat saappaat jalassa kahdeksannessa jatkoerässä 1-0 jonkun eurooppalaisen pelaajan (tod. näk. Hossa) tekemään maaliin...Tauvo kirjoitti:Itselläni on maksullinen Hockeystreams-palvelu, mutta ilmeisesti täältä näet maksutta:arisel kirjoitti: Mistäs tuota nyt taas pääsikään katsomaan? Ekan pelin seurasin perinteiseen malliin teksti-tv:stä, jälkimmäisiä en ole jaksanut; hiukan tylsää tuijottaa kuusi tuntia mustaa ruutua, jossa hiukan tekstiä...![]()
http://www.stopstream.com
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
-
- Viestit: 13087
- Liittynyt: 2.5.2009 klo 14.39
Re: Penkkiurheiluketju
Viesti Kirjoittaja Tauvo »
Kuulemma on ollut aika luotettava, mitä ikinä sitten tarkoittaakaan. Minä sain tuon linkin tyypiltä, joka katsoo siitä autourheilua ja formuloita.arisel kirjoitti:^ Vähän sama meininki - lueskelin uutisia ja keskustelin muij.., eiku siis... avokkaan kanssa.
![]()
Tänks, katotaan toimiiko jos olen tajuissani siihen aikaan.Tauvo kirjoitti:Itselläni on maksullinen Hockeystreams-palvelu, mutta ilmeisesti täältä näet maksutta:
http://www.stopstream.com
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
NHL:n nettisivuilla luulisi olevan parempaa reaaliaikaista statistiikkaa, kuin teksti-tv. Mielestäni oli jotain appejakin, joissa näkyy halutun matsin pelikello, laukaukset, taklauset, jäähyt ja maalit tilastomerkintöinä lähes reaaliajassa.
E: Ole hyvä vaan. Toivottavasti toimii, jos sinulla on vaikeuksia keksiä parempaa tekemistä n. klo 3:20 aamulla.
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
-
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
Re: Penkkiurheiluketju
Viesti Kirjoittaja arisel »
Kokeilin paria peliä tuosta stopstreamista katsoa, toistaiseksi ei ole auennut mitään...
![Neutraali [:|]](./images/smilies/icon_neutral.gif)
Tuommoiset kahdeksannet jatkoerät ovatkin varmasti mielenkiintoisia - montakohan katsojaa olisi jäljellä siinä vaiheessa. Olisi hauska nähdä joskus mitä tapahtuisi, jos peli venyisi vaikka vuorokaudenkin mittaiseksi; monesko jatkoerä sitten mahtaisikaan olla kyseessä? Amerikkalaisella tauotuksella yhteen erään ja erätaukoon saa varmaan menemään kutakuinkin tunnin, niin siinä kahdennenkymmenennen jatkoerän tienoilla mentäisiin.
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
-
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
-
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
Re: Penkkiurheiluketju
Viesti Kirjoittaja arisel »
Siis tämä? http://www4.hockeystreams.com/Tauvo kirjoitti:Itselläni on maksullinen Hockeystreams-palvelu
Että seitsemän ja puoli taalaa per peli? Eihän tuo maksa mitään!Fee $7.49 / 1 day TO $99.99 / 1 year
Mitenkäs käytännössä ostaminen sujuu ja toimiiko monella koneella - kannattaako 27-tuuman ruudulle levittää vai suosiolla katsoa läppäriltä?
-
- Viestit: 13087
- Liittynyt: 2.5.2009 klo 14.39
Re: Penkkiurheiluketju
Viesti Kirjoittaja Tauvo »
Ei ole oikeasti paha hinta tuo 99$/vuosi. Sillä saa NHL:n lisäksi ainakin AHL:n ja suosituimmat Pohjois-Ameriikan liigat + ainakin KHL:n sekä Sprengler (tai mikä hitsinpitsi se nyt on?) Cupin ja kansainväliset turnaukset... Kaikki nuo joko suorana, tai silloin kun itse viitsit katsoa. Toimii myös iOS:llä...
Yksi kiva juttu on ollut, että lähetykseen saa aika usein valita myös "kotijoukkueen". Habsien Bostonia vastaan pelaamat matsit ovat ihan eri pelejä Bostonilaisen selostuksen kanssa, kuin Montréalilaisen, jonka voi yleensä vielä valita haluaako ranskaa vai englantia.
Itse maksoin Visalla ja palvelu lähti käytännössä välittömästi toimimaan... Aion olla jatkossakin heidän asiakas.
E: On selainpohjainen systeemi, eli luulisin että samoilla tunnuksilla ei välttämättä voi samaan aikaan katsoa montaa eri matsia. En ole kokeillut, mutta voisi toisaalta toimiakin?
E2: Normaalisti katson matsin läppärin ollessa kytkekky olohuoneen televisioon, eli kyllä se resoluutio on ihan hintansa arvoinen vähintään...
-
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
Re: Penkkiurheiluketju
Viesti Kirjoittaja arisel »

Voiko laitetta vaihtaa kuinka helposti? Näköjään iPad käy myös, mutta voiko kesken kauden siirtyä laitteesta toiseen tai kenties katsoa kahdella laitteella?
Pitääkö tässä nyt miettiä herätyksen laittamista kahden tunnin päähän...
![Neutraali [:|]](./images/smilies/icon_neutral.gif)
Onko noissa alkuvaatimuksissa mitään mihin homma voisi kaatua? Yhteyden pitäisi olla 24-megaisena riittävä, luulisin.
-
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
-
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit