
Kehittäjille: iOS 7 Beta käyttökokemukset
-
- Viestit: 471
- Liittynyt: 24.11.2005 klo 22.21
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja villeh »

-
- Viestit: 4367
- Liittynyt: 20.5.2006 klo 14.00
- Paikkakunta: Helsinki
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja inf »
Mikä pari kuukautta? Julkaisu on luultavasti vasta syyskyy-lokakuu aikavälillä joten aikaa on reilusti.villeh kirjoitti:Itsellä myös iOS7 akku kestää huomattavasti paljon paremmin kuin iOS6.. mutta joo.. kyllä tässä sen verran mystisiä sammumisia ym tulee että jospa palauttelis 6.1.4 ja odottais jos tulee beta2 tai sitten finaali. On muuten pojilla aika paljon tekemistä vakauden ym suhteen parissa kuukaudessa, ei pistä kateeksi
Lisäksi Ive oli WWDC:ssä todennut että ikonit yms ulkoasu ei ensimmäisessä betassa ole mitenkään valmis vaan sitä tullaan vielä muokkaamaan.
-
- Viestit: 278
- Liittynyt: 2.8.2008 klo 19.19
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja Omppu-ukko »
Tätä arvelinkin, hyvä niin!Viizei kirjoitti:iOS-päivitykset ovat aina olleet ilmaisia ja niin tulee tämäkin olemaan. Ei huolta.
Onkohan tämä iOS 7 yhteensopiva kaikkien iPad-laiteversioiden kanssa, itselläni on pykälää vanhempi iPad 2 (hankittu 12/2012)?
iPad 2 3G iOS 8
-
- Viestit: 2139
- Liittynyt: 10.6.2010 klo 1.32
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja mika_t »
iOS 7 will be compatible with:
iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5
iPod touch 16GB, iPod touch 32GB/64GB
iPad 2, iPad with Retina display, iPad mini
-
- Viestit: 5705
- Liittynyt: 17.5.2006 klo 22.51
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja Viizei »
Kun selaat tämän sivun alas, näet yhteensopivat laitteet. Toimii iPad 2:ssa, mutta ei ykkösessä.
Edit. Myöhästyin.
-
- Viestit: 4702
- Liittynyt: 4.11.2007 klo 13.32
- Paikkakunta: Tampere
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja atheos »
http://irc.fi/atheos • http://www.mikseri.net/user/atheos
-
- Viestit: 4915
- Liittynyt: 26.11.2007 klo 16.27
- Paikkakunta: Hamina
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja tuomas92 »

-
- Viestit: 471
- Liittynyt: 24.11.2005 klo 22.21
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja villeh »
Turhaa maksaa se kehittäjäohjelma maksu jos ei oikeasti tee softaa, noita *piip* oikeuksia saa *piip* hommattua *piip* ja ne *piip* n. $3.. varmaan tästäkin postista saa kenkää.tuomas92 kirjoitti:Lienee vähän puolipakko asentaa tuo beta takaisin puhelimeen nyt kun sain tuon kehittäjäohjelman jäsenyydenkin aktivoitua, pääsisi tehtailemaan/kokeilemaan omia sovelluksia laitteelle
-
- Viestit: 1661
- Liittynyt: 21.1.2009 klo 16.43
- Paikkakunta: Helsinki
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja applerules! »
-
- Viestit: 4915
- Liittynyt: 26.11.2007 klo 16.27
- Paikkakunta: Hamina
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja tuomas92 »
En tarvitse saarnaa siitä kannattaako maksaa vai ei. Betan voi asentaa erittäin helposti myös rekisteröimättä laitetta yhtään mihinkään (kokeiltu onnistuneesti, en mene yksityiskohtiin), mutta koska valitsin hankkia jäsenyyden, aion myös ottaa siitä parhaani mukaan kaiken irti. Ja vaikka loppujen lopuksi mitään ei päätyisikään App Storeen asti, ei 80 euroa aja minua vararikkoon (toivottavasti ei ketään muutakaan).villeh kirjoitti:Turhaa maksaa se kehittäjäohjelma maksu jos ei oikeasti tee softaa, noita *piip* oikeuksia saa *piip* hommattua *piip* ja ne *piip* n. $3.. varmaan tästäkin postista saa kenkää.

-
- Viestit: 1661
- Liittynyt: 21.1.2009 klo 16.43
- Paikkakunta: Helsinki
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja applerules! »
Nyt saat varmaan kymmeniä yksityisviestejä jossa ihmiset pyytää sinua rekisteröimään iPhoneja dev-tunnuksillesi.tuomas92 kirjoitti:En tarvitse saarnaa siitä kannattaako maksaa vai ei. Betan voi asentaa erittäin helposti myös rekisteröimättä laitetta yhtään mihinkään (kokeiltu onnistuneesti, en mene yksityiskohtiin), mutta koska valitsin hankkia jäsenyyden, aion myös ottaa siitä parhaani mukaan kaiken irti. Ja vaikka loppujen lopuksi mitään ei päätyisikään App Storeen asti, ei 80 euroa aja minua vararikkoon (toivottavasti ei ketään muutakaan).villeh kirjoitti:Turhaa maksaa se kehittäjäohjelma maksu jos ei oikeasti tee softaa, noita *piip* oikeuksia saa *piip* hommattua *piip* ja ne *piip* n. $3.. varmaan tästäkin postista saa kenkää.
-
- Viestit: 4915
- Liittynyt: 26.11.2007 klo 16.27
- Paikkakunta: Hamina
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja tuomas92 »
Hah, toivottavasti eivät vaivauduapplerules! kirjoitti: Nyt saat varmaan kymmeniä yksityisviestejä jossa ihmiset pyytää sinua rekisteröimään iPhoneja dev-tunnuksillesi.
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
-
- Ylläpitäjä
- Viestit: 51523
- Liittynyt: 30.12.2005 klo 21.24
- Paikkakunta: Tampere
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja amanita »
Apple-käyttäjät ry:n jäsen • http://appleusers.fi/
-
- Viestit: 17687
- Liittynyt: 25.11.2004 klo 11.57
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja Anniel »
-
- Viestit: 25497
- Liittynyt: 9.6.2005 klo 15.24
- Paikkakunta: Oulu
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja Erño »
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
NZXT H1| R7 5700G | RX6800XT/Vega 8|32GB RAM
Samsung Galaxy S10e
Paennut puutarhasta.
-
- Viestit: 4367
- Liittynyt: 20.5.2006 klo 14.00
- Paikkakunta: Helsinki
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja inf »
Kannattaa nyt muistaa, että ei tämä ole mitään beta testausta joka olisi tarkoitettu normaaleille käyttäjille. Betat on tarkoitettu pelkästään kehittäjien käyttöön jotta voivat jo valmistella ios7 tukea omille softilleen/laitteilleen.villeh kirjoitti:Vain applella beta testaaminen voi olla laitonta
Mikä tässä on kummallista? Applen ehdot kieltävät juurikin tästä syystä developer "lisenssien"/paikkojen myynnin kyseisen kehittäjäfirman ulkopuolelle.
On se vaan niin vaikeeta...
-
- Viestit: 4367
- Liittynyt: 20.5.2006 klo 14.00
- Paikkakunta: Helsinki
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja inf »
Suosittelen muuten olemaan todella varovainen näitten "huutokauppasivustojen" kautta hankituista tileistä/dev-rekisteröinneistä. Apple huomaa tuon jossain vaiheessa, ja sen jälkeen on dev-tili lukossa -> enää et asenna beta versioita, ja luurisi menee lukkoon kun vanha beta menee vanhaksi.villeh kirjoitti:Turhaa maksaa se kehittäjäohjelma maksu jos ei oikeasti tee softaa, noita *piip* oikeuksia saa *piip* hommattua *piip* ja ne *piip* n. $3.. varmaan tästäkin postista saa kenkää.tuomas92 kirjoitti:Lienee vähän puolipakko asentaa tuo beta takaisin puhelimeen nyt kun sain tuon kehittäjäohjelman jäsenyydenkin aktivoitua, pääsisi tehtailemaan/kokeilemaan omia sovelluksia laitteelle
-
- Viestit: 853
- Liittynyt: 13.9.2012 klo 18.24
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja iTorsti »
iPhone 13 Pro Max
Apple Watch 5 Hermès; AppleTV 4K; AirPods 2. Gen; AirPods Pro Max
-
- Viestit: 4367
- Liittynyt: 20.5.2006 klo 14.00
- Paikkakunta: Helsinki
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja inf »
No sillä katetaan mm. Developer portaalia ja muitakin kuluja. AppleShare laski nuo kustannukset pari vuotta sitten ios ja OSX deveille noin 80euroon/vuosi.iTorsti kirjoitti:Miksi beta on edes maksullinen? Mikäs ihmeen palkkio Applelta deveille se on, että esim. suositun ilmaisohjelman tekijä joka haluaa tehdä uuden softan tai päivityksen vanhaan joutuu maksamaan betasta? Miksei riitä, että todistaisi jotenkin olevansa dev ja saisi uuden iOS:in ilmaiseksi?
Ja kyllähän googlekin pyytää rahaa jos haluaa julkaista softaa play Storesta. Samoin tekee Microsoft.
Kyllä Se on hyvin pieni raha jollekin kehittäjälle verrattuna niihin etuihin mitä saa vastineeksi.
-
- Viestit: 1661
- Liittynyt: 21.1.2009 klo 16.43
- Paikkakunta: Helsinki
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja applerules! »
Beta ei itsessän maksa mitään, siihen käsiksi pääseminen maksaa.iTorsti kirjoitti:Miksi beta on edes maksullinen? Mikäs ihmeen palkkio Applelta deveille se on, että esim. suositun ilmaisohjelman tekijä joka haluaa tehdä uuden softan tai päivityksen vanhaan joutuu maksamaan betasta? Miksei riitä, että todistaisi jotenkin olevansa dev ja saisi uuden iOS:in ilmaiseksi?
-
- Viestit: 1661
- Liittynyt: 21.1.2009 klo 16.43
- Paikkakunta: Helsinki
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja applerules! »
Tosin Applella saa todennäköisemmin rahansa takaisin jos on kyseessä maksullinen ohjelma.Mailia kirjoitti:Joka on kyllä aika minimaalinen summa kun vertaa Appleen (25 dollarin kertamaksu).inf kirjoitti:Ja kyllähän googlekin pyytää rahaa jos haluaa julkaista softaa play Storesta.
-
- Viestit: 1884
- Liittynyt: 20.6.2010 klo 17.58
Re: iOS 7
Viesti Kirjoittaja apple_fani »
Eikä tarvitse edes olla. Nykyään parhaiten tuottaa tod. näk. ilmaiset ohjelmat, jossa on in-appeja. Ja iAd on myöskin.applerules! kirjoitti:Tosin Applella saa todennäköisemmin rahansa takaisin jos on kyseessä maksullinen ohjelma.
Anyways, 80€/vuodessa ei ole paljoa mitään, siinä saa kuitenkin paljon muutakin mistä ei normikäyttäjälle ole hyötyä, mutta deveillä on.
Syy: Edeltävän viestin lainausta lyhennetty
Palaa sivulle “iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit