Aina kannattaa valittaa!
Suomalaisen valitusvirren valuvika
Jokainen on kokenut sen. Ravintolassa palvelu on huonoa, tarjoilija on töykeä ja palvelu hidasta. Kun ruoka vihdoin tulee on se kylmää, annos on väärä tai mediumina tilattu pihvi on kypsäksi pilattu. Ruoka kuitenkin otetaan vastaan ja jos esim. annos on väärä, huomautetaan siitä kanssaruokailijalle kuiskaten heti kun tarjoilija on poistunut paikalta. Väärä, kylmä ja huonosti valmistettu annos syödään mukisematta. Kun tarjoilija tuo laskun vastataan hänelle: ” Juu, oikein hyvää oli, kiitos.”
Kun on päästy kotiin ei ole vielä liian myöhäistä antaa palautetta. Palautteen ravintolalle voisi antaa sähköpostilla, Facebookin tai Twitterin kautta, soittamalla, tekstiviestillä, ravintolan kotisivujen kautta tai vaikkapa ihan perinteisellä postikortilla. Näin ei kuitenkaan yleensä tehdä, vaikka tämä kävisi varsin vaivattomasti. Parin punaviinilasillisen jälkeen asia alkaa kuitenkin painaa mieltä ja harmistus saa pienen ihmisen puremaan alahuultaan. Seuraa avautuminen. Se tehdään omalla FB-sivulla. Huonon palvelun pahoinpitelemä uhri saa nopeasti paljon tykkäyksiä. Hän saa vertaistukea kommenteista, joissa muut kertovat vastaavista omista kokemuksistaan. Heitä on palveltu huonosti uimahalleissa, takseissa, ruuhkabusseissa, kioskeilla... kaikkialla! Heitä yhdistää se, että kukaan ei ole avannut suutaan ja valittanut huonosta palvelusta sen tarjoajalle.
Huonosta palvelusta tai inhimillisestä virheestä huomauttaminen ei ole epäystävällistä - päinvastoin. Se ei ole helppoa, mutta kerta kerralta se on helpompaa. Siihen ei myöskään yleensä suhtauduta torjuvasti tai aggressiivisesti – tapahtunut virhe vain korjataan tai palaute viedään eteenpäin.
Ja se tunne muuten kun huomautat syystä ja asia korjataan on melkoisen mukava.
8)
Joskus valittamisen kohde jopa kiittää.
Aamuteellä siis, ei kahdeksan jälkeen unta enää riittänyt, joten kai se kuusi tuntia riittää hyvin...
Voiko mukavampaa aamua olla - aurinko paistaa ja mielenkiintoisia uutisia tulvii televisiosta ja netistä!
![Pirullinen [6]](./images/smilies/icon_twisted.gif)