iFooni kirjoitti:Oli siinä vähä nopeutta liikaa, vakava piittaamattomuus liikenneturvallisuutta kohtaan ja jotain keulimista, mutta sen antoi onneks olla.. Karkuun en edes yrittäny ko oli sen verran pahassa paikassa..
Pyörästä puuttui vilkut ja takavalo pimeänä ja joku perhanan epäily ylitehoisuudesta Pitää katsastaa tuokin uudelleen. Hohhoijaa menee kyllä vaikeeks.
iFooni kirjoitti:Oli siinä vähä nopeutta liikaa, vakava piittaamattomuus liikenneturvallisuutta kohtaan ja jotain keulimista, mutta sen antoi onneks olla..
Karkuun en edes yrittäny ko oli sen verran pahassa paikassa..
Pyörästä puuttui vilkut ja takavalo pimeänä ja joku perhanan epäily ylitehoisuudesta Pitää katsastaa tuokin uudelleen. Hohhoijaa menee kyllä vaikeeks.
Hyvä pointti tuo bensarahojen säästö. Bensaan menee näin kesäsin rahaa muuten aika holtittomasti
Noh, kai tää jo parin kuukauden päästä on ohi..
Toi ei kuulosta kovin viksulta, kyllä mullakin saattoi olla se kakssataa mittarilukemaa kun tein ohituksen rivakasti, mutta kyllä saakutti vilkut ja valot pitää sentään toimia!!! Joku raja sentään! Hullu saa olla, mutta ei tyhmä!!!
Tollasille mopopojille vaan potkulauta korkeintaan alle tai sitten sinne takapenkille turvaistuimeen! Entäs jos olisit tappanu jonkun tolla käytöksellä? Häpeä!!!!
Everyday is a fresh challenge with a new learning experience.
Suomessa kuoli v. 2012 21 ja loukkaantui 516 moottoripyöräilijää. Kun katsoo selvityksiä onnettomuuksien syistä, suuressa osassa taustalta löytyy huomattavia ylinopeuksia ja muuta täysin järjetöntä liikennekäyttäytymistä - eli juuri sitä, millä esimerkiksi iFooni täällä on kehuskellut.
IFoonin kannattaa olla kiitollinen häneltä kortin vieneelle poliisille. Tämä saattoi pelastaa hänen henkensä tai säästää pahalta elinikäiseltä vammautumiselta. IFooni vaikuttaa juuri tyypilliseltä riskikuljettajalta, jonka luonnonvalinta olisi luultavasti korjannut paremmille ajoreiteille jo tänä kesänä.
Typeryys on ikävä ominaisuus ihmisessä. Siitä joutuvat usein kärsimään myös muut ihmiset, ei pelkästään tämä aivojen vajaatoimintaa poteva henkilö itse.
Sen kuvan perusteella, mikä iFooni on täällä itsestään antanut, oikea ajokiellon pituus olisi vähintään viisi vuotta. Voi tietysti kysyä, onko tuollaiselle ihmiselle syytä antaa ajo-oikeutta koskaan. Ikävä tosiasia on, että aina on niitä, joilla ei tunnu olevan riittäviä valmiuksia selviytyä tässä yhteiskunnassa. Elämän mittainen laitoshoito ja riittävän voimakas päivittäinen lääkitys saattaisi olla tällaisten ihmisten kohdalla kaikkien kannalta paras ratkaisu.
Tämän foorumin Mikael K. ja häntä hännystelevä Kunkku ovat eräänlaisia nykyajan käärmeöljykauppiaita tällä "torilla". Heidän sanomisiaan on kaikilla oikeus kommentoida - Hanttapuli
^Ei se nyt ehkä kuitenkaan ihan sitä ansaitsisi. Olen saanut sen kuvan, ettei iFooni sentään niin yksinkertainen ole. Tai ehkä olen taas erehtynyt?
Viimeksi muokannut KunkkuJ, 6.7.2013 klo 11.48. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Tämän foorumin Mikael K. ja häntä hännystelevä Kunkku ovat eräänlaisia nykyajan käärmeöljykauppiaita tällä "torilla". Heidän sanomisiaan on kaikilla oikeus kommentoida - Hanttapuli
KunkkuJ kirjoitti:Suomessa kuoli v. 2012 21 ja loukkaantui 516 moottoripyöräilijää. Kun katsoo selvityksiä onnettomuuksien syistä, suuressa osassa taustalta löytyy huomattavia ylinopeuksia ja muuta täysin järjetöntä liikennekäyttäytymistä - eli juuri sitä, millä esimerkiksi iFooni täällä on kehuskellut.
IFoonin kannattaa olla kiitollinen häneltä kortin vieneelle poliisille. Tämä saattoi pelastaa hänen henkensä tai säästää pahalta elinikäiseltä vammautumiselta
Eniten tuommoisessa temppuilussa huolestuttaa se, että joku viaton sivullinen voi päästä hengestään tai päätyä loppuiäkseen pyörätuoliin osuessaan kaahailijan kohdalle sopivaan aikaan…
Olen kyllä vahvasti sitä mieltä, että kaikilta törkeästi liikenneturvallisuutta vaarantavilta pitäisi valtion takavarikoida menopeli pakkohuutokaupattavaksi. Eiköhän siinä ennenpitkää ajopelit/rahat/lainaajat loppuisi…
(EDIT: Jaettu sopivampaan ketjuun)
Viimeksi muokannut kallekilponen, 7.7.2013 klo 0.16. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
"If you have to go to sea, it's better to be a pirate than join the navy." -Jobs
Hmm.. Olla siis mitä? http://www.nettimoto.com/ktm/125/1530265 tuo tuli haettua. Ehtii nyt vähän laitella omaan silmään mieluisammaks ja puunailla ja tuunailla.
iFooni kirjoitti:
Tulikin nyt sitte jo hommattua pyörä, sit vaan odotellaan että pääsee ajamaan
Mutta miksi ihmeessä myit sen aikasemman kotarin kun se oli uudempi ja hienompi? No okei ehkä jäit tästä sitten kivasti voitolle ku vanhempaan vaihoit Itse kyllä henkilökohtaisesti tykkään tän mallisista kotareista, eikös tää oo joku suunnilleen -05? Hienon tästäkin varmasti saa.
EDIT: joo tuossa myynti-ilmoituksessa olikin tuo vuosimalli, 2004 se oli.
Viimeksi muokannut niiksu, 16.7.2013 klo 13.12. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
iPhone 5 16gbiPhone SE 32gbiPhone 8+ 256gb15" rMBP late 2013TV 4. gen13” MBP mid 2012Cinema Display 24”AirPods Pro iPhone 13 Pro 256gb
Juu no sain vanhasta kotarista niin hyvän hinnan, ja tämänkin sain niin hyvään hintaan, että ihan vaihtelun vuoksi. Täähän on rempattu just ja mäntäki on uus. Vähä ronskimpi peli nii uskaltaa heittää enskat alle ja mennä johonki montulle/metsään/pellolle rälläämään. Ei tota edellistä viittiny niin raiskata
Jotain pikku muutoksia tulossa, mut en tästä yritä mitenkää uudemman näköstä. Tällänen vanha kotari-look on cool 8) ja juu -04 se on.
Erño kirjoitti:Ihan oikein teille. Olisivat vieneet mopotkin. Oulussakin on tullut taas vastaan ääliöitä, jotka ajavat pyörätiellä/kävelytiellä.
Joillakin pyörä/kävelyteillä on mopolla ajaminen sallittua. Lisäkai mopon saa parkkeerata pyörätielle, mikäli siitä ei aiheudu muille tienkäyttäjille haittaa.
Miksi olisi mopo pitänyt viedä? Eihän autojakaan taideta takavarikoida vaikkei ne lain kirjaa täyttäisikään.
Erño kirjoitti:Ihan oikein teille. Olisivat vieneet mopotkin. Oulussakin on tullut taas vastaan ääliöitä, jotka ajavat pyörätiellä/kävelytiellä.
Joillakin pyörä/kävelyteillä on mopolla ajaminen sallittua. Lisäkai mopon saa parkkeerata pyörätielle, mikäli siitä ei aiheudu muille tienkäyttäjille haittaa.
Miksi olisi mopo pitänyt viedä? Eihän autojakaan taideta takavarikoida vaikkei ne lain kirjaa täyttäisikään.
Niin, jos se on erikseen merkitty. Suurimmalti osin se ei ole sallittua Oulussa ja ajavat joka maanalaisen paikan tiellä, kuten esim. keskustassa. Mopo olisi pitänyt viedä, koska tämä kaveri ei sillä kuitenkaan osaa ajaa. Kerran kuussa lähtee kilvet tai tulee vähintäänkin sakkoja. Ja ylpeilee vielä asialla.
Autoilijoiden kanssa pitäisi toimia ihan samalla tavalla, niin saataisiin idiootit pois liikenteestä paremmin.
santerin kirjoitti:Eihän autojakaan taideta takavarikoida vaikkei ne lain kirjaa täyttäisikään.
Mutta kyllä pitäisi. Etenkin jos niitä on käytetty lainvastaisesti. Rattijuopumukseen tai ääliömäiseen hurjasteluun tms.
Tuon ylläolevan tarinan taustoja en tiedä, mutta ilmeisesti ovat mopot olleet sääntöjen vastaisia. Sääntöjenmukaisesta moposta ei tietääkseni kilpiä oteta esim. hurjastelun takia pois. Silloin otetaan kortti pois.
Ja poliisi ON ystävä. Ihan oikein tekivät kun ottivat kilvet sääntöjenvastaisista mopoista.
MBP 14" M1 Pro (2021) + MBA M2 (2022) + MBP 13" (mid 2014) + iPad (2022) + iPad (2018) + iPad Air2 + iPhone 16 Pro Max
Plus (alati pienenevä) läjä eri kilpailijoiden kamaa.
santerin kirjoitti:Miksi olisi mopo pitänyt viedä?
Suosittelen selaamaan tätä ketjua muutaman sivun taaksepäin ihan yleissivistyksen takia. Löytyy useampi mopohölmöily kuvien kera.
Tuo iFoonin kaveri (ajopelistä päätellen) oli mm. pari kuukautta sitten körötellyt tuplanopeutta, eli suorittanut väliaikaisen kiihdytyksen ajamalla 60km/h alueella 120 km/h. Valtion mielestä pikku juttu, lainasivat väliaikaisen kiihdyttäjän korttia noin kuukauden verran. Kaverin ollessa taas ajolupainen, iFooni juhlisti asiaa päivä tai pari myöhemmin ottamalla niin ikään väliaikaisen kiihdytyksen ja keulitti mopoa samaan syssyyn. Kyseisen ajopelin vilkut eivät toimineet, ei myöskään takavalo ja ajopeli taisi olla siihen päälle vielä vähän viritetty. Valtio lainasi myös iFoonin korttia, ajanjakso on toistaiseksi hämärän peitossa.
e: lisäyksiä
Viimeksi muokannut Hulkman, 18.8.2013 klo 16.59. Yhteensä muokattu 1 kertaa.