Nyt kun tämä topicci pomppasi ylöspäin, kysyisin teiltä paremmin tietäviltä miten erään kiusallisen ongelman voisi korjata.
Olen yrittänyt tehdä tästä Apple Mapsin kautta virheraportteja jo monet kerrat, mutta tuntuu siltä että ne vain katoavat bittiavaruuteen.
Asun Riihimäellä. Applen kartasto on suhteellisen ajantasalla - eikä katastrofaalisia virheitä teiden osalta esiinny.
Jos karttapohjaa tarkastelee, siinä lukee iloisesti "Riihimäki". Kaikki hyvin siis.
Liikkeet ja maamerkit nyt sijaitsevat vähän missä sattuu, mutta osa niistäkin on ihan kohdillaan.
Mutta.
Yritätpä löytää täältä/tänne miten tahansa "Riihimäki"-nimistä paikkaa ei ole olemassakaan. Se on "Rithimaki".
Tästä seuraa jokin käsittämätön umpisolmu. Siri ei tiedä missä on, säätilaa ei löydy, kaikki paikannuspalvelut mitkä jotenkin liittyvät johonkin osoitteeseen ovat aivan sekaisin. Jopa paljon pelätty "Frequent locations" -toiminto on hieman kujalla.
Jos maamerkkejä tarkastelee, osoiteet ovat niissä oikein - mutta samassa ikkunassa jo kartalla väärin.
Missä ihmeessä tuo viallinen kaupunginnimi luuraa? Onko vika Apple Mapsissa? Päivityksessä? Operaattorilla?
Liitän pari screenshottia tähän mukaan, jos ne hieman avaavat ongelmaa. Puhelin siis parin kuukauden ikäinen iPhone 5, iOS 7.
photo 1.PNG
photo 2.PNG
photo 4.JPG
Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia nähdäksesi tämän viestin liitetiedostoja.