tosikko kirjoitti:Tuo ilmoitus saattaisi viitata esimerkiksi siihen että jos ulkoinen kovalevy on erillisellä virtalähteellä varustettu, niin tuo virtalähde alkaa olla ns. tiensä päässä, ja virran katketessa katkeaa myös yhteys koneelta levylle.
KIITOS
kokeilen toisella virtalähteellä !
IMac 21,5 " Late 2017 OSX 13.7.5 4GT
SONY Cyber-shot DSC-HX1
LUMIX DMC LX3
tosikko kirjoitti:Tuo ilmoitus saattaisi viitata esimerkiksi siihen että jos ulkoinen kovalevy on erillisellä virtalähteellä varustettu, niin tuo virtalähde alkaa olla ns. tiensä päässä, ja virran katketessa katkeaa myös yhteys koneelta levylle.
KIITOS
kokeilen toisella virtalähteellä !
Kiitos kiitos! sehän toimii toisen virtalähteellä
kannattaa kysyä Hompussa - niin monta kertaa on apua tullut
IMac 21,5 " Late 2017 OSX 13.7.5 4GT
SONY Cyber-shot DSC-HX1
LUMIX DMC LX3
arttula kirjoitti:Miten saan punaviinilasit kirkkaiksi ? Kyseessä Riedelin lasit, joten en tohdi sitä astianpesukoneeseenkaan laittaa. Pesemällä lasi jää sameaksi. Olen yrittänyt liottaa laseja pesuaineliuoksessa, mutta ei tuokaan oikein tuota toivottua lopputulosta.
Minä olen aina pessyt mainitut lasit tiskikoneessa, kestävät sen hyvin.
Skål, kuoharin maistuu nettiin pääsyn kunnaksi.
Ama-tädille kiitoksia ! Tuosta rohkaistuneena laitoin Riedelit astianpesukoneeseen, ja sieltähän ne tulivat kristallinkirkkaina ja ehjinä ulos
Maailmassa on vain kolmenlaisia ihmistyyppejä:
Sellaisia, jotka osaavat laskea, ja sellaisia, jotka eivät osaa.
arttula kirjoitti:Ama-tädille kiitoksia ! Tuosta rohkaistuneena laitoin Riedelit astianpesukoneeseen, ja sieltähän ne tulivat kristallinkirkkaina ja ehjinä ulos
Juu. Kyllä (ohuet) viinilasit yleensä kestävät. Ongelmia on oikeastaan vain paksupohjaisilla laseilla.
MBP 14" M1 Pro (2021) + MBA M2 (2022) + MBP 13" (mid 2014) + iPad (2022) + iPad (2018) + iPad Air2 + iPhone 16 Pro Max
Plus (alati pienenevä) läjä eri kilpailijoiden kamaa.
tómppu kirjoitti:Joko iTunes 11 ei osaa synkata osoitekirjan tietoja iOS 4-laitteeseen tai sitten nuo asetukset on piilotettu harvinaisen hyvin.
Tietojen synkronointi USB-liitännän välityksellä iOS-laitteisiin ei ole enää tuettu Mavericksissa.
No voi elämä taas kerran että on Cupertinossa välähtänyt jollain.
Onneksi on taloudessa niin vanha Macbook ettei ole Leijonaa uudempaa mahdollista asentaa ja sitä kautta saan tuohon varaluuriin yhteystiedot siirrettyä. Nyt pitää vaan ykköskoneelta siirtää kaikki muu tähän varakoneelle että saa jotain muutakin luuriin. Voi V*TTU OIKEESTI.
No eipä näköjään Leijonankaan osoitekirjasta tiedot synkkaannu, eivätkä myöskään kun liittää iCloud tilin mobile me -tilinä iOS:n asetuksissa. Mailit, kirjanmerkit ja kalenterimerkinnät kyllä tulee nätisti ihan kumpaa tahansa tapaa käyttäen laitteeseen. No, vähiten kai sitä puhelimessa yhteystiedoilla olisi käyttöä.
Muoks. Piti viedä vCardeina yhteystiedot ensin ulos Osoitekirjasta, laittaa iCloud -synkka pois päältä ja tuoda sitten tiedot takaisin "Omaan Maciin" jotta iTunes-nimellä tunnettu sontakasa osaa synkata ne luuriin.
It just works!
Muoks2. Hauskintahan tässä on tietysti se, että tässä Leijona-koneessakin on asennettuna iTunes 11, joten asia on kuten Tuomas sanoi: Mavericks ei tosiaan tue tietojen USB-synkkausta. Mikä INNOVAATIO!
Viimeksi muokannut tómppu, 28.10.2013 klo 21.49. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Mitä hemmetin asetusta tässä mäcissä pitää mennä muuttamaan, että saan kaksoisnapsautuksen toimimaan normaalisti. Siis ei siten että pitää klikata tuota tasoa vaan kevyestä täppäämällä tasoa
Eikös sen pitäisi olla siinä tap to click -kohdan alapuolella? Secondary click, tai vastaava. Siitä voi sitten pudotusvalikosta valita vaihtoehdoista. Näin muistelen sen Mountain Lionissa olleen ainakin.
Ihmettelen miten iMacien hinnat ovat laskeneet. Kallein perusvarusteltu malli vähän reilu pari tonnia. Ennen se oli lähempänä kolmea tonnia.
Peitsamo kirjoitti:Mitä hemmetin asetusta tässä mäcissä pitää mennä muuttamaan, että saan kaksoisnapsautuksen toimimaan normaalisti. Siis ei siten että pitää klikata tuota tasoa vaan kevyestä täppäämällä tasoa
Äsken kaupassa käydessäni saatoin nähdä paikallisen kiinteistövälittäjän shortseissa ja vinouma-tyyppinen pipo päässä pullonpalautusautomaatilla!
Tietysti vapaa-ajalla voi myyntitykkikin pukeutua hieman rennommin...
Ehkä kuitenkin erehdyin.
- - -
Skannasin Mavericks-MacBookille tuoretta Epson Scan -ohjelmaa ja Epson DX4850 -monitoimilaitetta käyttäen muutaman A4-kokoisen paperin ja lähetin ne sähköpostilla - olivat kuulemma menneet perille tuplakokoisena, eikä vastaanottaja saanut millään tulostettua niitä oikeina; ilmeisesti laite tulosti A3-kokoiseksi muuttuneen dokumentin vasemman puolikkaan, jos oikein vastaanottajan viestin ymmärsin. Kyllä tietotekniikka on ihmeellistä!
Helsinki, tuo pyörävarkauksien luvattu kaupunki. Utopistisen rehellinen tämä meidän talo, joku raukka sinnitellyt vakuutuspetosta usean kuukauden ajan, mutta kenellekkään ei ole kelvannut lukitsematon Felt merkkinen maastopyörä.
Jos ihminen olisi tarkoitettu etenemään juoksemalla, ei evoluutio olisi kehittänyt meille liikkumista varten polttomoottorikäyttöisiä kulkimia, eikä fossiilisia polttoaineita. - Hatey http://sisainenaani.com
Tämän kissapetojen jälkeinen uusin käyttis OS X 10.9 Mavericks on Google-kääntäjän mukaan "Yksinäinen susi", jos s- kirjain jätetään pois.
Tietääkö joku, onko tämä Mavericks suomeksi tosiaan erakoitunut laumaeläin susi?
Jos se on Yksinäiset sudet, niin suomeksihan "Susi" tarkoittaa epäonnistunutta työtä tai laitetta?
Voisiko joku valaista, mikä tuo Maverick on suomennettuna?
Ja pysyykö nimi vielä samana, kun päivitetään versio OS X 11.0?
ELÄMÄN JA KUOLEMAN VÄLISSÄ ON AIKA, KÄYTITPÄ SEN MITEN TAHANSA
- Salamijakk
Salamijakk kirjoitti:
Ja pysyykö nimi vielä samana, kun päivitetään versio OS X 11.0?
Tuo OS X tarkoitaa käyttöjärjestelmä 10; joten 11 lienee muuta kuin X. Ehkä seuraava on OS X 10.10 tai jos on hypätään yhteentoista niin palataan Mac OS 11 nimeen. Mene ja tiedä.
Apple iMac 5K 3.3/24/512 (15) # iPhone 12 mini # +
Nikon D500, Nikkoreita +
Salamijakk kirjoitti:
Ja pysyykö nimi vielä samana, kun päivitetään versio OS X 11.0?
Tuo OS X tarkoitaa käyttöjärjestelmä 10; joten 11 lienee muuta kuin X. Ehkä seuraava on OS X 10.10 tai jos on hypätään yhteentoista niin palataan Mac OS 11 nimeen. Mene ja tiedä.
Näinhän se olikin, tuppaa unohtumaan ihan perusasiat, kun talossa ei ole Mackia.
ELÄMÄN JA KUOLEMAN VÄLISSÄ ON AIKA, KÄYTITPÄ SEN MITEN TAHANSA
- Salamijakk