Jeh. Ei mitään ns. ongelmaa. Vaan tilanne jota en ummara, ja ajattelin, et olisko jollain selitys?
Eli: Laitoin oman käyttäjäni Sites-kansiossa olevan saitin pydeen laittamalla Personal Web Sharingin päälle SysPrefseistä. Laitoin tolle saitille 3,5 Mt zipiksi pakatun videopätkän. Filu oli siis tuolla Sites kansiossa mun koneella.
Menin viereisessä huoneessa olevan pc:n www-selaimella ihan normaalisti tuolle saitille. Klikkasin lataa-linkkiä. Tiedoston latauksessa meni alle puol sekuntia. Kokeilin vielä että videopätkä toistuu ihan kunnolla. Kävikö niin, että tiedosto siirtyi pelkän lähiverkon(reitittimen? modeemin?) kautta??!!
Personal Web Sharing
Mac OS X, Boot Camp ja virtualisointi
6 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 306
- Liittynyt: 30.6.2004 klo 14.43
Personal Web Sharing
Viesti Kirjoittaja noodle »
-
- Viestit: 2470
- Liittynyt: 29.8.2004 klo 0.20
- Paikkakunta: Vantaa
-
- Viestit: 7671
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 23.06
- Paikkakunta: Ilmajoki
Re: Personal Web Sharing
Viesti Kirjoittaja masa »
Konstihan se on tuokin jakaa tiedostoja
Miten sen sivun osoite löytyy, vissiin vaan ip osoitteellako?
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
En oo korvaamaton, mutta paras maharollinen.
-
- Viestit: 2470
- Liittynyt: 29.8.2004 klo 0.20
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Personal Web Sharing
Viesti Kirjoittaja Jouna- »
Siellä Sharing valikossa kun ruksii sen Personal Web Sharing kohdan, niin se antaa sitten sen osoitteen joka on jotain tähän malliin: http://a80-123-231-12.elisa-laajakaista.fimasa kirjoitti:Konstihan se on tuokin jakaa tiedostojaMiten sen sivun osoite löytyy, vissiin vaan ip osoitteellako?
EDIT: senet sakkasi
-
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Personal Web Sharing
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
Helppo tapa pitää systeemit kunnossa, varsinkin mikäli on dynaaminen ip, on käyttää dyndns-palvelua. Mm. oman koneeni webbijako toimii sen kautta. Siinä tulee mukana ohjelma, joka päivittää palveluun ip:si mikäli se vaihtuu. Sieltä saat osoitteen esim. muotoa http://omanimesi.dyndns.com
Ja sitten tuohon yllämainittuun tapaukseen. Itse huomasin aivan saman ilmiön ja se oli ihan mukava yllätys
Ilmeisesti fiksu reititin osaa tuon homman noin hoitaa.
EDIT: Testasin tuon vielä äsken käyttämällä traceroutea ja itsellä se tosiaan menee koneelta a koneelle b kulkematta yhdenkään "hopin" kautta. Näppärää.![Nörde [8-|]](./images/smilies/49_49.gif)
Ja sitten tuohon yllämainittuun tapaukseen. Itse huomasin aivan saman ilmiön ja se oli ihan mukava yllätys

EDIT: Testasin tuon vielä äsken käyttämällä traceroutea ja itsellä se tosiaan menee koneelta a koneelle b kulkematta yhdenkään "hopin" kautta. Näppärää.
![Nörde [8-|]](./images/smilies/49_49.gif)
-
- Viestit: 8105
- Liittynyt: 24.8.2005 klo 20.36
Re: Personal Web Sharing
Viesti Kirjoittaja Lare »
ZyXelin ADSL-purkissa tuo DynDNS on valmiina. En ole kokeillut. Määritellään host name, user name, password, email-osoite ZyXelliin. Sitä en ymmärrä, mistä ADSL-purkki voi tietää, mikä koneista on tuo serveri jos koneita on useita ja ZyXell saa ulkoisen IP-osoitteen per kone.... Ehkä siinä tapaksessa tuon pitää pyöriä itse koneessa.
Edit1: DynDNS ei suosita routerissa käyttöä, ainoa toimiva on Linksys WRT54G. He listaavat 4 optiota, joista ei saa selkoa, mikä optio on ladata heidän clienttinsa.
DynDNS&NAT
Edit1: DynDNS ei suosita routerissa käyttöä, ainoa toimiva on Linksys WRT54G. He listaavat 4 optiota, joista ei saa selkoa, mikä optio on ladata heidän clienttinsa.
DynDNS&NAT
Vitutuksesta voimavara!
6 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Käyttöjärjestelmät”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit