Applen kanssa riitelemään
-
- Viestit: 11
- Liittynyt: 12.9.2004 klo 19.26
Applen kanssa riitelemään
Viesti Kirjoittaja tepheikk »
Kävi tuossa niin, että viikon yli 2v vanha 27" iMac mid 2011 hajosi. Vika oli näytönohjaimessa, mutta huollon mukaan vikakoodi on väärä ja Apple ei korvaa vaihtoa. Kyseisessä mallistossa näytönohjaimissa oli tyyppivika, jonka takia niitä on vaihdettu useampaankin tietämääni vastaavaan malliin Applen piikkiin.
Kysymys kuuluu, onko teistä joku riidellyt Applen kanssa liittyen valmistajan virhevastuuseen? Näytönohjainhan on koneessa kuitenkin "liikkumaton" osa kestokulutustavaran tapauksessa tulisi kestää nyt ainakin sen 3v. Mihin olette asioista soittaneet jne?
Terveisin
Tero
Syy: otsikon hienosäätöä
-
- Viestit: 101
- Liittynyt: 21.6.2009 klo 7.59
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja bamsse »
Eli: jos olet ostanut iMaccisi joltain suomalaiselta jälleenmyyjältä, uskoisin että olet vahvoilla. Toki tässäkin tapauksessa vaaditaan sitkeää taistelua ja hyviä reklamaatioita myyjäliikettä vastaan joka kuitenkin ilman muuta kiistää kaiken korvauksen. Hyvin todennäköistä on että joudut viemään asian kuluttajariitalautakuntaan jossa jono noin vuoden. Ja uskoisin että päätös (tai oikeastaan suositus, lautakunnan päätökset eivät sido myyjää) on se että myyjäliikkeen tulisi maksaa osa kuluista, esim puolet.
Jos taas olet ostanut iMaccisi suoraan apple storesta, sanoisin että melkein kannattaa unohtaa koko homma. Olen melko varma että sopimusteksteissä/yrityksen sijaintitiedoissa tms on jotain sellaista johon kuluttajasuojalaki tulkitsee niin että kyseessä ei ole suomalainen myyjä tai jotain muuta vastaavaa. Ja toiseksi, joku paikallinen musta pörssi ehkä on kiinnostunut siitä millaista infoa siitä levitellään ja uskoisin että tottelee mukisematta lautakunnan suosituksia kun taas joku applen kokoinen pulju vähät välittää jostain Suomen kuluttajansuojalaeista. Tästä syystä en itsekään uskalla ostaa apple storesta suoraan mitään virtajohtoa tms kalliimpaa.
Ja vielä tarkennuksena, virhevastuu siis ei liity millään lailla takuuseen eikä valmistajaan. Kyseessä on elinkeinonharjoittajaa sitova laki kun toinen osapuoli on yksityishenkilö. Vaikka liike myisi kakssataa miljoonaa kilsaa ajettua ladaa ilman minkäänlaista takuuta, on virhevastuu silti voimassa ja esim käytetyn auton kaupassa käsittääkseni 6kk on yleisesti käytetty minimiaika.
Ja tosiaan, käytännössä kun asiakas vetoaa kuluttajansuojalakiin ja virhevastuuseen, niin 99,9% varmuudella myyjäliike pistää hanttiin, eikä välttämättä edes tiedä koko vastuusta, joka on kyllä aika huikeaa. Eli varaudu joka tapauksessa kovaan vastaanottoon.
-
- Viestit: 4927
- Liittynyt: 10.5.2005 klo 12.56
- Paikkakunta: Joensuu
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja gramdel »
Kyllä virhevastuu on ihan EU laajuinen, toki useimmissa maissa se on rajattu kahteen vuoteen, eikä kuten suomessa oletettu käyttöikä.bamsse kirjoitti:Ja kuluttajansuojalaki ja virhevastuu koskee luonnollisesti vain Suomesta ostettuja laitteita.
http://gramdel.kapsi.fi/
-
- Viestit: 67
- Liittynyt: 16.10.2008 klo 17.59
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja Ruffe »
Tyyppivika on yleisesti tiedossa: http://appleinsider.com/articles/13/10/ ... u-failuresMacbook Pro early 2011 15’’ i7 2,0 GHz:
Ensimmäisestä viikosta saakka oli kone viallinen. Koneessa oli ihmeellinen, mutta todella harvoin ilmaantuva oire, näyttö muuttui siniseksi kun suljin tiettyjä ohjelmia, joka kerta täytyi laittaa kone nukkumaan, jotta näyttö tokeni. Kaikki toimi muuten hyvin eikä hardware testeissä näkynyt mitään, joten en ollut hirveän huolissani. Tämä oli virhe, koska en vaatinut heti uutta tilalle ja ongelmat vain pahenivat ajan myötä.
Sininen ruutu alkoi olemaan monta kertaa päivässä ilmaantuva ja mikä pahimpana joskus ongelman korjaamiseen auttoi vain uudelleen käynnistäminen, jolloin kaikki työn alla olleet tiedot hukkuivat. Ongelma johtui suurella todennäköisyydellä ongelmista näytönohjaimen vaihtuessa toiseen.
Onneksi minulla oli Apple Care, näin ainakin aluksi luulin, sillä loppujen lopuksi yli vuoden käsittämättömän väännön jälkeen sain uuden koneen tilalle. Tähän sisältyi mm. kolme kertaa emolevyn vaihtoa kymmeniä puheluita eri ihmisten kanssa Applen tuesta, osa ei niin miellyttäviä. Voin sanoa valehtelematta tähän sotkuun minulta menneen kokonaisuudessaan noin viikon työaika.
Tärkein kysymys, onko sinulla Apple Care? Jos ei, voi olla vaikeata saada korvausta. Itse sain korvaavan koneen tilalle, jolla tätä kirjoitan, koska:
1. Minulla oli Apple Care(yleensä neljännen huoltokerran jälkeen, jos konetta ei saada kuntoon, Apple vasta korvaa uuden koneen tilalle)
2. Ensimmäinen Appletukihenkilöni oli ammattitaidoton, jouduin vääntämään hänen kanssaan kuukausia ilman, että asiani meni millääntavalla eteenpäin
3. Minulta tuhraantui tähän kaikkeen paljon aikaa ja jouduin tekemän töitä samaan aikaan viallisella koneella, joka päivittäin hidastutti merkittävästi työntekoani
4. Loppujen lopuksi tilalle tullut toinen Appletukihenkilö, taisi tietdostaa tyyppivian olevan monissa 2011 Macbook Proissa, laski kaikki edellämainitut asiat yhteen ja myöntyi antamaan minulle korvaavan koneen.
Virhevastuuta väläyttelin jossain vaiheessa, mutta käskivät kääntymään liikkeen puoleen, josta koneen olin ostanut, joten päätin pysytellä emolevy-huoltorumbassa. Väsytystaktiikka kantoi lopussa hedelmää.
![Omppu [?]](./images/smilies/omppu.gif)
-
- Viestit: 101
- Liittynyt: 21.6.2009 klo 7.59
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja bamsse »
Taas sotketaan asioita. Suomen lait, kuten kuluttajansuojalaki, pätee tietysti vain Suomessa. Tiedän että EU-tasollakin on puuhailtu jotain vastaavaa mutta sen sisältö ja ennenkaikkea "lainvoima" on täysi mysteeri teoriassakin. Käytännössä taas voi sanoa että mihin ihmeeseen meinaat valittaa jos saksalaisesta verkkokaupasta ostamasi tuote hajoaa 2 vuoden jälkeen? Suomen kuluttajariitalautakuntaa se ei ainakaan koske. Eu-tuomioistuimeen?gramdel kirjoitti:Kyllä virhevastuu on ihan EU laajuinen, toki useimmissa maissa se on rajattu kahteen vuoteen, eikä kuten suomessa oletettu käyttöikä.bamsse kirjoitti:Ja kuluttajansuojalaki ja virhevastuu koskee luonnollisesti vain Suomesta ostettuja laitteita.
Eu-takuu onkin sitten ihan toinen tarina, tällöin on kyse ns. tehdastakuusta jossa valmistaja (ei myyjä) antaa takuun laitteelleen, eli esim. Saksasta ostetun Siemensin jääkaapin takuu 24kk pätee myös Suomen Siemensin kanssa samoin ehdoin kuin Saksassa, koska viulut maksaa joka tapauksessa tehdas. Ja taas, tällä ei ole mitään tekemistä kuluttajansuojalain mukaisen virhevastuun kanssa. Lisäksi tehdastakuu on yleensä sieltä lyhyemmästä päästä, yleensä 12kk, kun taas suomalainen jälleenmyyjä saattaa antaa tuotteelle vaikka 36kk omak takuunsa, tällöin on kyse myyjän takuusta. Ja tässä eu-takuu -asiassakin voi sanoa että tätäkään suomalaiset jälleenmyyjät/maahantuojat eivät välttämättä tunne/halua tuntea. Eli vähänkään pienempien maahantuojien kohdalla (kuten hifilaitteet ym) voit varautua vänkäämiseen. Sen sijaan esim. aiemmin mainitulla Siemensillä homma pelaa.
-
- Viestit: 4702
- Liittynyt: 4.11.2007 klo 13.32
- Paikkakunta: Tampere
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja atheos »
Mitä huollon puolesta asiaan tulee niin kyllä se voi läpi mennäkin, vähän riippuu miten huolto osaa täytellä lappunsa ja ilmaista asiansa. Tässähän kannattaa erityisesti painottaa sitä, että Suomen kuluttajalaki ei pääty kahteen vuoteen. Kyllä Apple on viime aikoina alkanut ymmärtää, että lakia senkin on noudatettava.
Apple Store on tietääkseni aika samalla viivalla kuin suomalainen jälleenmyyjä eli siihen voi soveltaa Suomen lakia, onhan se kuitenkin Suomea varten kustomoitu, Suomen ALV ja kaikki.
http://irc.fi/atheos • http://www.mikseri.net/user/atheos
-
- Viestit: 5366
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.46
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja pallo »
Oikea kysymys lienee: jos vikakoodi on väärä, miten vika on ilmennyt eli mikä se vika oikeastaan on? Radikaalisti esitettynä, jos vika johtuukin vaikka bluetoothista, vikakoodi todellakin on väärä suhteessa takuukorjauksen vaatimaan vikakoodiin, siinä ei laitteen käyttäjän tahi omistajan mielipide auta. En osaa selvemmin esittää. Anteeksi.tepheikk kirjoitti:Terve.
Kävi tuossa niin, että viikon yli 2v vanha 27" iMac mid 2011 hajosi. Vika oli näytönohjaimessa, mutta huollon mukaan vikakoodi on väärä ja Apple ei korvaa vaihtoa. Kyseisessä mallistossa näytönohjaimissa oli tyyppivika, jonka takia niitä on vaihdettu useampaankin tietämääni vastaavaan malliin Applen piikkiin.
-
- Viestit: 2616
- Liittynyt: 25.5.2006 klo 16.49
- Paikkakunta: Tampere
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja kaulahuivi »
Virhevastuu ja takuu:
http://www.kuluttajavirasto.fi/File/d7d ... passa+.pdf
-
- Viestit: 2616
- Liittynyt: 25.5.2006 klo 16.49
- Paikkakunta: Tampere
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja kaulahuivi »
-
- Viestit: 2616
- Liittynyt: 25.5.2006 klo 16.49
- Paikkakunta: Tampere
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja kaulahuivi »
-
- Viestit: 2616
- Liittynyt: 25.5.2006 klo 16.49
- Paikkakunta: Tampere
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja kaulahuivi »
-
- Porttikiellossa
- Viestit: 3689
- Liittynyt: 22.2.2004 klo 19.31
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja adele »
Tuon jälkeen olen kerran saanut lähes uuden läppärini vaihdettua uuteen näyttöongelmien takia. En enää muista mitä vikaa näytössä oli, mutta se vaihdettiin kerran ilman, että vika korjautui. En suostunut toiseen vaihtoon, vaan vaadin uuden koneen, sain sen. Tyyppivika oli kyseessä.
Oman kokemuksen mukaan koneille on tyypillisempää rikkoontua vuoden takuuajan puitteissa, kuin seuraavan kahden vuoden kuluttua, joka on Apple Caren kesto. Siksi en ole koskaan ostanut lisätakuuta.
Parisen kertaa olen vienyt koneita huoltoon, jossa takuu on ummessa, mutta joka vika on tyyppiviaksi laskettava joka voi ilmaantu vuosia koneen hankinnan jälkeen, kuten vaikka 13":n MBP:n HD kaapelivika. Ei mitään ongelmia, jos vain on esittää, että kyseinen vika on tyyppiviaksi laskettava.
Asiallisella käytöksella ja pätevällä faktalla selviää pitkälle.
-
- Viestit: 2616
- Liittynyt: 25.5.2006 klo 16.49
- Paikkakunta: Tampere
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja kaulahuivi »
Näin varmaan yleensä on. Selvä laitevika paljastuu varmaan takuuaikana yleensä. Apple Care on minusta pieni hinta varmuudesta, että ainakin kolme vuotta selviää Macilla ilman huolenhäivää.adele kirjoitti: Oman kokemuksen mukaan koneille on tyypillisempää rikkoontua vuoden takuuajan puitteissa, kuin seuraavan kahden vuoden kuluttua, joka on Apple Caren kesto. Siksi en ole koskaan ostanut lisätakuuta. Parisen kertaa olen vienyt koneita huoltoon, jossa takuu on ummessa, mutta joka vika on tyyppiviaksi laskettava joka voi ilmaantu vuosia koneen hankinnan jälkeen, kuten vaikka 13":n MBP:n HD kaapelivika. Ei mitään ongelmia, jos vain on esittää, että kyseinen vika on tyyppiviaksi laskettava. Asiallisella käytöksella ja pätevällä faktalla selviää pitkälle.
-
- Viestit: 1613
- Liittynyt: 14.10.2009 klo 13.12
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja mikaw_ »
Silloin tuota Apple Carea voisi harkitakin jos normaalin takuun päättymisen jälkeen sillä saisi vaikka 2-3 lisävuotta.
Syy: Poistettu turha lainaus
-
- Viestit: 101
- Liittynyt: 21.6.2009 klo 7.59
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja bamsse »
-
- Viestit: 1613
- Liittynyt: 14.10.2009 klo 13.12
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja mikaw_ »
Apple hoitaa vuoden ja jälleenmyyjä toisen vuoden.bamsse kirjoitti:Juuri Gigantista ostamassani Macbook Airissa on ainakin vain 1 vuoden takuu. Samoin vuosi sitten Elisan kautta hommatussa iPhone 5:ssä on 1 vuoden takuu. Jos Apple kerran hoitaa takuuasiat joka tapauksessa 2 vuoteen asti, niin luulisi että jälleenmyyjätkin sitä hyödyntäisivät?
-
- Viestit: 1269
- Liittynyt: 29.11.2006 klo 0.52
- Paikkakunta: Lieto
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja waiski »
Syy: Poistettu turha lainaus
iPhone 16 Pro Max 256Gt
Apple Watch Ultra 2
Apple TV 4K 128Gt 3. Gen.
-
- Viestit: 1613
- Liittynyt: 14.10.2009 klo 13.12
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja mikaw_ »
http://macmaa.com/2012/04/03/apple-tuot ... nen-takuu/
Tuossa yllä olevassa linkissäkin puhutaan kyllä vain takuusta...
Syy: Poistettu turha lainaus
-
- Viestit: 7466
- Liittynyt: 28.5.2004 klo 1.44
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja tosikko »
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
http://www.apple.com/fi/legal/statutory-warranty/
Applen yhden vuoden rajoitettu takuu (1 vuosi ostopäivästä) -> Sisältyy ilman lisämaksua
EU:n laajuinen kuluttajalainsäädäntö (2 vuotta (vähintään) toimituspäivästä) -> Tarjotaan ilman lisämaksua
-
- Viestit: 2616
- Liittynyt: 25.5.2006 klo 16.49
- Paikkakunta: Tampere
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja kaulahuivi »
-
- Viestit: 1269
- Liittynyt: 29.11.2006 klo 0.52
- Paikkakunta: Lieto
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja waiski »
Hah. Täältä kun on lukenut saivarteluviestejä varsinkin tietyn optiikan mukaan, niin tämä ei tunnu selvältä mitenkään. No eipä yllätä pahemmin. Takuu on vain 1 vuosi, that's it. Jos Apple ratsastaa kuluttajalainsäädännöllä törkeästi omaan piikkiinsä ei se silti tee takuusta kaksi vuotista.mikaw_ kirjoitti:Okei. Termini olivat siis väärät. Lauseen muodostus "vetoan virhevastuuseen" tuskin hirveää vääntämistä vaatii.
http://macmaa.com/2012/04/03/apple-tuot ... nen-takuu/
Tuossa yllä olevassa linkissäkin puhutaan kyllä vain takuusta...
Riippuu muuten aika paljon liikkeestä ja myyjästä miten huutoon virhevastuu vuoden jälkeen vastataan, tätä on turha mitenkään verrata takuuseen. Puhumattakaan miten moni kuluttaja tuollaisesta edes tietää, myyjä vastaa vuoden takuu on loppunut ja on muutenkin hankala, kaikki eivät lähde vääntämään. Tämän hintaisella, varsinkin kun kyse on nykyään ihan keskiluokan puhelimesta laadullisesti, pitäisi olla se kahden vuoden takuu niinkuin muillakin. Helpompaa se olisi.
iPhone 16 Pro Max 256Gt
Apple Watch Ultra 2
Apple TV 4K 128Gt 3. Gen.
-
- Viestit: 1613
- Liittynyt: 14.10.2009 klo 13.12
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja mikaw_ »
Minun puolestani takuu saisi olla vaikka 5 vuotta. Otin kantaa vain Apple Careen, miten se käytännössä antaa yhden lisä"takuu" vuoden. Itse en siitä maksaisi pyydettyä summaa.waiski kirjoitti:Tämän hintaisella, varsinkin kun kyse on nykyään ihan keskiluokan puhelimesta laadullisesti, pitäisi olla se kahden vuoden takuu niinkuin muillakin. Helpompaa se olisi.
En ymmärrä logiikkaasi tuossa yllä, että "keskiluokan" puhelimessa pitäisi olla pitempi takuu kuin ilmeisesti jossain parempilaatuisessa (vertu?). Enemmän se lyhyt takuu kertoo minusta siitä, ettei valmistaja uskalla rimpulalleen pitempää takuuta myöntää.
-
- Viestit: 1269
- Liittynyt: 29.11.2006 klo 0.52
- Paikkakunta: Lieto
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja waiski »
Syy: Poistettu turha lainaus
iPhone 16 Pro Max 256Gt
Apple Watch Ultra 2
Apple TV 4K 128Gt 3. Gen.
-
- Viestit: 1268
- Liittynyt: 30.5.2010 klo 13.34
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja deissi »
Kyseisen säännöksen 2 momentin 1-3 kohdissa on asetettu tälle vastuulle rajoituksia, jotka eivät tässä tapauksessa käytännössä päde.KSL 5:31 kirjoitti:Ostajalla on oikeus kohdistaa tavaran virheeseen perustuva, tämän luvun säännösten mukainen vaatimuksensa myös elinkeinonharjoittajaan, joka aikaisemmassa myyntiportaassa on luovuttanut tavaran jälleenmyyntiä varten.
-
- Viestit: 101
- Liittynyt: 21.6.2009 klo 7.59
Re: Applen kanssa riitelemään.
Viesti Kirjoittaja bamsse »
Täh? Gigantin sivuilla lukee selvästi "takuu on 1 vuosi". Elisan kuitissa lukee "takuu on 1 vuosi". Niin miten ihmeessä tuota sovellat niin että Apple hoitaa takuun ensimmäisen vuoden ja Gigantti/Elisa toisen? Ja siis en tätä nyt kysele epätietoisena, aika paljon on takuiden virhevastuiden ym kanssa tullut asiakkaana touhuttua niin teoriassa kuin käytännössäkin. Lähinnä vaan ihmettelen tätä tässäkin ketjussa olevaa "vedetään hatusta"-tason vastauksia ja "kyllä huolto hoitaa"-mentaliteettiä.mikaw_ kirjoitti:Apple hoitaa vuoden ja jälleenmyyjä toisen vuoden.bamsse kirjoitti:Juuri Gigantista ostamassani Macbook Airissa on ainakin vain 1 vuoden takuu. Samoin vuosi sitten Elisan kautta hommatussa iPhone 5:ssä on 1 vuoden takuu. Jos Apple kerran hoitaa takuuasiat joka tapauksessa 2 vuoteen asti, niin luulisi että jälleenmyyjätkin sitä hyödyntäisivät?
On nimittäin erittäin tärkeää tietää termit ja mistä on milloinkin kyse kun vika tulee ja haluaa saada sen ratkaistua. Lisäksi on tärkeää laatia reklamaatiot huolellisesti ja vedoten oikeisiin asioihin.
Eli vielä: takuu on täysin vapaaehtoinen asia, periaatteessa voisi myydä vaikka 1 päivän takuulla, tai vaikka kokonaan ilman. Käytännöss tietenkään tämä ei ole hyvää bisnestä. Tällöin ei asiakas voi takuun puitteissa ruveta venkoilemaan mitään ihmeempiä. Eli kyllä se on tuo virhevastuu ja ksl jonka kautta vedotaan epäselvissä tilanteissa.
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit