adele kirjoitti:Apple lähti hyvään raviin 2002 kun 10.2. eli Panther saatiin ulos ja onneton OS-9 ulos. Vuotta myöhemmin tuli yksi itselle suurimman WOW-efektin kone tuonut 15" PowerBook G4, jossa tuntui olevan kaikki mitä ihminen vain tarvitsee valaistus näppäimistöä myöten. Kaikkialla olit varmuudella se the one and the only käyttäjä. Herätit lähinnä sääliä.
10.2 oli Jaguar ja 10.3 puolestaan Panther. Ei muuta korjattavaa
Viimeksi muokannut tuomas92, 22.2.2014 klo 18.54. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
adele kirjoitti:On jokseenkin masentavaa lukeutua ja kuulua samaan porukkaan, joka käyttää laitteitaan pääasiassa selfien ottoon ja "olen hississä" päivityksiin. Se myös herättää syvän epäilyksen omasta arvostelukyvystä. Tähän varmasti voisi soveltaa Jobsin omaa periaatetta soveltaen, "kun liian monena aamuna peräkkäin huomaat tollojen käyttävän samaa laitetta kuin itse käytät, on aika vaihtaa laite".
On jokseenkin naiivia väittää, että vain Apple-käyttäjät käyttävät laitteitaan pääasiassa selfie-kuvien ottamiseen ja turhiin statuspäivityksiin. Teinitytöt eivät kännykkää juuri muuhun käytä, oli taskussa sitten iPhone tai HTC One.
Jos haluamme soveltaa Jobsin filosofiaa, emmeköhän ala rakentaa omia koneitamme. Ainakin ainoat tollot, jotka niitä laitteita käyttäisivät, olisimme me itse.
Viimeksi muokannut omenamyyrä, 22.2.2014 klo 21.09. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
amanita kirjoitti:Minulle ei ole mitään merkitystä sillä, mitä laitteita muut käyttävät, tai millaisia he ovat, tärkeintä on, että käyttämäni laitteet sopivat käyttötarkoitukseeni ja toimivat sujuvasti yhdessä, eikä kaunis ja oivaltava softa ja ulkonäkökään mitenkään haittaa.
Ymmärrän.
Ymmärrän myös, että moinen suhtautuminen, jossa on täysin vapautunut ympäristöstä ja sen odotuksista (kuten Amanita), alkaen elää itsensä näköistä elämää, vaatii henkisesti lähes ylimaallisia ponnistuksia. Amanita on Hompun Dalai Lama. (Juuri siksi hän on moderaattori, sinne et näet pääse ihan millä meriiteillä tahansa).
Apple ja Applen tuotteet ovat nykyisin kuin mennessä maailmassa Alkon kävijälle olivat Sorbus, Vinetto, Gambina ja Minttu-suklaa. Ei alkoholisoituneelta piensielulta vaati lähes ylimaallisia ponnistuksia ostaa edellä mainittuja nautintoaineita niiden nauttiman maineen takia, vaikka ne olisivat kuinka osuneet kunkin makuhermon nystyrään.
Jo vuodesta 2004 - "foorumin käyttäjille pahaa mieltä ja ylimääräistä harmia foorumin henkilökunnallekin"
Adele hyvä, suositan toki itsensä näköisen elämän elämistä ja mitä mitä pikimmin, mutta miksipä et eläisi vaikkapa minun kaltaistani elämää? Viestejäsi luettuani omani ainakin tuntuu paljon iloisemmalta, ja Applen tuotteiden julkinenkaan käyttö ei aiheuta minkäänlaisia negatiivisia kokemuksia.
Reippaasti siis kohden positiivisuutta Adele!
On mahdotonta olla masentunut, jos sinulla on ilmapallo! -Nalle Puh-
Onnittelut Sulle! Muistivatkos sua näin juhlapäivänä mitenkään arvon modelasta, saitkos sen hopeisen ansiomerkin pitkästä jäsenyydestäs?
Pääsit tietty automaattisesti juhlapuhujaksi sinne Hompun suureen vuosijuhlaan, ja ajattele positiivisesti; vain 68 000 käyttäjää suo siellä kuuntelee ..
Sinun täytyy Amanita ymmärtää, että kaikki meistä eivät voi mitenkään päästä yhtä pitkälle, kuin mihin olet itse päässyt. Suosittelut, että jokaisen tulee elää itsensä näköistä elämää, on helpommin sanottu kuin tehty. Vähän niin kuin sanoisi että lopeta köyhänä olo ja ryhdy rikkaaksi. Molemmat vaativat vuosien, ellei vuosikymmenien ponnistelun.
Hyvä puoli Applessa on että koneet voi tilata anonyymisti suoraan kotiin. Ostaminen kivijalkaliikkeestä on nykyjään aivan ylikäymätön katharsis, eli no-no.. Joo, joudut nettitilauksessakin kohtaamaan kuljetusliikkeen kuljettajan, mutta hänelle voit todeta jotain epämääräistä, kuten "tämä ei tule minulle" tai "en minä, mutta muut....". Tai sitten voit yrittää soittaa kuljettajalle ennen kuljetusta, että jättäisi paketin huomaamattomasti talon taakse lumihankeen, kun et itse ehdi ottaa sitä vastaan.
Onneksi Applen tapa pakata tuotteet merkitsemättömiin pahvilaatikoihin helpottaa vastaanottajan asemaa, koska vastaanottajan ei aivan välttämättä tarvitse hävetä ainakaan naapureiden silmissä. Totuus on kuitenkin että lähetysluettelo kavaltaa sinut kuljettajalle. Tosin aina voi yrittää säilyttää kasvonsa ja sanoa kuljettajalle vaikka, "Perhana Dellin tilasin, Apple tuli, jossain mättää, vietkö heti takaisin"?
Jo vuodesta 2004 - "foorumin käyttäjille pahaa mieltä ja ylimääräistä harmia foorumin henkilökunnallekin"
kuriton kirjoitti:Muistivatkos sua näin juhlapäivänä mitenkään arvon modelasta, saitkos sen hopeisen ansiomerkin pitkästä jäsenyydestäs?
Kuulin, että Amanita olisi ehdottanut ansiomerkkiä kymmenen vuoden ”pahasta mielestä”, jota olen aiheuttanut ”foorumin käyttäjille ja henkilökunnallekin”, mutta että aiheuttamani mielipaha oli sitä luokkaa että päätösentekokyky ylläpidossa oli halvaantunut, eivätkä witutukseltaan pystyneet tekemään päätöstä.
Viimeksi muokannut adele, 22.2.2014 klo 22.06. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Jo vuodesta 2004 - "foorumin käyttäjille pahaa mieltä ja ylimääräistä harmia foorumin henkilökunnallekin"
^ Siinä menee ainakin seuraavat kymmenen vuotta heitiltä järkytyksestä palautumiseen, vaikka kuinka ajattelisi positiivisesti! Hitokseen nyt mie romahan ..
Ennen kuin Kuriton-parka vallan romahtaa, suositan palaamista ketjun aiheeseen. Toivottavasti on mahdollisuus joskus bongata vaikkapa Adele, ja todeta hänen edelleenkin olevan sekä macisti, että homppulainen.
On mahdotonta olla masentunut, jos sinulla on ilmapallo! -Nalle Puh-
adele kirjoitti:Aivan.
Tänään tuli 10 vuotta täyteen.
Mitä sydämellisimmät onnittelut!
- - -
adele kirjoitti:Sinun täytyy Amanita ymmärtää, että kaikki meistä eivät voi mitenkään päästä yhtä pitkälle, kuin mihin olet itse päässyt. Suosittelut, että jokaisen tulee elää itsensä näköistä elämää, on helpommin sanottu kuin tehty. Vähän niin kuin sanoisi että lopeta köyhänä olo ja ryhdy rikkaaksi. Molemmat vaativat vuosien, ellei vuosikymmenien ponnistelun.
Täh?
Jaa niin, ironiaahan tuo olikin. Meinasin jo mennä lankaan.
Pahoittelut sivuraiteen jatkamisesta, mutta nämä ovat kuitenkin vain vastauksia aikaisempiin viesteihin; en oikein tiedä mihin tällaisen jatkaisi...
Eilen iltapäivällä ajoi Joensuussa joku mies sinistä golfia jonka takalasiin oli laitettu ompputarra. Jonkin aikaa perässä ajoin ennen kuin tiet poikkesivat. Kajaanintietä jatkoi tuo auto.
Ennolluminä, vaikka joku voisikin niin luulla. Mielelläni omistaisin Audin, mutku en.
....niijja mikä hiton lentoemo-Audi, PÖH ja PAH mokomalle tyhmälle luonnehdinnalle!
Eilen istuin bussissa kohden kotia erään Omppu-konetta käyttävän vieressä, olipa hilkulla, etten olisi vaivihkaa kysellyt, jotta mahtaako tämmönen Hopeinen Omena olla tuttu, mutta olin pitkältä reissulta palatessa niin väsynyt, että en edes omaa konettani jaksanut avata, vaan useampaankin kertaan nukahdin puhumatta poikkeuksellisesti sanaakaan ompustelijan kanssa.. Kivan ja fiksun näköinen, enempi nuorenpuoleinen herra tuo oli, vastaten mielikuvaani Hompun keskivertokäyttäjän habituksesta.
Viimeksi muokannut amanita, 8.5.2014 klo 15.42. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
On mahdotonta olla masentunut, jos sinulla on ilmapallo! -Nalle Puh-
amanita kirjoitti:Ennolluminä, vaikka joku voisikin niin luulla. Mielelläni omistaisin Audin, mutku en.
....niijja mikä hiton lentoemo-Audi, PÖH ja PAH mokomalle tyhmälle luonnehdinnalle!
Lentoemo-audi, naisten audi, se TT-malli... Top Gearissa tuo luonnehdinta oli, eli asiantuntijoiden kertomana on opittu.