jari Tervo sanoo taas niinkuin asia on:
Jari Tervo: Sodan aattona
Paluuta neuvostoaikaan edustaa myös kielenkäyttö. Ukrainasta paennut syrjäytetty presidentti Viktor Janukovitš, tämä omia kansalaisiaan murhauttava kansainvälinen suurrikollinen, ilmoitti Venäjällä pitämässään tiedostustilaisuudessa, että fasistit ovat kaapanneet vallan Kiovassa.
Ukrainassa ei tietenkään ole kysymys fasismista, vaan stalinistisesta kielipelistä. Neuvostoliitto nimitteli toisen maailmansodan jälkeen fasisteiksi kaikkia, jotka olivat eri mieltä sen kanssa. Erimielisyys riittää fasistiksi leimaamiseen myös tänään. Tietenkin Venäjän kansan syvien rivien on helpompaa hyväksyä sota fasisteja vastaan kuin länsimaista demokratiaa vaativia vastaan.
Putin on ollut muka huolissaan venäläisten mahdollisesti kohtaamasta väkivallasta Ukrainassa. Varsinaista väkivaltaa ovat tätä kirjoitettaessa toistaiseksi kohdanneet vain ne ukrainalaiset, jotka kylmäverisesti murhattiin Maidan-aukiolle.
Miksi Venäjän liittolaiset, Ukrainan janukovitšit ja Valko-Venäjän lukashenkat, ovat järjestään rikollisia tai diktaattoreita? Johtuisiko se siitä, että muunlaisia johtajia ei saada Venäjän harjoittaman politiikan taakse?
Suomen ulkopolitiikan mantrana on ollut ilmoittaa Suomen tukevan Venäjän demokratisoitumiskehitystä. Se on tietenkin kohtelias tapa välttää sanomasta mitään kärjekästä demokratian nykytilasta Venäjällä. Viimeistään nyt on valitettavasti tullut selväksi, että Suomi on yli kaksikymmentä vuotta tukenut kehitystä, jota ei ole olemassa.
Ukrainan kriisin myötä saivat käytännön ulko- ja turvallisuuspoliittista opetusta ne kotimaiset ajattelijat, joitten mielestä perinteiset uhkakuvat kuuluvat menneeseen maailmaan ja armeija voi keskittyä puhdistamaan lintuja öljystä ja poimimaan puolukoita.
Venäjä ei ole demokratia eikä se demokratisoidu. Se on uhka kaikille sen naapurissa asuville kansanvaltaisille maille, ellei sille tehdä selväksi, että tämä ei käy. Baltian maissa Ukrainan tilannetta seurattaisiin paljon huolestuneemmin, elleivät ne kuuluisi Natoon. Venäjä ymmärtää kyllä, ettei sotilasliittoon kuuluvaan maahan saapastella niin kuin Ukrainaan.
Muistattehan vielä Naton? Sehän on tämä kauhea ja tarpeeton sotilasliitto.