Uutisia maailmalta
-
- Viestit: 2325
- Liittynyt: 30.8.2007 klo 20.35
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja Lihapipo »
Siitä jännä sairaus, että siitä kärsivät usein nuoret yksinäiset miehet.
-
- Ylläpitäjä
- Viestit: 51634
- Liittynyt: 30.12.2005 klo 21.24
- Paikkakunta: Tampere
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja amanita »
Apple-käyttäjät ry:n jäsen • http://appleusers.fi/
-
- Viestit: 13087
- Liittynyt: 2.5.2009 klo 14.39
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja Tauvo »
Pierce kävi suppaamassa!
Jere Karalahti ei hankkinut silikoneja!
Suomen presidenttipari on huonosti pukeutuva junttipari!
-
- Viestit: 8105
- Liittynyt: 24.8.2005 klo 20.36
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja Lare »
Avainsana on "toisto".amanita kirjoitti:Aikamoinen kapine vaaditaan moisen sairauden potijalta, jotta nuin isoksi tassu muuttuu.
Vanha sanontahan kuuluu että vaihtelua poikamiehen seksielämään tuo eniten käden vaihto.
-
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja arisel »
Kannatan lämpimästi.Suomen pitäisi pohtia tosissaan sotilasliitto Natoon liittymistä Ukrainan kriisin ja Venäjän aggressiivisen toiminnan takia, puolustusministeri Carl Haglund arvioi.
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
– Syyt liittyä Natoon ovat vahvemmat kuin koskaan, puolustusministeri Carl Haglund (rkp) sanoo uutistoimisto Reutersin haastattelussa.
Näin on, mutta kyllä rosvoryssä sen tajuaa - pyrkimys onkin herättää pelkoa ja hämmennystä mahdollisimman paljon.– Venäjän ei pitäisi yllättyä siitä, että tällaista keskustelua käydään sen naapurimaissa. He ovat itse aiheuttaneet tämän, Haglund sanoo ja viittaa Georgian sotaan ja Venäjän toimenpiteisiin Ukrainassa.
-
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja arisel »

Toki kyse tosiaan on vain "minihallitusneuvotteluista" - ja todellisuus neuvottelujen jälkeisistä päätöksistä on vielä hämärän peitossa, mutta tällaista määrää positiivisuutta ei ole Suomen asioista puhuttaessa taidettu vähään aikaan nähdä!
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
![Pirullinen [6]](./images/smilies/icon_twisted.gif)
Unto Hämäläinen: Onko minineuvottelujen tulos minimaalinen?
Onpa tainnut tulla toisinaan mainituksi samasta asiasta...EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies löysi tuloksesta aiheita riemuun, samoin Teknologiateollisuus ja Suomen Yrittäjät. Näiden tahojen kommenteiksi nämä kannaotot olivat – vaikka vain vaihtelun vuoksi – positiivista luettavaa. Johtuneeko juhannuksesta? Normaalioloissa nämä järjestöt kitisevät aina.
![Nörde [8-|]](./images/smilies/49_49.gif)
Kun myös ns. vastapuoli on tyytyväinen, niin ihanhan tässä on äimän käkenä!
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
Kasvupaketti yllätti SAK:n positiivisesti
-
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja arisel »
Putin määräsi osan Venäjän armeijasta taisteluvalmiuteen
Putin on määrännyt maan armeijan joukot Keski-Venäjällä taisteluvalmiuteen
"Putinin määräyksen mukaisesti alkaen kello 11 Moskovan aikaa (kello 9 Suomen aikaa) joukot keskisellä sotilasalueella täyteen taisteluvalmiuteen", venäläiset uutistoimistot lainasivat puolustusministeri Sergei Šoigua.
Rajavalvontaa käytetään tekosyynä, mutta todellisuudessa operaation tarkoituksena on viedä separatisteille lisää aseita ja joukkoja.Nyt määrätty taisteluvalmius koskee eri sotilapiiriä kuin Ukrainan rajalla. Ukrainan ja Venäjän välinen raja kuuluu eteläiseen sotilaspiiriin.
Venäjä ilmoitti kuitenkin eilen vahvistavansa joukkojensa läsnäoloa Ukrainan vastaisella rajalla vahvistaakseen rajavalvontaa. Venäjällä on rajan tuntumassa Naton arvion mukaan noin 40 000 sotilasta.
Mainilan laukauksetkin on jo ilmoitettu ammutun:
Venäläislähteiden mukaan Ukrainan puolelta ammuttiin tykistötulta Venäjän puolelle perjantai-iltana. Ukrainan puolustusministeriön tiedotteen mukaan Ukrainan armeija ei ole vastuussa tykistötulesta, vaan kyse on Venäjän-mielisten separatistien provokaatiosta.
Mutta - koska Ukraina ei ole NATO-jäsen, Yhdysvallatkaan ei tee mitään konkreettista hyökkäyksen alettua, joten Venäjä valtaa Ukrainan lähes yhtä helposti kuin Krimin; Valko-Venäjän liityttyä Putin I:n imperiumiin, alkaa Liettuan vyörytys, ja siitä edetään pohjoiseen vähän kerrallaan.Lauantain vastaisena yönä Suomen-aikaa Yhdysvallat varoitti Venäjää lähettämästä sotilasjoukkoja Ukrainaan. Valkoisen talon edustaja sanoi, ettei Yhdysvallat hyväksy Venäjältä minkäänlaista sotilasjoukkojen käyttöä Itä-Ukrainassa.
-
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja arisel »
![Neutraali [:|]](./images/smilies/icon_neutral.gif)
Uutuuslaite jäi jumiin Särkänniemessä: "Ihmiset roikkuivat siellä, kukin missäkin asennossa"
-
- Viestit: 8622
- Liittynyt: 27.7.2007 klo 16.10
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja Sherukka »

-
- Viestit: 277
- Liittynyt: 6.11.2013 klo 13.03
- Paikkakunta: Jalasjärvi
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja omenaairapple »
Nyt täytyy hankkia maantiedon kirjasta uusi painos.
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
-
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja arisel »
![Surullinen [:(]](./images/smilies/icon_sad.gif)
Kuorma-autolla kohti poliisiautoa ajanut mies sai viiden vuoden tuomion
Kaiken lisäksi tuomio on yhdistetty, joten kyllä tuossa olisi ollut aineksia kahdeksaan vuoteen, josta erittäin hyvän käytöksen perusteella voisi harkita viiden vuoden jälkeen ehdonalaista...Yritys ajaa kuorma-autolla poliisiautoa päin toi viisi vuotta vankeutta parikymppiselle miehelle. Pirkanmaan käräjäoikeuden mukaan Topias Julius Iraklis Palin aikoi tappaa autossa olleen poliisimiehen ja syyllistyi siten murhan yritykseen.
![Neutraali [:|]](./images/smilies/icon_neutral.gif)
Vankeustuomion perusteena on murhan yrityksen lisäksi muun muassa rattijuopumus ja törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen.
-
- Viestit: 277
- Liittynyt: 6.11.2013 klo 13.03
- Paikkakunta: Jalasjärvi
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja omenaairapple »
-
- Viestit: 5299
- Liittynyt: 13.4.2007 klo 13.13
- Paikkakunta: Turku
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja vinouma »
![Pettynyt [:/]](./images/smilies/icon_eek.gif)
-
- Viestit: 5366
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.46
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja pallo »
Eli kumman pitäs tinkiä, jos kummankaan. Vai pitäskö vaan inistä hyttysenä metässä tai surista kärpäsenä Sinuhen korvassa? Entiä.
-
- Viestit: 17687
- Liittynyt: 25.11.2004 klo 11.57
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja Anniel »
Täytyy toivoa että syksyllä tulos isossa salissa on toinen.vinouma kirjoitti:Ei sit menny tasa-arvoinen avioliittolaki läpi. Voi jeesus!Hyvä artikkeli http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 98896.html "Ajatelkaa jos joku omistaisi koko elämänsä punaisten puhelimien kieltämiselle – se olisi käsittämätöntä.”
-
- Viestit: 17687
- Liittynyt: 25.11.2004 klo 11.57
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja Anniel »
Me aloitteen kannattajat tulemme kesän aikana tekemään vastalauseen ja sitten syksyllä saadaan sekä tämä lakivaliokunnan hylkäämä mietintö että siihen liittyvä vastalause eduskunnan suureen sallin. Vasta sitten päästään katsomaan ja päättämään mitä tälle kansalaisaloitteelle tapahtuu, kun kaikki kansanedustajat pääsevät ottamaan kantaa ja äänestämään kansalaisaloitteesta, kertoo Aino-Kaisa Pekonen.
-
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja arisel »
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
Homoliittoja vastustaneen Sdp:n Jukka Kärnän mielipide "on alkanut horjua"
"Oma mielipide alkaa horjua. Olen ollut sillä kannalla, että ei, mutta nyt oikeasti voin muuttaa kantaani. Tässä ollaan kiikunkaakun. Ei ole mahdotonta, että muutan kantaani", hän paljastaa.
Kärnä oli puhunut asiasta eilen perjantaina oman eduskuntavaalityöryhmänsä kanssa. Jopa vanhemmat herrat olivat olleet sitä mieltä, että lain puolesta voisi olla.
Asianhan pitäisi demarien osalta olla sillä selvä!On myös yksi asia, joka painaa pohdinnassa. "Kyllä tämä on ihmisoikeuskysymys", Kärnä sanoo.

ja koska kokoomus on jo tehnyt periaatepäätöksen, niin ajan kysymyshän tämä vain on:
Stubb: Kokoomuskin on ottanut kantaa tasa-arvoisen avioliittolain puolesta
"Ymmärrän, että puolueessamme on asiasta erilaisia näkemyksiä ja kunnioitan niitä puoluekokouspäätöksen mukaisesti. Maaliskuisen Taloustutkimuksen kyselytutkimuksen perusteella kokoomuksen kannattajista lähes 70 prosenttia tukee tasa-arvoista avioliittolakia ja noin neljännes vastustaa sitä", Stubb toteaa.
-
- Viestit: 2545
- Liittynyt: 15.10.2010 klo 11.21
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja theinonen »
Mikä järki?arisel kirjoitti:Eiköhän järki voita pikkuhiljaa.![]()
Kaikenlaisiin älyvapaisiin juttuihin sitä veronmaksajien rahoja taas haaskataan ja mielestäni pitäisi ennemmin säätää laki älyttömiä lakialoitteita vastaan.
Tasa-arvo my ass, koska kukaan ei tänäkään päivänä estä ketään avioitumasta eri sukupuolta olevan kanssa ja näin ollen kaikki ovat hyvinkin tasa-arvoisia tässä suhteessa. Tämä "tasa-arvoinen" avioliittolaki sen sijaan ei ole yhtään tasa-arvoinen muiden vähemmistöjen edustajia kohtaan, koska nämä eivät voi avioitua esimerkiksi autonsa tai vaikkapa sukkahousujensa kanssa jos sattuu olemaan pahemman sortin sukkafetisisti.
-
- Viestit: 1280
- Liittynyt: 9.3.2011 klo 18.41
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja omenamyyrä »
Adoptio-oikeus on toinen asia. Sanokaa mitä sanotte, mutta lapsen psykologisen kehityksen kannalta asia on yksiselitteinen – vaikka televisiota varten haastatellut kuusivuotiaat kuinka olisivat tyytyväisiä kahteen äitiinsä tai kahteen isäänsä. Tieteellisestä näkökulmasta voitte lukea lisää vaikka täältä: 1, 2
-
- Viestit: 7872
- Liittynyt: 15.7.2009 klo 3.11
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja Mailia »
Ei tässä minusta kukaan ole pakottamassa kirkkoa mihinkään.omenamyyrä kirjoitti:^ Miksi ylipäätään on kansan (lue: myös monen kirkkoon kuulumattoman ihmisten) päätös, mitä kirkossa tapahtuu? Tai entä jos minä aloittaisin kansalaisaloitteen, jonka mukaan Alkon tulisi ottaa valikoimiinsa myös marjamehuja?
Vaikka Suomen luterilaista kirkkoa voisi kyllä komennella niin kauan kun se nauttii valtion erityisasemasta.
-
- Ylläpitäjä
- Viestit: 4807
- Liittynyt: 8.11.2004 klo 23.34
- Paikkakunta: Espoo
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja jjpeltola »
Sukupuolineutraali avioliittolaki ei ottane kantaa siihen mitä kirkossa tapahtuu. Mutta ei tästä sen enempää, ettei ketju ajaudu uskontokeskusteluksi ja lähde lapasesta.omenamyyrä kirjoitti:Miksi ylipäätään on kansan (lue: myös monen kirkkoon kuulumattoman ihmisten) päätös, mitä kirkossa tapahtuu

Syy: korjattu kirjoituskämmi
-
- Viestit: 4915
- Liittynyt: 26.11.2007 klo 16.27
- Paikkakunta: Hamina
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja tuomas92 »
Tällainen aikuisten ihmisten välisten parisuhteiden rinnastus auto-, sukkahousu- sun muihin fetisseihin on jo hyvin mauton, eikä näitä tarvita täällä yhtään enempää.theinonen kirjoitti:Tasa-arvo my ass, koska kukaan ei tänäkään päivänä estä ketään avioitumasta eri sukupuolta olevan kanssa ja näin ollen kaikki ovat hyvinkin tasa-arvoisia tässä suhteessa. Tämä "tasa-arvoinen" avioliittolaki sen sijaan ei ole yhtään tasa-arvoinen muiden vähemmistöjen edustajia kohtaan, koska nämä eivät voi avioitua esimerkiksi autonsa tai vaikkapa sukkahousujensa kanssa jos sattuu olemaan pahemman sortin sukkafetisisti.
-
- Viestit: 4927
- Liittynyt: 10.5.2005 klo 12.56
- Paikkakunta: Joensuu
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja gramdel »
Autot, sukkahousut, theheinoset tms. eivät ole oikeustoimikelpoisia henkilöitä. Ihan turha näitä persusteluja lähteä tuomaan keskusteluun.theinonen kirjoitti:Tasa-arvo my ass, koska kukaan ei tänäkään päivänä estä ketään avioitumasta eri sukupuolta olevan kanssa ja näin ollen kaikki ovat hyvinkin tasa-arvoisia tässä suhteessa. Tämä "tasa-arvoinen" avioliittolaki sen sijaan ei ole yhtään tasa-arvoinen muiden vähemmistöjen edustajia kohtaan, koska nämä eivät voi avioitua esimerkiksi autonsa tai vaikkapa sukkahousujensa kanssa jos sattuu olemaan pahemman sortin sukkafetisisti.
http://gramdel.kapsi.fi/
-
- Viestit: 2545
- Liittynyt: 15.10.2010 klo 11.21
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja theinonen »
-
- Viestit: 7872
- Liittynyt: 15.7.2009 klo 3.11
Re: Uutisia maailmalta
Viesti Kirjoittaja Mailia »
Siis jos puhutaan ihmisoikeuksista, niin autoilla ja sukilla ei ole niitä.theinonen kirjoitti:No jos kerran vähemmistöistä ja oikein tasa-arvosta puhutaan niin pitäähän sitä sitten kaikilla olla samat yhtälaiset oikeudet, tai sitten kyse ei ole tasarvosta alunperinkään vaan etuoikeudesta.
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit