Tänään taas, kuten eilen ja toissapäivänä jne..., joku onneton avensisääliö hidasteli. Vaikka kuinka kiusasin ja yritin opettaa edelläajavaani, ei jonon keulalla oleva hidastelija, seitsemän autoa edempänä, lisännyt vauhtia. Hermo meni.To_Ok kirjoitti:Taitaa olla vieraspaikkakuntalainen. Kaikki aidot Sipoolaiset tietävät, että noilla teillä pitää paahtaa auton ja ajotaitojen äärirajoilla.hatey kirjoitti:Miksi Sipoossa asuu nopeusrajoitusvammaisia? Joka jumalanpäivä Boxin suoralla nyhjää joku lakkipäinen reinotohvelitollo alinopeutta, 80 kmh alueella pahimmillaan 65kmh körökörövauhtia. Vihaan alinopeutta ajavia miltei yhtäpaljon kuin pyöräilijöitä.
Liikenne
-
hatey
- Viestit: 25624
- Liittynyt: 12.1.2008 klo 9.57
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja hatey »
Elmarit, Summarit ja pipo
MC-raato - FC-pilviWeikot
-
JHA
- Viestit: 2928
- Liittynyt: 28.11.2004 klo 14.14
- Paikkakunta: Espoo
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja JHA »
Päätellen auton vähäisistä vaurioista taisi nopeus olla jo alhaisempi mutta mittarin neula ei varmaankaan ehtinyt mukaan... ? Vai osuiko vain rouvaan..iFooni kirjoitti:Tänään se tulikin koettua itse ratin takana.. Kaksi vanhaa rouvaa tuli talon pihalta suoraan eteen. Todella hengenvaarallisen huono näkyvyys siinä kohtaa. Vähän ehdin jarruttaa ja väistää mutta ~60 vauhdilla osui. 80 nopeusrajoitus. Henkilövahingoilta onneksi vältyttiin.
Ollaanhan varovaisia liikenteessä, voi siellä muutkin töppäillä kuin itse.
-
khaosaming
- Viestit: 3514
- Liittynyt: 22.7.2010 klo 0.14
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja khaosaming »
Valtatie 12:lla Hauhon Vitsiälässä kesäkuussa kuvatussa videossa henkilöauto ohittaa täpärästi raskaan ajoneuvon, vaikka vastaan tulee moottoripyörä. Palattuaan omalle kaistalleen henkilöauto näyttää jarruttavan rajusti ja raskaan ajoneuvon kuljettaja joutuu väistämään osin vastaantulevien kaistalle peräänajon välttämiseksi. Videon kuvannut rekkakuski laittoi sen Facebookiin ja sitä on jaettu kymmeniätuhansia kertoja.
Kihlakunnansyyttäjä Matti Torkkel Hämeenlinnan käräjäoikeudesta on nyt päätynyt syyttämään henkilöauton kuljettajaa törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.
– Kun näistä videoista olosuhteita tarkastelee, sitä itse tilannetta, niin minusta se on kokonaisuutena ollut sellainen, että perusteet tälle ratkaisulle mielestäni ovat olemassa, kertoo Torkkel.
Syyttäjän rangaistusvaatimus on sakkoa ja ajokieltoa.
– Tänä aamuna olen paperit käräjäoikeuden kansliaan tuonut, he ratkaisevat käsittelypäivän ja käsittelijän.
Torkkelin mukaan Facebookiin videon ladanneen rekkakuskin osuutta tapahtumiin syylliseksi epäiltynä ei käsitelty esitutkinnassa lainkaan eikä Torkkelkaan nähnyt sellaiseen perusteita.
-
arisel
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja arisel »
- - -
Kysely: Moni autoilija joutuu jarruttamaan äkisti suojatiellä
Näin se on. Vika löytyy aina sieltä ratin ja penkin välilllä olevan pääkopan väärissä asenteissa - ihan kuten peräänajajienkin kohdalla."Jos koetaan, että jalankulkijat tulevat eteen yllättäen, on monesti tilannenopeutta liikaa", toteaa Liikenneturvan suunnittelija Laura Loikkanen.
Oma vika. Joka kerta.
-
khaosaming
- Viestit: 3514
- Liittynyt: 22.7.2010 klo 0.14
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja khaosaming »
-
JHA
- Viestit: 2928
- Liittynyt: 28.11.2004 klo 14.14
- Paikkakunta: Espoo
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja JHA »
Todennäköisesti jos tässäkin olisi kopsahtanut niin innokkaimmat olisivat varmaan syytelleet ratin ja penkin väliä ja asenteita:arisel kirjoitti:^ Mielenkiinnolla odotan miten videota ja sen todistusvoimaa käsitellään...![]()
- - -
Kysely: Moni autoilija joutuu jarruttamaan äkisti suojatielläNäin se on. Vika löytyy aina sieltä ratin ja penkin välilllä olevan pääkopan väärissä asenteissa - ihan kuten peräänajajienkin kohdalla."Jos koetaan, että jalankulkijat tulevat eteen yllättäen, on monesti tilannenopeutta liikaa", toteaa Liikenneturvan suunnittelija Laura Loikkanen.
Oma vika. Joka kerta.
http://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/201 ... 5_v0.shtml
-
khaosaming
- Viestit: 3514
- Liittynyt: 22.7.2010 klo 0.14
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja khaosaming »
http://www.villagevoice.com/2014-02-05/ ... aths/full/
Last year, 335 people were murdered in New York City. Homicide is on the decline in New York, down 21 percent from 2012, 35 percent from 2011. Last year saw the fewest number of murders in a single year since the New York Police Department started keeping count back in 1963.
Also in 2013, cars in New York City killed 286 people. Traffic fatalities are up 5 percent from 2012, 15 percent from 2011.
If these trends continue on their trajectories, there is a good chance more people will be killed by cars in New York City this year than will be murdered.
That fact says a lot about the NYPD's success in driving down crime, but it says as much about the fact that the city has failed to apply the same determination to reducing traffic deaths.
It's not that cars kill more people in New York than in other major American cities. You're actually less likely to be killed by a car here: A study of data collected in 2009, published in 2012 by the Centers for Disease Control and Prevention, found that New York had the lowest rate of motor-vehicle deaths of any of the nation's 50 most populous metropolitan areas: 3.9 per 100,000 residents. (The highest: Orlando, Florida, at 19.4.)
But from a different angle, New York's numbers are more troubling. Here, pedestrians, as a share of motor-vehicle fatalities, are killed at a rate far higher than the national average. In New York, pedestrian deaths comprise 52 percent of all traffic fatalities, according to the city's Department of Transportation; the national average is a mere 13 percent. (New York, of course, also boasts the nation's highest rate of commuters who walk or use public transit to get to work: 67 percent.)
-
arisel
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja arisel »
Jaa miten niin?JHA kirjoitti:Todennäköisesti jos tässäkin olisi kopsahtanut niin innokkaimmat olisivat varmaan syytelleet ratin ja penkin väliä ja asenteita:
http://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/201 ... 5_v0.shtml
-
khaosaming
- Viestit: 3514
- Liittynyt: 22.7.2010 klo 0.14
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja khaosaming »
Samaan asiaan kiinnitettiin huomiota Škoda-törttöilijän tapauksessakin.
-
hatey
- Viestit: 25624
- Liittynyt: 12.1.2008 klo 9.57
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja hatey »
Väärin. Jalankulkijat ovat paholaisesta, samoin pyöräilijät, joita vihaan eniten maailmassa, toiseksi eniten vihaan alinopeutta körötteleviä sipoolaisia. Jalankulkijatkin voisivat pysyä kotonaan.arisel kirjoitti:^ Mielenkiinnolla odotan miten videota ja sen todistusvoimaa käsitellään...![]()
- - -
Kysely: Moni autoilija joutuu jarruttamaan äkisti suojatielläNäin se on. Vika löytyy aina sieltä ratin ja penkin välilllä olevan pääkopan väärissä asenteissa - ihan kuten peräänajajienkin kohdalla."Jos koetaan, että jalankulkijat tulevat eteen yllättäen, on monesti tilannenopeutta liikaa", toteaa Liikenneturvan suunnittelija Laura Loikkanen.
Oma vika. Joka kerta.
Elmarit, Summarit ja pipo
MC-raato - FC-pilviWeikot
-
peku
- Viestit: 4486
- Liittynyt: 27.9.2008 klo 14.53
- Paikkakunta: Ylivieska
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja peku »
Olenkin oppinut ajamaan taajamassa kädet koko ajan jarrukahvoilla. Pyöräilijä jää auton kanssa otattaessa aina toiseksi. Viisaampi väistää, sanokoon liikennesäännöt mitä tahtovat.
Mitään tilastoja en ole kirjannut, mutta näppituntuma on että n. 80% jyräämistä yrittävistä autoilijoista on naisia. Osa puhuu kännykkään, osa korjailee ehostustaan eikä edes huomaa koko vaaratilannetta. Noihinkin tottuu jossain määrin vaikka joka kerta sappi kiehahtaakin ja nyrkki nousee äänettömään herjaukseen autoilijaa kohti.
-
Mailia
- Viestit: 7872
- Liittynyt: 15.7.2009 klo 3.11
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja Mailia »
-
khaosaming
- Viestit: 3514
- Liittynyt: 22.7.2010 klo 0.14
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja khaosaming »
http://youtu.be/46aszBdXdYY
Motorcycle Crash Ends With Biker Standing On The Car Roof
-
Erño
- Viestit: 25519
- Liittynyt: 9.6.2005 klo 15.24
- Paikkakunta: Oulu
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja Erño »
NZXT H1| R7 5700G | RX6800XT/Vega 8|32GB RAM
Samsung Galaxy S10e
Paennut puutarhasta.
-
Don MC
- Viestit: 1654
- Liittynyt: 4.10.2010 klo 21.05
- Paikkakunta: Turku/Raisio
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja Don MC »
Varmaankin tämä herra tässä:Erño kirjoitti:MP-kuski saattaa olla judoka, tai voimistelija.
Plus (alati pienenevä) läjä eri kilpailijoiden kamaa.
-
CrashDummy
- Viestit: 181
- Liittynyt: 13.6.2013 klo 19.57
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja CrashDummy »
Sama tapa. Lisäksi yritän tietoisesti valita sellaiset reitit, joissa kohtaamistilanteisiin joutuu mahdollisimman harvoin. Pääosin autoilijana yritän kuitenkin ottaa huomioon niin jalankulkijat kuin pyöräilijätkin, kunhan eivät tule puskasta miljoonaa eteen vaan varmistavat tulleensa huomatuksi. Monia suuresti ärsyttävä pyörällä ajaminen suojatiellä ei minua kiusaa, nopeamminhan sillä pääsee tien yli kuin taluttamalla, mutta kolmenkympin vauhdista varoittamatta ja taakseen katsomatta tehty äkkikäännös suojatielle on kyllä yksi varmimpia tapoja päästä kirkkomaalle.Mailia kirjoitti:Jos liikun pyörällä, väistän aina automaattisesti autoja, riippumatta väistövelvollisuudesta. Liikun vasta, kun tiedän auton nähneen minut ja väistävän minua. Löytyy nimittäin varmaan helpompiakin tapoja teloa itsensä.
Kuten myös tuossa yhdessä videossa: pyöräilijää ei yhtään kiinnosta takaa tulevan nopeus ja etäisyys vaan hän nyt päättää idioottimaisesti mennä ensin. Suuntamerkki kun ei anna etuajo-oikeutta tässäkään tapauksessa. Enpä tosin tiedä, mikä oli nopeusrajoitus ko. kohdassa ja millaista nopeutta kuormurin kuski ajoi.
-
CrashDummy
- Viestit: 181
- Liittynyt: 13.6.2013 klo 19.57
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja CrashDummy »
Vihaksi pistää. Erityisesti, jos ajaa pienemmällä ja vähän iäkkäämmällä autolla, on automaattisesti kaikkien psykopaattien kiusanteon kohde. Poliisi paukuttaa poskeaan lehdistössä että tämän on loputtava mutta mitä konkreettista sen eteen tehdään, en tiedä. Kun suomalaisilta kysytään, mikä liikenteessä pelottaa, vastaus on ylinopeus, liian lähellä perässä ajaminen ja kaistan vaihto liian lähelle eteen. Silti juuri näihin virheisiin syyllistyy vähintään kolmasosa kuskeista.
-
arisel
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja arisel »
Kyse on samasta valheesta kuin kaikessa muussakin - puheissa kaikki tehdään, mutta kuten poliisit itse kertovat, heitä ei tien päälle enää riitä.CrashDummy kirjoitti:Poliisi paukuttaa poskeaan lehdistössä että tämän on loputtava mutta mitä konkreettista sen eteen tehdään
Eli eivät tee mitään.
Se ei sinänsä ole yksittäisen poliisin vika, joka paikkaan ei voi revetä, mutta veikkaanpa, että aivan liian monella poliisimiehellä on sama asennevamma.
-
pallo
- Viestit: 5366
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.46
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja pallo »
Kerran kaveri oli ovenavauskeikalla tällaseen ryyppyremmimestaan eräällä eliittikerrostaloalueella poliiseille. Poliisit sattu kyttäämään ikkunasta ulos vastapäiseen eliittikerrostaloon ja huomasivat seuraavan keikan sijaitsevan siellä.
-
arisel
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja arisel »
-
pallo
- Viestit: 5366
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.46
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja pallo »
-
arisel
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
-
vinouma
- Viestit: 5299
- Liittynyt: 13.4.2007 klo 13.13
- Paikkakunta: Turku
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja vinouma »
-
pallo
- Viestit: 5366
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.46
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja pallo »
Oletan huonolla kirjallisuuden tuntemuksella kyseessä olevan tajunnanvirtakirjailija.arisel kirjoitti:James Pallo Joyce?
Jostain syystä sinilakkeja on näkynyt pk-seudun kaduilla viime aikoina paljon. Eilen näytti Vichtisväägenillä olevan melkoinen ulkomaalaisten autojen ratsauskin.
-
arisel
- Viestit: 21480
- Liittynyt: 27.11.2005 klo 22.21
Re: Liikenne
Viesti Kirjoittaja arisel »
Odysseus eli Ulysses (engl. Ulysses) on James Joycen romaani ja pääteos.
Valkeakoskellakin kuulemma tarkkaillaan nopeuksia tällä viikolla - itse näen aamuisin töihin menessä poliisiasemalta kylälle päin kääntyvän maijan, mutta ratsioita en ole nähnyt... Ja en todellakaan osaa sanoa milloin olisin nähnyt. Yksi naapuri kyllä kertoi saaneensa sakot punaisia päin ajamisesta, mutta hänkin muutti pois jo... Hetkinen, minäs vuonna se... En näköjään muista sitäkään.Romaani alkaa Dedaluksen ystävän Buck Mulliganin aamutoimista ja päättyy Bloomin vaimon Mollyn tajunnanvirtaiseen monologiin aamuyöllä. Päivän aikana Bloomin odysseiaa kuvataan paitsi päähenkilön tajunnanvirran kautta, myös irtaantumalla tarkastelemaan elämänmenoa hänen ympärillään. Joyce kirjoitti näitä jaksoja ironisoiden jokseenkin kaikkia englanninkielisen kirjallisuuden klassikkoja Beowulfista Brontën sisaruksiin. Eräät jaksot on kirjoitettu sanomalehtikielellä, toiset taas kuulostavat tieteelliseltä tutkimukselta tai poliisin tutkintaraportilta.
- - -
Osa 2459027 sarjasta "MIksi en käytä julkista liikennettä, vaan ajan omalla autolla."vinouma kirjoitti:Julkinen liikenne.... Huoh. Kaatosateessa iäisyys odotellen bussia, joka ei sitten koskaan saapunut.
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit