Ei uusi aihe: CanonAirprint ja MacbookPro ja mystiikka
Keskustelua Mac-yhteensopivista laitteista
6 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 3
- Liittynyt: 20.9.2014 klo 16.28
- Paikkakunta: Uusimaa
Ei uusi aihe: CanonAirprint ja MacbookPro ja mystiikka
Viesti Kirjoittaja GItta4 »
Hei en saa ollenkaan mitään tolkkua, että mistä kiikastaa, kun laitteet ei löydä toisiaan millään tavalla? Kuvittelin hankkivani langattoman tulostimen mutta airprint tulostin ei siiten ollutkaan langaton?? Canonin tulostimia on saatavana kahta mallia MF8280Cw sekä MF8230Cn, hankin jälkimmäisen hyvään uskoen. Laite purettu, mutta ei etene? Mikä tökätään minnekin ja pitääkö muka ajurit ja portit asentaa?? Talossa MacbookPro ja wifi sekä ainakin ipad olottamassa langattoman tulostuksen uutta aikaa..
-
- Viestit: 4446
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.05
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Ei uusi aihe: CanonAirprint ja MacbookPro ja mystiikka
Viesti Kirjoittaja Raikka »
Tuo n-malli ei omaa WiFiä, joten sinun täytyy kytkeä se tulostin verkkoon ethernet-kaapelilla.GItta4 kirjoitti:Hei en saa ollenkaan mitään tolkkua, että mistä kiikastaa, kun laitteet ei löydä toisiaan millään tavalla? Kuvittelin hankkivani langattoman tulostimen mutta airprint tulostin ei siiten ollutkaan langaton?? Canonin tulostimia on saatavana kahta mallia MF8280Cw sekä MF8230Cn, hankin jälkimmäisen hyvään uskoen. Laite purettu, mutta ei etene? Mikä tökätään minnekin ja pitääkö muka ajurit ja portit asentaa?? Talossa MacbookPro ja wifi sekä ainakin ipad olottamassa langattoman tulostuksen uutta aikaa..
Kytkeminen kaapelilla tapahtuu siis siten, että kaapelin toinen pää laitetaan koneessa olevaan ethernet-porttiin ja toinen pää reitittimen/kytkimen ethernet-porttiin, jolloin langattomat laitteet ja Canon ovat kaikki samassa sisäverkossa.
Sitten otetaan tietokoneella yhteys Canoniin ja tehdään sille asetukset. Tarkista ensin reitittimen asetuksista, mikä on DHCP-poolin alue, eli alue, jolta reititin antaa automaattisen IP-osoitteen niille laitteille, jotka DHCP-palvelua hyödyntäen liittyvät verkkoon - yleensä läppärit ja muut mobiilit laitteet.
Sitten määrittelet Canonille kiinteän eli staattisen IP-asetuksen tuon DHCP-alueen ylä- tai alapuolelle, jolloin Canonilla on aina sama IP-osoite vaikka se käynnistettäisiinkin uudestaan. Tämä helpottaa tietokoneiden ja tablettein ja älypuhelinten kytkeytymistä laitteeseen tulostamista varten.
Huom! Vain oma vaatimaton arveluni - ei välttämättä tietoa!
R.
R.
-
- Viestit: 4702
- Liittynyt: 4.11.2007 klo 13.32
- Paikkakunta: Tampere
Re: Ei uusi aihe: CanonAirprint ja MacbookPro ja mystiikka
Viesti Kirjoittaja atheos »
Hyvä. Eivät ne langattomuudet toimi kuitenkaan. Voi hyvinkin olla että tietämättäsi säästit itseltäsi muutaman harmaan hiuksen tulevaisuudessa. Tökkää se tulostin vaan verkkopiuhalla modeemiin/reitittimeen ja ota käyttöön ohjeiden mukaan.GItta4 kirjoitti:Kuvittelin hankkivani langattoman tulostimen mutta airprint tulostin ei siiten ollutkaan langaton??
Mac mini • MBA 11" • iPhone 5s • iPad (3rd gen)
http://irc.fi/atheos • http://www.mikseri.net/user/atheos
http://irc.fi/atheos • http://www.mikseri.net/user/atheos
-
- Viestit: 3
- Liittynyt: 20.9.2014 klo 16.28
- Paikkakunta: Uusimaa
Re: Ei uusi aihe: CanonAirprint ja MacbookPro ja mystiikka
Viesti Kirjoittaja GItta4 »
Näin.. ennakkoaavistus vahvistui todeksi, kiitos siitä ja tosi selkeistä ohjeista! Seuraava ajatus onkin, että käyn vaihtamassa mallin siihen LANGATTOMAAN ja jatkan urakointia.
Mitä sanotte, mikä on se paras tapa liittää useita laitteita saman tuloksen piiriin?? Toistaiseksi kaikki mac-maailmasta mutta voihan olla että tilanne muuttuu. Ja mitä tarkoittaa vain ios-ohjelmien tulostus airprintillä? Siis ei office-ohjelmat onnistu lainkaan? Ihan tyhmä kysymys, mutta ihan kauheen tärkee kuitenkin, koska hankinnassa 365 paketti.
Mitä sanotte, mikä on se paras tapa liittää useita laitteita saman tuloksen piiriin?? Toistaiseksi kaikki mac-maailmasta mutta voihan olla että tilanne muuttuu. Ja mitä tarkoittaa vain ios-ohjelmien tulostus airprintillä? Siis ei office-ohjelmat onnistu lainkaan? Ihan tyhmä kysymys, mutta ihan kauheen tärkee kuitenkin, koska hankinnassa 365 paketti.
-
- Viestit: 4915
- Liittynyt: 26.11.2007 klo 16.27
- Paikkakunta: Hamina
Re: Ei uusi aihe: CanonAirprint ja MacbookPro ja mystiikka
Viesti Kirjoittaja tuomas92 »
Yleensä nuo tukevat myös muita verkkotulostusprotokollia eli tulostus onnistuu muualtakin kuin iOS-laitteista. Meillä ainakin Epsonin tulostin (mallia en nyt muista) on toiminut aina täysin moitteetta sekä Macin että iOS-laitteiden kaverina, langattomasti.
A1398 ● www.tuomashamalainen.com
-
- Viestit: 3
- Liittynyt: 20.9.2014 klo 16.28
- Paikkakunta: Uusimaa
Re: Ei uusi aihe: CanonAirprint ja MacbookPro ja mystiikka
Viesti Kirjoittaja GItta4 »
Kiitos! Ja sitten seuraavaksi jään odottelemaan suosituksia ja viestejä hyvistä ja sopivista ihmistä/yrityksistä tekemään tämän sortin nikkarointia! Viestiäkin voi laittaa.
6 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Yleiskeskustelu laitteista”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit