Uusi kone pitäisi siis saada. Koneen kannettavuudesta en luovu, eli joku vehje pitäisi vastaisuudessakin kulkea aina mukana, koska työ- ja koulujuttujen pitäisi olla aina käytettävissä. Vaihtoehtoja tilanteeseeni on nähdäkseni kolme:
1) Ostaa MacBook Pro.
+ vääntöä riittää, näyttöpinta-ala riittää(?)
- kone on isohko mukana kannettavaksi
- kone on kallis, epäilyttää ostaa Applen rev-A konetta, akkukesto epäilyttää
2) Ostaa iMac ja pitää vanha iBook rinnalla kannettavana
+ vääntöä riittää, kuvapinta-ala riittävä
+ saisi kotiin serverin
- kone ei kulje mukana
- tiedostot kahdessa paikassa
- iBookia ei kestä enää käyttää, kun on tottunut iMacin isompaan resoon
- 2,5 vuotta vanha iBook on vanha ja raihnainen ja saattaa levitä koska vaan
3) Odottaa iBookin/MacBookin julkistamista ja toivoa, että siinä riittää vääntö ja näyttöpinta-ala.
+ halvalla(?) aidosti kannettava kone, jossa riittäisi vääntöä taas pariksi vuodeksi(?)
- näyttöpinta-ala ei 13"-näytössä ole juuri 12":sta parempi -> ulkoisen näytön hankinta
- kone ei ole yhtä nopea kuin macbook tai imac
- julkaisuaikataulu epäselvä
Pitkähkön alkusepustuksen jälkeen varsinaiseen kysymykseen: onko kahden koneen käyttäminen samoihin töihin ristiin rastiin käytännössä niin epäkäytännöllistä kuin pelkään? Millaisia systeemejä ihmisillä on käytössä tiedostojen synkkaamiseen kahden koneen välillä? Erityisesti pohdituttaa mailien synkkaus (käytössä Applen Mail). Mikään Applen iDisk tai muu nettiyhteyden vaatima systeemi ei oikein houkuttaisi..
Ideaalitilanne (tai oikeastaan vaatimus) olisi, että iMacillä töitä tehdessä tiedostot synkkautuisivat automaagisesti samaan aikaan avoinna olevalle iBookille ja toisinpäin. Näin ei tulisi tilannetta, että juuri iMacillä muokattu tiedosto ei olisikaan käytössä tien päällä..
Olenko neuroottinen tiedostojen mukana kantamisen suhteen vai pähkäileekö näitä kysymyksiä joku muukin?
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)