![Omppu [?]](./images/smilies/omppu.gif)
Viikolla sain vihdoin kauan odottamani uuden iMacin, 21,5" versio 2,7GHz, 8Gt, customina 1T FD. Fusion Drive tuli otettua tuohon extrana huomattuani sen nopeuden käytössä, onpahan vähän tuoreempaa tekniikkaa vuosiksi eteenpäin. Käyttö tulee olemaan perus arkikäytön lisäksi valokuvien käsittely ja arkistointi (lightroom).
Parin päivän käytön jälkeen olen vielä tyytyväinen hankintaani, mutta paljon on tämän kanssa vielä opeteltavaa. Aiemmin käytössä on ollut eri PCitä ja Apple maailmasta on vain iPad 3gen mikä ollut käytössä reilu 2 vuotta. Nyt tuli päivitettyä sekin Air malliin kun löytyi sopivalla summalla.
Kysyttävää on tullut jo paljon mihin en ole löytänyt vastauksia. Muutamia tässä jos täältä löytyisi apua.
1. Mitä kysytään käyttöönoton viimeisessä asetusvalikossa? Taisi lukea jotain varmuuskopioinnista(?) Tuli vahingossa heti painettua seuraava enkä ehtinyt kuin otsikon huomata pikaisesti

2. Varmuuskopioinnin laitoin juuri menemään Time Machinellä. Käyttöön löysin tässä vaiheessa vanhan Lacien PCstä (usb2). Jossain Applella luki, että usb3 levy pitäisi olla Time Machine käytössä, mutta nyt oli vain tuo tyhjillään, formatoin sen ja hyvin näyttää toimivan. Kuinka paljon tilaa vaaditaan varmuuskopio käyttöön? Hyöty/haitta tunneittain tehtävällä kopioinnilla? Aiemmin tehnyt PCllä ensiasnnuksen jälkeen varmuuskopion ja ehkä puolen vuoden välein, ongelmia ei ole ollut.
3. Tili/ID hässäkkä saa sekaisin... Synkronointi laitteiden kesken on tietysti hyvä, mutta jos useampi käyttäjä niin yleistilillä ei käytetäkkään laitteita mitenkään järkevästi. Perheessä puolisolla iPhone, minulla iPad ja iMac yhteisessä käytössä. Nyt selvinnyt että kannattanee Macille tehdä omat tilit missä käyttää omalla IDllä. Mitä kaikkea synkronoituu laitteiden välillä ja kaikki tämähän menee (5gt) iCloudiin?
4. Uuden Padin (air) käyttöönotto uutena laitteena. En halunnut siirtää vanhasta mitään vähänkään ylimäärästä joten otin käyttöön uutena. Mitä vanhalta Padiltä täytyy manuaalisesti siirtää, mitä tulee iCloudin kautta? Ohjelmat (ja asetukset?) ja kuvat manuaalisesti, loput (kalenteri, yhteystiedot, muistiinpanot ym.) iCloudista?
5. Tietojen siirto PCltä. Ulkoinen usb3 kovalevy (1Tt, taitaa olla NTFS) olisi nopein siirtotapa. Pystynkö tämän ensin tyhjentämään Macille ja sitten kun ei ole enää PC käyttöä, formatointi Apple muotoon?
6. Airport express, ATV vai turhia molemmat? Nyt on käytössä perus langaton purkki, kiinnostaisi AEn palomuuri?, tehokkaampi Wifi ja musiikin soitto vahvistimesta + ulkoinen kovalevy langattomaksi?
ATVssä olisi kuva/video suoratoisto Mac, Pad ja Phone, mutta ilman wifiä (ja palomuuria) ja usb paikkaa kovolle.
ATV kiinnostaisi enemmän, mutta Mitä kaikkea hienoa näillä kapistuksilla voikaan tehdä?
Tässä alkuun muutamia ihmetyksiä, eiköhän näitä tule päivittäin lisää.