En tiedä pitäisikö tämä laittaa iPod -osastolle, vaan omppuhan tämäkin on ja ongelma löytyy.
Sellainen ongelma, että kun pistän iPod minini koneeseen kiinni, kone ilmoittaa että "Tietokone ei voi lukea syötettyä levyä" . Kun iPod updaterilla yritän palauttaa tehdasasetukset, niin updater sanoo "iPodia alustettaessa tapahtui virhe." Tästä päätellen vissiinkin kovalevy (onko näissä edes kovalevy?) on viallinen. Tässä sitten mietin että varmaankin huoltoon tämä pitää lähettää, mutta pitääkö minun maksaa siitä postikuluja yhtään, kun kuitenkin takuuta on vielä jäljelä noin kolmisen viikkoa? Applen sivulta löytyi tämmöinen: "A $29.95 shipping and handling fee will apply to all warranty repairs performed six months after date of purchase." Pitääkö tuo mukisematta vain maksaa? Tuntuisi että vuoden ajan nuo pitäisi olla maksuttomia nuo huollot.
iPod takuu
Täällä voit kysyä mistä tahansa Mac-ongelmasta, jos et löydä vastausta muualta.
9 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 1405
- Liittynyt: 3.11.2004 klo 17.36
- Paikkakunta: Tampere
Viesti Kirjoittaja MacAntti »
Ei ei. Takuu on voimassa vuoden. Viet vaan laitteen lähimpään huoltoon niin saat sen maksutta tai sitten vaadit, että laite pitää saada huollettua joka tapauksessa. Tuo vuoden takuu on ehdoton, jolloin laitteen valmistaja vastaa kaikista kuluista (näin olen ymmärtänyt).
-
- Viestit: 201
- Liittynyt: 3.10.2004 klo 15.13
Viesti Kirjoittaja arcana »
Jeesh näin minäkin käsittänyt olen. Onko Oulun alueella yhtään paikkaa missä tuon voisi käyttää huoltamassa vai pitäneekö se lähettää johonkin?MacAntti kirjoitti:Ei ei. Takuu on voimassa vuoden. Viet vaan laitteen lähimpään huoltoon niin saat sen maksutta tai sitten vaadit, että laite pitää saada huollettua joka tapauksessa. Tuo vuoden takuu on ehdoton, jolloin laitteen valmistaja vastaa kaikista kuluista (näin olen ymmärtänyt).
-
- Viestit: 31
- Liittynyt: 22.5.2005 klo 21.34
- Paikkakunta: Helsinki
Re: iPod takuu
Viesti Kirjoittaja Jakke »
Helpoin homma on soittaa applelle ja kertoa mikä tilanne on, (kannattaa vähän kiukutella jos eivät meinaa sitä suoraan pistää takuuseen) lähettävät UPS:llä laatikon mihin iPod pakataan ja vievät samalla mennessään sitten sen.... ja UPS tuo myös "korjatun" takaisin noin viikon sisällä. Yleisesti ottaen iPodin korjaaminen tarkoittaa sisuksien vaihtamista, eli saat samoissa kuorissa uuden iPodin takaisin.
Takuu noissa on noin vuosi, mikä on suhkot joustava käsite yleensä... Mutta helpoimmalla pääsee soittamalle sinne Applelle.
Takuu noissa on noin vuosi, mikä on suhkot joustava käsite yleensä... Mutta helpoimmalla pääsee soittamalle sinne Applelle.
-
- Viestit: 7671
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 23.06
- Paikkakunta: Ilmajoki
Re: iPod takuu
Viesti Kirjoittaja masa »
Tuon voi tehdä myös Applen sivuilta kaivelemalla iPodin korjaustilauksen jos vaan Lontoon kieli luonnistuu. Itse tein tuollatavalla kun vaimokkeen 20 gigaisen kovaalevy alkoi osoitella oikkuja. En siis toimitellut kenenkään kanssa ja tuli uusi kone tilalle Hollannista. Kannattaa soittaa Applelle- on helpointa..Jakke kirjoitti:Helpoin homma on soittaa applelle ja kertoa mikä tilanne on, (kannattaa vähän kiukutella jos eivät meinaa sitä suoraan pistää takuuseen) lähettävät UPS:llä laatikon mihin iPod pakataan ja vievät samalla mennessään sitten sen.... ja UPS tuo myös "korjatun" takaisin noin viikon sisällä. Yleisesti ottaen iPodin korjaaminen tarkoittaa sisuksien vaihtamista, eli saat samoissa kuorissa uuden iPodin takaisin.
Takuu noissa on noin vuosi, mikä on suhkot joustava käsite yleensä... Mutta helpoimmalla pääsee soittamalle sinne Applelle.
-
- Viestit: 1291
- Liittynyt: 2.7.2005 klo 3.02
- Paikkakunta: San Diego, CA
Viesti Kirjoittaja bloof »
Applelle soittaessa sanoivat että ensisijaisesti huolto pitäisi tilata netistä. Siellä se tosin usein ei onnistu, vaikka takuuta olisikin jäljellä. Muistaakseni ilmottaa ettei takuu (muka) ole voimassa. Tämä johtuu käsittääkseni siitä ettei iPodia käyttöönotossa ole rekisteröity Applen tietokantaan, tai jonnekin. http://depot.info.apple.com/ipod/ on tuo huoltosivu. Jos siellä tyssää, soittamalla selviää.
Installed Windows to a black & white TV, the motherfucker gave me a bluescreen.
-
- Viestit: 201
- Liittynyt: 3.10.2004 klo 15.13
-
- Viestit: 31
- Liittynyt: 22.5.2005 klo 21.34
- Paikkakunta: Helsinki
9 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit