Melko alhainen tuntipalkka, eihän tolle tasolle voi jäädä kuin (aloitteleva) yrittäjäM.P.T kirjoitti: - Liitonpäivätkin meinataan laskea 500pv --> 250pv. Niin... Hoputetaan ottamaan se 5€ tuntipalkan työ ja saada vähemmän rahaa kuin liitosta.
![Punastuu [:$]](./images/smilies/icon_redface.gif)
Viesti Kirjoittaja Jussi68 »
Melko alhainen tuntipalkka, eihän tolle tasolle voi jäädä kuin (aloitteleva) yrittäjäM.P.T kirjoitti: - Liitonpäivätkin meinataan laskea 500pv --> 250pv. Niin... Hoputetaan ottamaan se 5€ tuntipalkan työ ja saada vähemmän rahaa kuin liitosta.
Viesti Kirjoittaja Leader dog »
Ja verottaja kuittaa päältä kermat tuostakin.Jussi68 kirjoitti:Melko alhainen tuntipalkka, eihän tolle tasolle voi jäädä kuin (aloitteleva) yrittäjäM.P.T kirjoitti: - Liitonpäivätkin meinataan laskea 500pv --> 250pv. Niin... Hoputetaan ottamaan se 5€ tuntipalkan työ ja saada vähemmän rahaa kuin liitosta.
Viesti Kirjoittaja JHA »
Se mikä kotimaisessa maahanmuuttojärjestelmässä mättää eniten on se että tasapäistävää demari-ideologiaa noudatellen tuntuu siltä että työ- ja oleskelulupaprosesseissa asetetaan suht' samalle viivalle Pohjois-Amerikkalaisessa huippuyliopistossa väitöskirjansa tehnyt tutkija ja pimeimmästä afrikasta välimeren yli itsensä keplotellut nobody..arttula kirjoitti: Virallinen "totuus" on, että maahanmuuton nettosaldo on positiivinen. Mutta kattavaa tutkimusta, joka ottaisi kaikki maahanmuuttoon liittyvät sivukustannukset huomioon, ei ole tehty. Ruotsissa yritettiin, mutta yhtälö oli kovin vaikea, ja kun alkoi näyttämään, että tulos kääntyisi negatiiviseksi, asian tutkimus haudattiin kaikessa hiljaisuudessa. Helppoja tunnuslukuja on verrata vaikka 10 tai 20 vuoden ajalta yhden maahanmuuttajan kustannuksia (sosiaaliturvaa asumislisineen, kieliopetusta, tulkkipalveluita ym.).
Viesti Kirjoittaja ER »
Viesti Kirjoittaja maccivaari »
Viesti Kirjoittaja ER »
Tuota matraahan sitä hoetaan, mutta en näe siinä paljonkaan ideaa. Se äänestänkö minä ehdokasta X puolueesta Y on aika merkityksetöntä kun asiat päätetään puolueiden kabineteissa tai koko poliittisen kirjon kompromisseina.maccivaari kirjoitti:Kun ei äänestä niin menettää oikeuden arvostella vallitsevia oloja muiden ihmisten keskuudessa.
Viesti Kirjoittaja hatey »
Viesti Kirjoittaja M.P.T »
Jos ehdokkaasi on siitä puolueesta minkä arvot kohtaa omasi niin se on hyvä äänestää häntä. Vaikka ääniharava äänestä hyötyykin. Äänestämällä sitä ääniharavaa taas tekee karhunpalveluksen.hatey kirjoitti:Ensisijaisestihan pitää äänestää puoluetta, koska ääni menee puolueelle joka tapauksessa, vaikka se jantteri jota äänestäisi, ei menisikään läpi. ..
Viesti Kirjoittaja vinouma »
Viesti Kirjoittaja JHA »
Sellaista ihmisten joukko joka kokeen minkä tahansa puolueen olevan 100% samaa mieltä kanssaan taitaa olla aika vähäinen..M.P.T kirjoitti:Ikäväkyllä yksikään puolue ei ole 100% samaa mieltä kanssani..
Viesti Kirjoittaja M.P.T »
Tuota olenkin miettinyt. Kuka on vähiten huono, koska 100% samaa mieltä olevaa ei ole. Aika moni noista ehdokkaista ajaa vaan kurittamista ja kurjuutta.JHA kirjoitti:- Mikä näistä puolueista on _vähiten huono_ ajamaan asioita minun näkökulmastani.
- Tämän jälkeen voi arvioda sitä millä joukolla vähiten huonoimman puolueen ehdokkaista ovat suurimmat todennäköisyydet mennä lävitse ja jos noiden joukossa on jokin äkkiväärä jäärä niin silloin kannattaa ensisijassa äänestää tuon porukan vähiten huonointa vaihtoehtoa.
Eri vaalipiirivinouma kirjoitti:^ Kun katsoo tota listaa, niin en kyllä äänestäisi sua.
Viesti Kirjoittaja arisel »
Viesti Kirjoittaja Macco »
Viesti Kirjoittaja amanita »
Viesti Kirjoittaja M.P.T »
Miten voi olla liian liberaali? Ei mökkillä pelattavassa tikanheitossakaan voi saada miinustulosta. Sana Libero taisi tulla Italiasta ja tuo termi on myös jalkapallossa.amanita kirjoitti:ei noissa ruotsinkielisissä muuta vikaa ole, kuin ovat vain liian liberaaleja omaan makuuni.
Viesti Kirjoittaja amanita »
Viesti Kirjoittaja Tauvo »
Suvaitsemattomuus on osa konservatiivin luonnetta. Raamattupiireissään konservatiivit lietsovat vihaa väärää rotua ja suvaitsevan ajatusmaailman omaavia kohtaan. Jokainen kunnon konservatiivi tietää miltä tuntuu kantaa palavaa ristiä ja varoa, ettei valkea huppu hörppää tulta.amanita kirjoitti:Konservatiivin mielestä on liberaaleja ja liian liberaaleja. rajansa vapaamielisyydellä/suvaitsevaisuudellakin siis.
Viesti Kirjoittaja Mikael K. »
Viesti Kirjoittaja arisel »
Niinpä, mutta siinähän se vaikeus juuri onkin...Mikael K. kirjoitti:Pitänee valita sellainen, joka on havaittu toimissaan täyspäiseksi.
Viesti Kirjoittaja IIIMacci »
Viesti Kirjoittaja ER »
Viesti Kirjoittaja hatey »
Viesti Kirjoittaja arisel »
ER kirjoitti:Vielä asiantuntijanäkemystä taloudesta. Mutta ei tässä pojat hätiä, otetaan lisää lainaa ja laitetaan verotkin valtion maksettaviksi!
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/ylij ... re/2018486
Niinhän sitä luulisi...Ylijohtaja Jukka Pekkarinen kirjoitti:– Luulen, että aika laaja yksimielisyys on siitä, että vähimmäistoimeentulon varassa olevien tilannetta ei voi heikentää. Sosiaalinen oikeudenmukaisuus täytyy olla yksi tärkeä kriteeri niissä toimenpiteissä.
Tämähän ei kiinnosta leikkauksia vaativia, koska niillä ei ole heidän elämäänsä minkäänlaisia negatiivisia vaikutuksia; lisäksi he usein saavat tällä tavalla mahdollisuuden varastaa yhteiskunnan rahoja yksityistämisen kautta - hyvät veljet järjestelevät.Ylijohtaja Jukka Pekkarinen kirjoitti:– Huolettaa se kaikissa vaaleissa toistuva asia, että mennään valmistautumattomana. Puhutaan abstraktisti leikkauksista, vaikka kaikki löysä on jo pyyhitty pois. Julkista hallintoakin on höylätty vuosien varrella niin paljon, että sen summittainen leikkaaminen näkyy kansalaisten palveluissa vääjäämättä.
Vaan mistähän sellaisia mahtaisi löytää? Ei ainakaan Hesarin pääkirjoituksessa toivottujen nuorten joukosta - ainakin valtionhoitajapuolueen nuoret toivot kun omien puheenvuorojensa mukaan ottaisivat Suomessa käyttöön rotuhygienian ja pakkotyökeskitysleirit (Schuback, Lepomäki).Yrjö Rautio kirjoitti:Maanantain uutisissa oli kaksi esimerkkiä järjettömistä säädöksistä. Lapsiperheiden kotiapu lakkautettiin säästösyistä. Tämä säästö tuli kalliiksi, ja nyt apua palautetaan. Viljelijät eivät saa levittää kalteville pelloilleen luonnonlantaa, keinolannoitteita sen sijaan aivan vapaasti.
Äänestäjät valitsevat uudet päättäjät vain parin viikon kuluttua. Jospa tällä kertaa valitsisimme Arkadianmäelle ihmisiä, joilla on edes hieman jäljellä maalaisjärkeä?
Kyllä he saavat, valitettavasti.Kaius Niemi kirjoitti:Miten aloittelevat nuoret poliitikot saisivat äänensä kuuluviin?
Samaa tehdään tänäkin päivänä - säästöniilot vinkuvat kurkut suorana säästöjä säästöjen perään tajuamatta lainkaan millaista katastrofia ovat aiheuttamassa!Yrjö Rautio kirjoitti:Lapsiperheiden kotiapu lopetettiin 1990-luvun laman aikana, koska se oli muka kallista. Nyt sitä tuodaan takaisin, koska sen lopettaminen on tullut niin kalliiksi. On edullisinta torjua kotiavulla lapsiperheiden ongelmia ja kriisejä ennen kuin tarvitaan lastensuojelutoimia. Sen nyt tiesi jokainen kodinhoitaja jo silloin, kun kohtalokas säästöpäätös tehtiin.
Viesti Kirjoittaja Anniel »
Puolueiden vaaliohjelmat 2015
Pohdin, miltä vaaliohjelmat mahtaisivat kuulostaa ilman puolueen nimen luomaa ennakkoluuloa ja ulkoasun mielikuvia. Kaivoin nykyisten eduskuntapuolueiden vaaliohjelmista pääotsikot ja listasin ne ilman puolueiden nimiä.
Viesti Kirjoittaja arisel »