Jamac kirjoitti:Kyllä MacBook Pro on minusta kannattava. Se on sijoitus tulevaisuuteen kuitenkin ja nuo kaikki (ymmärtääkseni) mitä teet hoituu Intel-natiiveilla iLife ohjelmilla joten puhtia pitäisi riittää. Toisaalta jos heteknaikaa odottelisit Intel-iBookeja niin se voisi olla hyvä vaihtoehto.
Nämä ovat oikeastaan niitä tilanteita joissa Applen hypettävä salamyhkäisyys tuoteroadmappinsa päälinjoista lähinnä ketuttaa potetiaalista ostajaa. MacBook poro on kyllä spekseiltään messevä siirrettävä tietokone mutta jos sen pistää kaupassa vierekkäin 12" Powerbook:n kanssa niin sirous ja kompaktius on koneesta kaukana. Oma subjektiivinen mielipiteeni ;-)
Nyt on sitten mahdollista odottaa ehkä mahdollisesti 13.1" laajakuvanäytöllä varustettua MacBookkia joka pahimmillaan tappaa ehkä sekä 12" iBookin ja 12" Powerbookin tarjoten niiden tilalle vaihtoehdon jossa on kyllä enemmän tehoa ja näytön resoa mutta joka sekin alkaa olla jo kannettavuuden suhteen siinä rajamailla ja tuskin enää kokoa mikä mahtuu vaikkapa Marimekon klassiseen olkalaukkuun huolettoman helposti.
Äkkiseltään laskien näytön poikkilävistäjän kasvattaminen tuumalla ja kuvasuhteen väääntö laajakuvaksi kasvattaa itse koneen leveyttä melkeinpä 2 tuumalla mikä EI kuulosta hyvältä. iBookin korvikkeeksi tuollainen ainokainen vielä sopisi mutta nyt olisi kiva tietää se ovatko kaikki tuota pienemmät läppärit Applen tuoteroadmapissa historiaa..
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.