Mutta juu. Tarkoitetaanko tällä nyt tuota Lisäohjelmat-kansion sisältöä?
Itse käyttelen sieltä useimmiten:
Levytyökalu - Oikeuksien korjaus
Järjestelmän valvonta - Jos prossua/muistia kuluu johonkin liikaa, niin tuolta sen voi tarkistaa mihin
Kaappari - Välilllä käyttelen screenshotteihin, jos pikanäppäimet ei muistu mieleen
Konsoli - Tulee kurkittua päivittäin, senkin takia, että pyöritän pienoista palvelinta koneella
Pääte - Aina päällä. Ssh:lla yhteys etäkoneeseen ja irssi auki.
Ääni ja MIDI-asetukset - Huomattavasti monipuolisemmat säädöt kuin järjestelmäasetusten äänipaneelissa. Saat jopa säädettyä yksittäisiä kaiuttimia.
Pitänee kokeilla. Ainut vaan, et ei hajuakaan et mil kanavil rupesis käymään.
#macintosh.fi on IRCNetin puolella hyvä ratkaisu
Mutta siis tuo irssi siis pyörii minulla etäkoneella screenissä. Jos kotikoneelta tahtoo irkata, niin kohtuullisen hyvä ja helppokäyttöinen vaihtoehto on X-Chat Aqua. Sitä käytin aiemmin. Pieniä bugeja, mutta muuten hyvä.
Ei siinä sinänsä mitään, mutta siis tarkoitin vain tuota, että tuo MacIrssi on aika buginen ja vuotaa sitä muistia, eli siinä mielessä X-Chat on parempi.
Njöh. Kuulostaa toimivalta. Mut jotenkin aina pitää pintansa nuo yritykset, eivätkä yhdistykset.
ja microbitin tilaajana saa 50 megaa tilaa mbnetiltä. Se riittäänee aluksi, ja sieltä löytyy SSI yms tuet. MysQL uupuu, ja taitaakin olla ainut miinus puoli.