Tyly artikkeli: Why I Will Probably Never Buy Another Mac
-
- Viestit: 52
- Liittynyt: 22.3.2006 klo 15.52
-
- Viestit: 7416
- Liittynyt: 20.5.2005 klo 10.41
- Paikkakunta: Turku I
Viesti Kirjoittaja Maza »
-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Viesti Kirjoittaja Jamac »
Tunnustaudun myös kuuluvaksi tähän ryhmään. Ja tämä asia itseasiassa kalvaa minua jopa häiritseviin mittasuhteisiin asti noin arkitouhuissa. Voisi olla tyydyttävää toimia jossain käytettävyystestaajana. Tosin luulen, että mua vihattaisiin monen inssin tms. toimesta. Toisaalta, tuotteesta tulisi heti maailman paras – tietystieskofot kirjoitti:[tunnustaudun käytettävyysfreekiksi kyllä. (...) Minua vain ärsyttävät huonosti suunnitellut asiat, esim. dösässäkin saatan miettiä miten Buscom-lipunmyyntilaitteen debiili käyttöliittymä saataisiin kuntoon, ja vieläpä helposti.

-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
Kyllähän se kone toimii, mutta kun se Xp ei välttämättä toimikaan, kun siinä on sisäänrakennettuna olennaisesti suuremmat mahdollisuudet tunaroida kuin Macissa. Miten ihmeessä voit ajatella, että jokainen tavis osaa käyttää sitä Xp:tä turvallisimmalla tavalla? Suuri enemmistö esimerkiksi surffaa yhä Internet Explorerilla, moni menee pornosivuille, lukuisat avaavat Outlook Expressissä epähuomiossa tai tyhmyyttään virusliitteen. Tieto ei yksinkertaisesti mene perille, vaikka itkisi. Macissa ei toistaiseksi ole mitään todellista ongelmaa tällä rintamalla, teoreettisia vain.Fifi kirjoitti:Jos ostaa merkkikoneen, niin se toimii hyvin todennäköisesti peruskäytössä ihan yhtä hyvin kuin Mac.
Olen kerran ennenkin muistellut, kuinka viime vuonna Gigantissa naistoimittaja räyhäsi paikan PC-klinikalle, kuinka hänen PC:nsä pysyi yhteistyössä kaksi tuntia lukien siitä kun se oli laitettu uutena päälle. Mitään laitevikaa siinä ei näköjään ollut. Hyvin toimi Xp, vai? Ja nyt niitä jossitteluja siitä mitä olisi pitänyt tehdä jotta käyttö olisi ollut turvallista...
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
-
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
Minä olen päässyt siinä mielessä hauskaa hommaan, vaikken käytettävyystestaaja olekaan, niin olen mukana porukassa joka pääsee mm. valkkailemaan uusien tuotteiden ulkoasuja. Kerran viikossa vastailen kysymyksiin ja valkkailen mielestäni fiksuimmat mainokset, tuotepakkaukset ja sen sellaiset. Hauskaa hommaa. Ja vaikka minun mielipiteeni ei niiden muiden satojen joukossa varmaan hirmuisesti paina, niin kyllä pariin kertaan on muokattu asiaa, josta olen huomauttanu kommenteissa

Mutta siitä olen kyllä samaa mieltä, että lähestulkoon kaikki laitteista, joissa on jonkinlainen UI ovat jollain tavalla hirveän bugisia. Pankkiautomaatillakin menee hermo, mikä järki siinä on, että osalla automaatteja voit ensin katsoa tilin saldon ja sitten nostaa rahaa ja osalla taas tilin saldoa katsottaessa ainoa nappi ruudulla on "Lopeta".
Sitä se on kun päästetään insinöörit suunnittelemaan

-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Viesti Kirjoittaja Jamac »
Minusta argumentoidut puheenvuorot ei ole fanaattisuutta. Tekstiä tulee helposti tulkittua henkilökohtaisesta näkökulmasta. Sain tekstarin tyttöystävältä joka kysyi huolehtivan söpösti että onko ollut rankka päivä ja niin päin pois. Vastasin että on ollut ja väsyttää ja kohta uni tulee. Oli vaaleanpunaiset tunnelmat kun se niin välittää kuinka rankka päivä on ollut jne. Tosiasiassa se veti herneen nenään kun se olisi halunnut vähän yörientoja ja olin muka niin tyly... Teksti kun vaan ei kerro kaikkea, vaan luettu viesti aina projisoituu ajatuksiin erilaisten hekilökohtaisten filttereiden läpi.Maza kirjoitti:Eikö tämä viestiketju jo osaltaan kerro jonkinasteisesta fanaattisuudesta?
-
- Viestit: 7416
- Liittynyt: 20.5.2005 klo 10.41
- Paikkakunta: Turku I
Viesti Kirjoittaja Maza »
Nimenomaisesti en kiinnittänyt huomiota sanottuun asiaan, en puolin, enkä toisin. Huomioni oli keskustelun kiivaudessa; tuntuu, kuin olisi sohaistu muurahaispesää.Jamac kirjoitti:Teksti kun vaan ei kerro kaikkea, vaan luettu viesti aina projisoituu ajatuksiin erilaisten hekilökohtaisten filttereiden läpi.Maza kirjoitti:Eikö tämä viestiketju jo osaltaan kerro jonkinasteisesta fanaattisuudesta?
-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
Täällä nyt vaan on niin paljon entisiä Win-käyttäjiä, joilla se entisyys yleensä tarkoittaa jonkinasteista tyytymättömyyttä Windowsiin. Harvempi on ollut ihan tyytyväinen ja silti vaihtanut Maciin, joskin heitäkin on muutama. Kaikissa uskonnoissa juuri käännynnäiset kuuluvat fanaattisimpien joukkoon.Maza kirjoitti: Huomioni oli keskustelun kiivaudessa; tuntuu, kuin olisi sohaistu muurahaispesää.
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
Voin hyvin kuvitella, että jos jonkun kokemus on se, että Windows ei kovista yrityksistä huolimatta koskaan toiminut kunnolla ja yhtäkkiä tämmöinen Mac sitten hämmästyttävästi toimii juuri kuten pitää, hän ei viitsi ainakaan Mac-foorumilla katsella mainintoja Windowsin erinomaisuudesta työntämättä lusikkaansa soppaan.
Toki esimerkiksi itselläni on takana vain neljän vuoden takainen muutaman kuukauden yritys siirtyä Macista Xp:hen. Koskaan en ole ollut puhdas Win-käyttelijä.
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
-
- Viestit: 17376
- Liittynyt: 26.1.2005 klo 18.16
Viesti Kirjoittaja Macco »
OT:eskofot kirjoitti:Minua vain ärsyttävät huonosti suunnitellut asiat, esim. dösässäkin saatan miettiä miten Buscom-lipunmyyntilaitteen debiili käyttöliittymä saataisiin kuntoon, ja vieläpä helposti.
Hih
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
![Salaisuus [:#]](./images/smilies/47_47.gif)
-
- Viestit: 4384
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 10.52
Viesti Kirjoittaja eskofot »
OT: No johan, mua kiinnostaa tämä. Jos jätetään boksin antama responssi sikseen niin miksi päädyttiin numeroihin? Kuvakkethan olis wörkkinyt hienosti, tai edes teksti. "Seutulippu, paina tästä". Kuka ne numerot järjesti väärinpäin? Jos minun pitäisi ulkoa sanoa niin en nytkään muista miten päin ne meni, O = ratikka vai oliko se tyhjä, 2 oli seutulippu, vai oliko 1? Ja hupaisaa on että ohjeitahan ei ole missään.Macco kirjoitti:Hih [:P] Olin suunnittelemassa Buscomin lipunmyyntilaitteen käyttöliittymän graafista ilmettä. Ajattelin samoja asioita, mutta eipä mulla hirveesti vaikuttamisen mahdollisuuksia ollut [:#]
Laite kuuluisi tähän Normanin kirjaan esimerkkinä:

On ilmestynyt suomeksikin joskus, ihme kyllä, mut en muista nimeä.
-
- Viestit: 17376
- Liittynyt: 26.1.2005 klo 18.16
Viesti Kirjoittaja Macco »
Tätä olin urani alkumetreillä väsäämässä. Mjoo, myönnetään, ei graafisen suunnittelun riemuvoitto kyllä ole tuokaan...
-
- Viestit: 4384
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 10.52
Viesti Kirjoittaja eskofot »
quote]
Juuri tuosta, sehän on kuin peli, eräänlainen kädetön rosvo. Pienintäkään vihjettä siitä miten sitä käytetään se ei anna, ei edes ohjaa painamaan, siinähän ei ole edes selkeitä painikkeita.
-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
-
- Viestit: 103
- Liittynyt: 23.4.2006 klo 22.29
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja iPixie »
http://www.ytv.fi/FIN/liikenne/matkusta ... ohjeet.htmJamac kirjoitti:Siis mikä tuo on?
-
- Viestit: 491
- Liittynyt: 5.3.2006 klo 10.56
-
- Viestit: 4384
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 10.52
Viesti Kirjoittaja eskofot »
Eihkun Eskofotin ja DA Normanin pointti on nimenomaan siinä että hyvin suunniteltu laite ei tarvitse ohjetta. Se vihjaa itse miten toimii.telegram kirjoitti:Itse matkakortin lukulaitteessa ei ole mitään vikaa. Vika on siinä, että laitteen vieressä ei ole ohjetta.
Tässähän esimerkiksi voisi tehdä semmoisen UI:n että laittessa olisi keskellä maksukortin hiljaa sykkivä led-kuva, kun laite huomaa että sille on vilautettu muuta kuin kuukausikorttia, kortin kuva sammuu mutta kirkkaat valot syttyvät valintakohtiin, jotka on merkitty selkeästi painikkeilla. Eikä mitään 2-0-1 vaan R S ja K. Alla lukee R:n kohdalla raitiovaunu, S:n kohdalla seutulippu jne... Matkustaja painaa R:ää, kaikki valot sammuvat, laite kuittaa: KIITOS, HYVÄÄ RATIKKAMATKAA ja kortin kuva alkaa sykkiä.
Ei satna lopetan tähän ja kirjoitan tästä lehtijutun.
-
- Viestit: 89
- Liittynyt: 29.5.2004 klo 13.40
- Paikkakunta: Teuva
-
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
Itseasiassa noissa on eri merkintöjä eri puolilla palloa. Muistaakseni Tampereellakin nuo numerot meni/menee 1,2,3,4 ja ne tarkoitti montako lippua maksaa samalta arvokortilta. Näin oli ainakin silloin joskus, kun noita koe käytettiin.Macco kirjoitti:Puhutko tästä? Mulla ei tuon kanssa ollut mitään tekemistä joten ei hajuakaan. Kuvakkeet tms. olisi toki toiminut paremmin, mutta tuossa on varmasti ajateltu sitä, että laitteen voi ohjelmoida missä maassa ja systeemissä tahansa toimivaksi ilman, että boksin grafiikoita tarvitsee muuttaa.
-
- Viestit: 332
- Liittynyt: 5.3.2006 klo 18.04
Viesti Kirjoittaja Fifi »
Minä en missään tapauksessa ole kriittinen tai negatiivinen Macceja kohtaan. Jos olisin varakas, voisin aivan hyvin ostaa sellaisen. Olen myös käyttänyt sellaista.Macsim kirjoitti:Takaisin aiheeseen. Ainoat ihmiset jotka ovat todella kriittisiä ja negatiivisia Maccejä kohtaan ovat minun kohdalla ollet ihmisiä joilla ei ole ollut mitään kokemusta Maceistä.
-
- Viestit: 2631
- Liittynyt: 12.4.2004 klo 3.34
Viesti Kirjoittaja NOx »
Kenen fanaattisuudesta? Ei näitä viestejä ole tähän ketjuun yksin Mac-hörhöt kirjoittaneet.Maza kirjoitti:Eikö tämä viestiketju jo osaltaan kerro jonkinasteisesta fanaattisuudesta? Parikymmentä vastausta tänään jo ennen lounasaikaa.
Näinhän käy etenkin jos viesti on provoisoiva. Ihmisiä me ollaan kaikki.Hiljattain rekisteröitynyt Win-käyttäjä esittää mielipiteensä, Mac-käyttäjät provosoituvat ja viestitulva alkaa.
-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
Aivan turhaa letkauttelua tämäkin. Minäkin voisin ostaa vaikka mitä, jos olisin varakas. Varmasti vain pieni osa Hompun rekisteröityneistä Mac-käyttäjistä on millään pohjoismaisella mittarilla varakkaita. Minin tai iBookin (MacBookin) hankinta ei edellytä mitään tavallisuudesta poikkeavaa tulo- tai varallisuustasoa. Eivät kaikki voi olla varakkaita, jotka eivät tyydy 600 euron PC-pakettiin tai 700 euron läppäriin. Se on yksinkertaisesti mahdotonta. Kyse on myös siitä mitä arvostaa ja haluaa.Fifi kirjoitti:Minä en missään tapauksessa ole kriittinen tai negatiivinen Macceja kohtaan. Jos olisin varakas, voisin aivan hyvin ostaa sellaisen.
Auto ei paljon huonone jos tyytyy 600 euroa huokeampaan – esimerkiksi tavallinen väri metallin asemesta. Tämän säästyneen rahan panostaminen tietokoneeseen taas voi tuoda huomattavan parannuksen päivittäiseen käyttökokemukseen ilman että se autoilukokemus heikkenee tipan vertaa.
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
-
- Viestit: 89
- Liittynyt: 29.5.2004 klo 13.40
- Paikkakunta: Teuva
-
- Viestit: 1453
- Liittynyt: 31.1.2005 klo 0.20
Viesti Kirjoittaja Saltikov »
Niin on, turhaa leukailua. Jos olisin varkas, en ostaisi macciä ollenskaan, mutta köyhänä joudun raatamaan macceillä leipäni eteen tässä sosiaalidemokraattien luvatussa maassa. Eikö ole kohtalon ironiiaa että sekä kapitaisti Jobs että kotomaan sosialistit holhoavat minut hengiltä - kumpikin omalla sympaatisella tavallaan.Repe Ruutikallo kirjoitti:Aivan turhaa letkauttelua tämäkin. Minäkin voisin ostaa vaikka mitä, jos olisin varakas. Varmasti vain pieni osa Hompun rekisteröityneistä Mac-käyttäjistä on millään pohjoismaisella mittarilla varakkaita. Minin tai iBookin (MacBookin) hankinta ei edellytä mitään tavallisuudesta poikkeavaa tulo- tai varallisuustasoa. Eivät kaikki voi olla varakkaita, jotka eivät tyydy 600 euron PC-pakettiin tai 700 euron läppäriin. Se on yksinkertaisesti mahdotonta. Kyse on myös siitä mitä arvostaa ja haluaa.Fifi kirjoitti:Minä en missään tapauksessa ole kriittinen tai negatiivinen Macceja kohtaan. Jos olisin varakas, voisin aivan hyvin ostaa sellaisen.
Auto ei paljon huonone jos tyytyy 600 euroa huokeampaan – esimerkiksi tavallinen väri metallin asemesta. Tämän säästyneen rahan panostaminen tietokoneeseen taas voi tuoda huomattavan parannuksen päivittäiseen käyttökokemukseen ilman että se autoilukokemus heikkenee tipan vertaa.
Ja aivan off topic: eikös tulevaisuudessa Klooni-Intel-Maccien valmistus ole aivan mahdollista ja laillista?
-
- Viestit: 17376
- Liittynyt: 26.1.2005 klo 18.16
Viesti Kirjoittaja Macco »
Menee off-topiciksi koko ketju, mutta menköön...Saltikov kirjoitti:Ja aivan off topic: eikös tulevaisuudessa Klooni-Intel-Maccien valmistus ole aivan mahdollista ja laillista?
Ei tule olemaan mahdollista, eikä laillista. Kovon puolesta kai ei ole temppukaan valmistaa laillisesti kutakuinkin täsmälleen samanlainen vehje, kuin Mac on, mutta Apple ei lisensoi käyttistään kenellekään. Toisin sanoen Mac OS X:n (joka on yhtä kuin Mac) asentaminen muuhun kuin Applen valmistamaan tietokoneeseen on ja tulee olemaan mahdotonta.
-
- Viestit: 1453
- Liittynyt: 31.1.2005 klo 0.20
Re: Tyly artikkeli: Why I Will Probably Never Buy Another Ma
Viesti Kirjoittaja Saltikov »
Vastasin siihen että tuntuu tuo mutu tuntumalta kirjoitettu viesti olevan aika tarkkanäköinen palutteesta päätellen. Ekös se ole niin että "tee lähimmäiselle niin kuin toivot tehtävän itsellesi". Provosoivia XP-viestejä on naputeltu pilvin pimein ilman ruutupaperia ja lyijykynää. Joten miksi vikistä muutamasta mac-kriittisestä kirjoituksesta, kuten tämä, jos ei ole aihetta tai mielipiteet ei kiinnosta? Myönnän vajavaisuuteni, enkä ole oikein koskaan tajunnut tämän päivän tapaa palvoa tuotemerkkejä. Ehkäpä sitä pitäisi kokeilla - minunkin.NOx kirjoitti:Mihin oikein vastasit?Saltikov kirjoitti:Se koira älähtää johon kalikka kolahtaa. Viestimäärän perusteella kritiikki on osunut kohteeseen.
Ensinnäkin minulle on aivan sama mitä joku ajattelee Mac-foorumeista tai erityisesti Hopeisesti Omenasta. Ainoastaan ihmettelin arvostelun tapahtuvan kerta toisensa jälkeen mutu-tuntumalta, esittämättä faktoja.
Palaa sivulle “Yleiskeskustelu”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit