On muuten aika komia sisäänkäynti liikkeessä Aikamoinen imagon kohottaja ja hyvää mainosta. Tosin en silti ihan ymmärrä miksi kukaan tahto omppua ostamaan sunnuntaiyönä hitusen kolmen jälkeen, mutta ilmeisesti näitäkin ihmisiä on
On kyllä upea. Mahtaa maksaa maltaita putiikin pitäminen tuollaisella paikalla, tuonnäköisenä ja vieläpä auki kaiken aikaa. Tuohan on jo ihan matkailunähtävyys!
Ja luulisi kanssa, että moisen rakennuksen puhtaana pitäminen on kanssa homma sinänsä, mutta vain Applelta voi tulla noin hieno idea liikkeensä suhteen.
Tässä se sitten on. Mac-miesten mekka, johon jokaisen sielultaan puhtaan omppulaisen on tehtävä vähintään kerran elämässään pyhiinvaellusmatka. Tosiuskovaiset matkustavat paikallle kerran vuodessa, uskossaan heikommat voivat tyytyä päivitttäiseen rukoushetkeen rektumi käännettynä kohti Redmondia.
http://www.apple.com/retail/fifthavenue/
Laskuri menee koko ajan alas päin, tällä hetkellä vajaat 9 ja puoli tuntia että kauppa aukeaa. Antavat tuolla ensimmäisten 24 tunnin aikana joka tunti yhden MacBookin jollekin onnekkaalle.
Mukavat n. 20 000 square feet/neliöjalkaa eli vajaat 2000 neliömetriä tilaa, kyllä sinne tavaraa ja ihmisiä mahtuu. Pakko tuonne taivaaseen on joskus päästä käymään, vuodesta ei kyllä ole tietoa.
hakke kirjoitti:Tässä se sitten on. Mac-miesten mekka, johon jokaisen sielultaan puhtaan omppulaisen on tehtävä vähintään kerran elämässään pyhiinvaellusmatka. Tosiuskovaiset matkustavat paikallle kerran vuodessa, uskossaan heikommat voivat tyytyä päivitttäiseen rukoushetkeen rektumi käännettynä kohti Redmondia.
Joo, odottelen kauhulla niitä ensimmäisiä uutisia siitä kun kymmeniä pyhiinvaeltajia tallautuu kuoliaaksi.
Juraca kirjoitti:JES! Meen new yorkkiin kesäkuussa. En tiiä, onks toi se kauppa, joka on siin lähel yht pilvenpiirtäjää, jossa mun sukulainen asuu, mennään sinne :D
Power - a happy Mac-user since 1986...
"Soon there will be 2 kinds of people. Those who use computers, and those who use Apples."
(Apple Computerin käyttämä mainoslause 1980-luvun alkupuolelta)
Kuinkahan kestävää tuo lasi on? Vai lieneekö jotakin pleksiä? Tuli vaan mieleen, että ihan taatusti joku saa päähänsä kokeilla kiven aerodynaamisia ominaisuuksia ohikulkiessaan.
Macco kirjoitti:Kuinkahan kestävää tuo lasi on? Vai lieneekö jotakin pleksiä? Tuli vaan mieleen, että ihan taatusti joku saa päähänsä kokeilla kiven aerodynaamisia ominaisuuksia ohikulkiessaan.
Muistan lukeneeni, että samaa tavaraa josta Louvren lasipyramidi on tehty, joka on seissyt ehjänä jo reilut 15 vuotta. Jostakin aikast kestävästä ja paksusta lasista tms. sanoisin. http://www.longpassages.org/images/Fran ... utside.jpg
Juraca kirjoitti:JES! Meen new yorkkiin kesäkuussa. En tiiä, onks toi se kauppa, joka on siin lähel yht pilvenpiirtäjää, jossa mun sukulainen asuu, mennään sinne :D
Juraca kirjoitti:JES! Meen new yorkkiin kesäkuussa. En tiiä, onks toi se kauppa, joka on siin lähel yht pilvenpiirtäjää, jossa mun sukulainen asuu, mennään sinne :D
TheKraken kirjoitti:Kyllä täytyy myöntää, että hinku päästä New York joskus näkemään on nyt hieman kovempi kuin ennen
Oon kerran käynyt, nyt olisi jonkinmoinen syy mennä toisen kerran.
Edellisestä visiitistä on tosin kulunut jonkin verran aikaa, kävin vuonna 1980.
Silloin oli ne WorldTradeCenter-tornitkin, tuli nähtyä NY sieltä ihan ylhäältä...
Toi 24/7 on makeaa – milloin tahansa turisti paikalle eksyykin, paikka on auki.
Onneksi on 1.6. lähtö New Yorkkiin. Matkalta olisi tarkoitus ostaa 4 gigainen Nano ja mikäpä olisikaan parempi paikka sen hankintaan kun tuo paikka . Pitääpä otella kuvia (jos siellä nyt yleensä saa kuvia ottaa) ja laitella jonnekin näkyviin reissun jälkeen. Toivottavasti tarjouksia löytyy ja erityisesti tuon Nanon osalta .
Väre kirjoitti:Onneksi on 1.6. lähtö New Yorkkiin. Matkalta olisi tarkoitus ostaa 4 gigainen Nano ja mikäpä olisikaan parempi paikka sen hankintaan kun tuo paikka . Pitääpä otella kuvia (jos siellä nyt yleensä saa kuvia ottaa) ja laitella jonnekin näkyviin reissun jälkeen. Toivottavasti tarjouksia löytyy ja erityisesti tuon Nanon osalta .
Totta kai siellä kuvia saa ottaa, mainosta vaan paikalle.