fijolin kirjoitti:MacNewbie kirjoitti:Kiitos, tähän tuli paljon kiinnostusta. Yritän ehtiä selailla yksityisviestit läpi ja palaan mahdollisimman pikaisesti.
Taisi mennä tarjouskaupaksi. Muuten luulisi olevan aika nopeaa katsoa, kuka laittoi ensimmäisenä hintapyynnön ja myy sille?
Taisi käydä kuten epäilin.
Tavara on myyjän omaisuutta ja myy kenelle haluaa, siinä ei mitään. On vain hirveän vaikea tietää onko tavara mennyt vai ei, mitä muut ovat tarjonneet jne. jos myyjä ei pidä ihmisiä ajan tasalla eikä ilmoita selkeästi mistä kauppatavasta on kyse.
Itse olen monta kertaa ollut valmis maksamaan enemmän kuin millä myyjä on myynyt, mutta on mahdoton tietää mitä on jo tarjottu jos olettaa, että kyseessä on ns. osta heti kauppatapa. Sitten jälkeenpäin myyjää harmittaa kun älyää että olisi voinutkin saada enemmän tuotteesta. Että olisikohan parempi niin, että hopeisessa omenassa kauppatapa olisi poikkeuksetta tarjouskauppa ja jättötapa vapaa, niin ei tarvitsisi aina arpoa, miten myyjä haluaa tuotteen myydä? En tiedä. Olisi kiva kuulla muiden mietteitä aiheeseen liittyen. Myös ylläpidon.