Suuremmat ongelmat ovat kuitenkin golfkentällä, joilla käytän kellon GPS:ää etäisyyksien mittaukseen rei'älle. Lukemat ovat välillä ihan mitä sattuu ja heittoa voi olla kymmeniä metrejä. Ehkä pahin esimerkki, josta otin kuvankin, kun seison 100m merkin kohdalla kentällä: AW4 näyttää etäisyydeksi 140m ja Garminin kello 102m. Joudun pitämään myös tuota 5v vanhaa Garminin GPS-kelloa mukana koska en yksinkertaisesti voi luottaa AW:n tarjoamiin mittoihin.
Varmaan tyhmä kysymys, mutta onko sulla kellon yhteys puhelimeen katkaistu näissä tapauksissa (kello vaikka lentotilassa)? Jos yhteys on päällä, niin silloinhan kello käyttää gps tietoja puhelimen gps:n kautta, eikä korjaa sitä mitenkään. Se sahaa matkaa lisää paikallaan ollessakin. Varsinkin golfissa, jossa välillä ollaan paikoillaan, tuo puhelimen kautta tehty yhteys ei oikein voi toimia. Mutta ehkä siis tosiaan sulla oli käytössä vain kellon gps.
Ja mikäli mittaus tapahtui ilman, että jokin urheiluappi oli käynnissä (kello perustilassa), niin silloinhan tuo gps ei vaikuta asiaan puolinsuntoisin. Sitten pitäis ehkä tehdä tuo 20 min kalibrointikävely mitä Apple suosittaa alkuun.
Itselläni S4:n gps on ollut todella tarkka. Käytännössä 40-50km maastoajoa pyörällä menee parin sadan metrin tarkkuudella yhteen Garminin 820:n kanssa. Mutta jos pidän kellon yhteydessä puhelimeen, on matka noin 5% pidempi kuin Garmin.
Sit Näytttää että olisin treenannu 28minuuttia ja seissy 12h vaikka työni on istumatyö... 125% liikkumista 627/500cal...
Tuohon seisomiseenhan riittää, että tunnin aikana liikut edes vähän. Haet vaikka kahvin ja palkki on täytetty. Tosin itse teen myös istumatyötä, eikä pelkkä kahvin haku monesti riitä palkkia täyttämään. Mut tosiaan sehän ei tarkoita, että olisit seissyt 12h, vaan sitä, että olet liikkunut noiden 12 tunnin aikana noin minuutin/tunti.
Mutta nuo kalorit/treeni on kyllä mitä sattuu. Mulla on ollut sellainen tunne, ettei S4:n ja S2:n välillä ole mitään eroa rinkuloiden täyttymisessä. Ja muutenkin kaikki tuntuis pätevän oman kellon kanssa reaalimaailmaan. Voisiko hardreset/repair auttaa? Tai sitten vain kello vaihtoon mahd pian jos ongelma ei korjaannu.