Nyt sen tilasin
-
- Viestit: 103
- Liittynyt: 23.2.2004 klo 16.19
Nyt sen tilasin
Viesti Kirjoittaja vertti »
CTO-tilaus ja toimitusta lupailtiin 2-3 viikon sisään. Tilasin suoraan AppleStoresta, saapa nähdä kuinka pitkään joudun odottelemaan.
Tuima hyppy 700mhz iMac FP -koneesta. Puolisen vuotta sitten möin iMacin pois ja odottelin tuohon Powermaccien päivitykseen asti. No, ihan mielenkiinnon vuoksi odotin myös WWDC:n annin. Nyt ei ollut enää syytä pidätellä.
Onko muita rev. B:n tilanneita?
-
- Viestit: 415
- Liittynyt: 22.2.2004 klo 15.42
- Paikkakunta: Turku
Re: Nyt sen tilasin
Viesti Kirjoittaja tae »
Äskettäin G5:n muokkaussivuille ilmestyi kiva optio, eli Bluetooth-palikka, langaton näppis ja hiiri yhteensä 110e.
-
- Porttikiellossa
- Viestit: 3689
- Liittynyt: 22.2.2004 klo 19.31
Re: Nyt sen tilasin
Viesti Kirjoittaja adele »
Esittelyn jälkeen tilasin nestejäähdytetyn 2x2,5Ghz/1Gt/250Gt/airport.Onko muita rev. B:n tilanneita?
Toissapäivänä hain käynnistylevyksi 73 gigasen Raptorin ja tänään USP toi Englannista 3 Gigaa [url="http://www.crucial.com/eu/store/listpar ... &submit=Go]lisämuistia Crucialilta.[/url]
Heinä-elokuun vaihteeseen ovat luvanneet. IBM:n ongelmat tuntien, en usko päivämäärään, ennen kuin kuriiri on ovella. Hieman mietityttää pitäisikö näytönohjain vielä vaihtaa Ultra DDL:n, jos vaikka myisi munuaisen ja päivittäisi rahoilla 23" näytön suurempaan. Ohjaimen päivitys kyllä siirtäisi koneen saamista kuukaudella.
Viimeisen pöytäkoneen jälkeen on ollut 4 kannettavaa, jotka ovat toimineen hyvin, mutta lisätehoa olen jäänyt halajamaan. Toivottavasti uudessa koneessa on potkua. Jos ei, myyn paskan pois ja jatkan junnaamista kannettavilla.
Muistista sen verran, että jostain merkillisestä syystä Apple ilmoittaa G5:n muistin olevan DDR 400:sta (PC3200). Ahneuden houkutteleman jengi sitten ostaa halvinta DDR 400 muistia ja ihmettelee kun kone muuttuu epävakaaksi tai ei toimi ollenkaan.
Tosiasiassa G5:n käyttämä muisti on DDR2 400 muistia, joka on tavallista DDR:ää nopeampaa ja hieman kalliimpaa. Nykyisissä G5 koneissa on ollut Crucialin muistikammat, joten saman valmistajan muisti, jota he itse koneeseen suosittelevat, on varma valinta. Kaiken lisäksi muistin saa suoraan Crucialilta halvemmalla ja nopeammin kuin varmasti G5:een sopivaa muistia Suomesta ostamalla. Toimitusaika 1-2 päivää. Toimitusmaksu 7 euroa, jolla paketin saa suoraan kotiovelle.
-
- Viestit: 2331
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 21.42
Re: Nyt sen tilasin
Viesti Kirjoittaja Mikko »
-
- Viestit: 415
- Liittynyt: 22.2.2004 klo 15.42
- Paikkakunta: Turku
Re: Nyt sen tilasin
Viesti Kirjoittaja tae »
Se on kyllä ihan perus PC3200-muistia, G5 on tosin aika nirso muistin suhteen. Jos DDR1 muistia saisi jotenkin tungettua DDR2-kantaan emolevyllä(pitäisi olla fyysisesti mahdotonta), ei tulisi mitään yhteensopivuusongelmia: ennen kuin niitä ehtisi tulla, olisi palokunta sammuttamassa tuhansien eurojen koneen aiheuttamaa tulipaloa..Muistista sen verran, että jostain merkillisestä syystä Apple ilmoittaa G5:n muistin olevan DDR 400:sta (PC3200). Ahneuden houkutteleman jengi sitten ostaa halvinta DDR 400 muistia ja ihmettelee kun kone muuttuu epävakaaksi tai ei toimi ollenkaan.
Tosiasiassa G5:n käyttämä muisti on DDR2 400 muistia, joka on tavallista DDR:ää nopeampaa ja hieman kalliimpaa.
Siinä olet oikeassa, että Crucial on hyvää muistia. Toinen laatumerkki on Kingston.
-
- Viestit: 633
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 12.15
Re: Nyt sen tilasin
Viesti Kirjoittaja ruutiveijari »
Näin on - täysin eri kamaa. Ja kyllä hra Jobs olisi asiaa mainostanut, jos DDR2:sta G5:n sisällä olisi.Se on kyllä ihan perus PC3200-muistia, G5 on tosin aika nirso muistin suhteen. Jos DDR1 muistia saisi jotenkin tungettua DDR2-kantaan emolevyllä(pitäisi olla fyysisesti mahdotonta), ei tulisi mitään yhteensopivuusongelmia: ennen kuin niitä ehtisi tulla, olisi palokunta sammuttamassa tuhansien eurojen koneen aiheuttamaa tulipaloa..
Pääkohtia:
DDR on 2.5v, DDR2 on 1.8v. DDR:ssä on kolo hieman sivussa keskeltä, DDR2:ssa aivan keskellä (eli tämän vuoksi eivät sovi toistensa slotteihin). DDR on 184 pin, DDR2 on 240 pin.
Hyvän selvityksen voi käydä vilkaisemassa täältä.
-
- Viestit: 103
- Liittynyt: 23.2.2004 klo 16.19
Re: Nyt sen tilasin
Viesti Kirjoittaja vertti »
Sähköposti toi tiedon. Synttärit perjantaina, joten olisi eri kiva juttu, jos kone saapuisi pian.
Onko jollekulle jo saapunut rev. B.?
v
-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Re: Nyt sen tilasin
Viesti Kirjoittaja Jamac »
mietityttää pitäisikö näytönohjain vielä vaihtaa Ultra DDL:n, jos vaikka myisi munuaisen

-
- Viestit: 103
- Liittynyt: 23.2.2004 klo 16.19
Re: Nyt sen tilasin
Viesti Kirjoittaja vertti »
En ole vielä pahemmin ehtinyt hyötyohjelmilla testailla, mutta pahuksen responsiiviselta tuntuu ihan näin perushommissakin.
-
- Viestit: 28342
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 12.07
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Nyt sen tilasin
Viesti Kirjoittaja kallekilponen »

-
- Viestit: 103
- Liittynyt: 23.2.2004 klo 16.19
Re: Nyt sen tilasin
Viesti Kirjoittaja vertti »
Jäin eilen haltioituneena puuhastelemaan koneelleni, ja unet jäivät vähäisiksi. Ensivaikutelmat koneesta ovat positiiviset. Responsiivisuus on mahtava! Pantteri pyörii jouhevasti. RAMmia koneessa 768 mb. Pelkästään koneen ulkomuotoa & sisuskaluja voisin tuijotella tuntikausia.
Tehokäyttöä pääsin testailemaan vasta muutaman pelin muodossa. Mitään muuta raskasta softaa ei koneelle ole vielä asennettu. Wwiionline pyöri rivakasti kuten myös UT2004 Demo. Näytönohjain on 'vain' 9600XT, joten uskon tulevaisuuteni olevan turvattu muutamaksi vuodeksi. Päivitysvaraa on.
Seuraavaksi tarkoitus olisi heitellä sisään musasoftia sekä jotain 'productivity' -kamaa. Katsotaan josko saisin jollain koneen tökkimään.
Kannatti odotella puolisen vuotta. "The transition is now complete".

-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
Re: Nyt sen tilasin
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
Et saa. Olen kokeillut kaikkea, siis _kaikkea_ erikseen ja yhtä aikaa, ja kaikki mainittavat tökkimiset Pantterin aikana ovat menneet rautapuolen piikkiin (viimeksi kortinlukija tänään, kun en huomannut poistaa korttia). Niin että usko isääs;).
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
-
- Viestit: 103
- Liittynyt: 23.2.2004 klo 16.19
Re: Nyt sen tilasin
Viesti Kirjoittaja vertti »
en taida osata olla surullinen, vaikka en saisikaan

-
- Viestit: 367
- Liittynyt: 4.3.2004 klo 12.21
Re: Nyt sen tilasin
Viesti Kirjoittaja Veijo »
Vielä pitää opettaa vaimo käyttämään uutta käyttistä ja luopumaan PC:stä... Logic Pro, täältä tullaan!
-
- Viestit: 2331
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 21.42
Re: Nyt sen tilasin
Viesti Kirjoittaja Mikko »
Toi pistää kyllä harmittamaan... varsinkin kun tositoimiin omalla rev. A:lla olen päässyt vasta tänä kesänä. Kyllä sillä G4:llä olisi tähän asti huristellut. Pitäisköhän vaihtaa konetta uudempaan....sirpittävä virtalähde taaksejäänyttä elämää...

-
- Viestit: 367
- Liittynyt: 4.3.2004 klo 12.21
Re: Nyt sen tilasin
Viesti Kirjoittaja Veijo »

Palaa sivulle “Mac Pro ja Mac Studio”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit