Kyllä mää nakkasin asetuksista heti päälle sen kosketuslevy klikkauksenErño kirjoitti:Ei toiminut. Toimi vain se, että kaksi sormea + klikkaus on ctrl-klikkaus...
Uusi MACBOOK on keskuudessamme
-
Jouna-
- Viestit: 2470
- Liittynyt: 29.8.2004 klo 0.20
- Paikkakunta: Vantaa
-
Erño
- Viestit: 25527
- Liittynyt: 9.6.2005 klo 15.24
- Paikkakunta: Oulu
-
re infecta
- Viestit: 29
- Liittynyt: 5.7.2005 klo 9.33
-
ATomiH
- Viestit: 287
- Liittynyt: 20.3.2006 klo 23.13
- Paikkakunta: Turku
Viesti Kirjoittaja ATomiH »
Toi scrollaus on kyl mukavaaMonte-Cristo kirjoitti:Kyllä, MacBookin kosketuslevyyn saa klikkaustoiminnon (eli sormen napautus levyyn = kli tai kaksoisklik) levyn asetuksista. Ja täällä on MacBook ollut pian kuukauden käytössä.
Hienointa ovat kuitenkin kahden sormen vieritys ja kaksi sormea levyllä + klik= oikeaklik.
-
nikoh
- Viestit: 392
- Liittynyt: 26.4.2005 klo 17.47
Viesti Kirjoittaja nikoh »
Jos 19" paneelin kuvasuhde on 4:3 niin et muulla resolla sellaista löydä kuin 1280x1024, ja mikäli se on laajakulmainen niin sitten 1440x900. Ja kumpikaan ei ole MacBookille mikään haaste joten kipin kapin kauppaan.re infecta kirjoitti:Olen ostamassa uutta LG:n TFT-näyttöä. Varmistaisin vielä teiltä, että mikä natiiviresoluutio tulisi tällä 19" TFT-näytöllä olla, että se toimisi hyvin ilman skaalauksia MacBookin DVI-liitäntään kytkettynä? Nopeasta vastauksesta iso plussa ja kiitos!
-
Dukez
- Viestit: 101
- Liittynyt: 3.6.2006 klo 12.19
-
re infecta
- Viestit: 29
- Liittynyt: 5.7.2005 klo 9.33
Viesti Kirjoittaja re infecta »
Eli mitään skaalausta tms. ei tule 1280x1024 resoluutiolla (ts. ei hassusti pullistuneita pikseleitä tms.)? Onko väliä, onko TFT-paneeli 16bit vai 24bit?nikoh kirjoitti:Jos 19" paneelin kuvasuhde on 4:3 niin et muulla resolla sellaista löydä kuin 1280x1024, ja mikäli se on laajakulmainen niin sitten 1440x900. Ja kumpikaan ei ole MacBookille mikään haaste joten kipin kapin kauppaan.re infecta kirjoitti:Olen ostamassa uutta LG:n TFT-näyttöä. Varmistaisin vielä teiltä, että mikä natiiviresoluutio tulisi tällä 19" TFT-näytöllä olla, että se toimisi hyvin ilman skaalauksia MacBookin DVI-liitäntään kytkettynä? Nopeasta vastauksesta iso plussa ja kiitos!
-
matti503
- Viestit: 462
- Liittynyt: 8.3.2004 klo 8.50
- Paikkakunta: Tampere
Paska
Viesti Kirjoittaja matti503 »
Dukez kirjoitti:Toka postaus macillaVähän on hakusessa kaikki
Mukavan hiljainen peli, kun en ole vielä missän vaiheessa kuullut pihaustakaan tuon pc-koneen hurinan alta
Mighty Mouse vaikutti aika paskalta ja tuo Tucanon 14"/15" laukku on vähän turhan kookas
Voitko eritellä ton Mahtirotta-kommentin. Mä en itse ainakaan huomannu siinä mitään muuta huonoo, kun että sivunapit on yks nappi.
Muuten se vaikutti aika sirolta ja helposti putsattavalta.
-
nikoh
- Viestit: 392
- Liittynyt: 26.4.2005 klo 17.47
Viesti Kirjoittaja nikoh »
Ei tule skaalausta kunhan pysyt paneelin natiiviresossare infecta kirjoitti:Eli mitään skaalausta tms. ei tule 1280x1024 resoluutiolla (ts. ei hassusti pullistuneita pikseleitä tms.)? Onko väliä, onko TFT-paneeli 16bit vai 24bit?
Ja mitäköhän nyt tarkoitat noilla bittilukemilla... Jos värisyvyyksiin viittaat, niin eiköhän kaikki modernit lituskat osaa 24-bittisiä värejä toistaa.
-
Monte-Cristo
- Viestit: 823
- Liittynyt: 21.4.2005 klo 14.08
Viesti Kirjoittaja Monte-Cristo »
En, vaan sitä, että kahta sormea kosketuslevyllä pidettäessä klikkaus on oikean napin klik. Mutta pitääpä kokeilla tuota kahden sormen napautustakin.ATomiH kirjoitti:Toi scrollaus on kyl mukavaaMut toi oikeaklik onnistuu myös napauttamalla touchpadia kahdella sormella, en ole varma tarkoititko juuri tätä?
-
mkio
- Viestit: 439
- Liittynyt: 28.5.2006 klo 17.56
Viesti Kirjoittaja mkio »
Kunhan olet kytkenyt sen asetuksista päälle *vink*Monte-Cristo kirjoitti:En, vaan sitä, että kahta sormea kosketuslevyllä pidettäessä klikkaus on oikean napin klik. Mutta pitääpä kokeilla tuota kahden sormen napautustakin.ATomiH kirjoitti:Toi scrollaus on kyl mukavaaMut toi oikeaklik onnistuu myös napauttamalla touchpadia kahdella sormella, en ole varma tarkoititko juuri tätä?
iPhone 4 | 16Gb | Elisa
http://db.tt/0hA06yK | DROPBOX - virtuaalinen muistitikku, johon pääsee mistä vain käsiksi.
Huuto.net | http://goo.gl/VNLQN
-
re infecta
- Viestit: 29
- Liittynyt: 5.7.2005 klo 9.33
Viesti Kirjoittaja re infecta »
OK, olen katsellut myös 20" TFT _laajakuva_näyttöä (SAMSUNG 205BW). Sen natiiviresoluution on 1680x1050. Tuleeko ongelmia MacBookin kanssa?nikoh kirjoitti:Ei tule skaalausta kunhan pysyt paneelin natiiviresossare infecta kirjoitti:Eli mitään skaalausta tms. ei tule 1280x1024 resoluutiolla (ts. ei hassusti pullistuneita pikseleitä tms.)? Onko väliä, onko TFT-paneeli 16bit vai 24bit?
Ja mitäköhän nyt tarkoitat noilla bittilukemilla... Jos värisyvyyksiin viittaat, niin eiköhän kaikki modernit lituskat osaa 24-bittisiä värejä toistaa.
-
Sam Salonen
- Viestit: 260
- Liittynyt: 14.3.2005 klo 10.45
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja Sam Salonen »
Ei tule, itelläni on MacBookin kaverina 20" BenQ (1680x1050). Toimii kuin unelma.re infecta kirjoitti:OK, olen katsellut myös 20" TFT _laajakuva_näyttöä (SAMSUNG 205BW). Sen natiiviresoluution on 1680x1050. Tuleeko ongelmia MacBookin kanssa?
-
OTT
- Viestit: 6
- Liittynyt: 27.6.2006 klo 21.46
Viesti Kirjoittaja OTT »
Muistia on siis vain 512 MB, mikä vaikuttaa turhan vähäiseltä, mutta tarkoituksena onkin hankkia pari gigaa pikapuoliin.
Kone tuntuu kyllä varsin mainiolta. Tosin uutena macistinä on välillä hiukan hukassa. Onneksi pitkän linjan Linuxkäyttäjälle löytyy terminaali, joten olo tuntuu edes välillä kotoisalta.
-
tahkis
- Viestit: 470
- Liittynyt: 25.5.2006 klo 13.41
- Paikkakunta: Turku
Viesti Kirjoittaja tahkis »
Näyttö on kelvoton auringonpaisteessa, koska siitä ei näe yhtään mitään. Sisällä se taasen on mielestäni erinomainen.
Vähän hämää tuo Airport extreme tällä hetkellä. Paikka jossa asun on aivan yhden Openspark-verkon kantaman rajalla ja signaalin voimakkuus on heikko. Kuitenkin Fujitsu-siemensillä sain siihen yhteyden ja hyvin toimi. Tällä hetkellä MB löytää sen, mutta kun siihen yrittää yhdistää, katoaa se heti listalta. Tämän jälkeen MB heittää erroria, että tapahtui virhe, jonka jälkeen tuo Openspark näkyy taas langattomien verkkojen listalla. Itse asiassa tänne kuuluu pari muutakin avointa verkkoa, mutta kun niihin yrittää yhdistää, tulee aivan sama ongelma vastaan. Täytyy joku päivä käydä jossain, missä on 100% signaali ja katsoa jatkuuko ongelmat. Muistako täysin väärin vai kirjoittiko joku täällä tästä ongelmasta?
Superdrive pitää aika "mielenkiintoista" ääntä, mahtaa ola täysin normaalia. Appledefects.comissa tuosta on jotain, en kyllä ole katsonut, onko levyt naarmuttuneet. En myöskään ole koittanut toimiiko polttaminen - ehkä pitäisi testata.
Magsafen kohdalta kuuluu ihme surinaa kun se on kytkettynä.
Koneen etureuna on ikävän terävä joskaan se ei tähän mennessä ole kovin paljoa häirinnyt.
Lämpötilasta ja tuulettimista: Idlenä lämpö oli 65-70 astetta. Laitoin pari "yes > /dev/null" pyörimään ja lämmöt nousi 80 asteeseen, jolloin tuuletin hurahti käyntiin. Tämän jälkeen lämmöt tippui 75 asteeseen. Hetki sitten tuli katsottua yksi elokuva, jonka aikana lämpötila näytti olevan vain 56 astetta - mahtaako se, että kone on virtapiuhan päässä vaikuttaa tähän?
Loppujen lopuksi en ainakaan vielä ole pettynyt MB:n ostoon...
-
ATomiH
- Viestit: 287
- Liittynyt: 20.3.2006 klo 23.13
- Paikkakunta: Turku
Viesti Kirjoittaja ATomiH »
Mielestäni näyttöä ei voi haukkua täysin käyttökelvottomaksi auringossa... oletko kokeillut käyttää läppäreitä, joissa on mattapintainen näyttö, auringossa? Taitaa olla aika mahdoton mistään näytöstä nähdä täydellisesti auringonpaisteessa.tahkis kirjoitti:Viikko 2GHz MB:n käyttöä takana ja muutamia mietteitä.
Näyttö on kelvoton auringonpaisteessa, koska siitä ei näe yhtään mitään. Sisällä se taasen on mielestäni erinomainen.
-
Erño
- Viestit: 25527
- Liittynyt: 9.6.2005 klo 15.24
- Paikkakunta: Oulu
Viesti Kirjoittaja Erño »
Täydellisesti ei voi nähdä mistään näytöstä auringossa, mutta ainakin MBP:n matta on hyvä auringossa. MB:sta en tiedä. Myyjä ei antanut käydä ulkona sen kanssaATomiH kirjoitti:Mielestäni näyttöä ei voi haukkua täysin käyttökelvottomaksi auringossa... oletko kokeillut käyttää läppäreitä, joissa on mattapintainen näyttö, auringossa? Taitaa olla aika mahdoton mistään näytöstä nähdä täydellisesti auringonpaisteessa.tahkis kirjoitti:Viikko 2GHz MB:n käyttöä takana ja muutamia mietteitä.
Näyttö on kelvoton auringonpaisteessa, koska siitä ei näe yhtään mitään. Sisällä se taasen on mielestäni erinomainen.
-
Tumedz
- Viestit: 39
- Liittynyt: 7.2.2006 klo 22.37
Viesti Kirjoittaja Tumedz »
Kone olisi siis tarkoitus liittää lcd laajakuvatelevisioon, joka siis onnistuu tuon apple storesta saatavan johdon/adapterin kautta.
Pystyykö tuo omppu siis tarjoamaan tarpeeksi hyvän kuvanlaadun tuohon televisioon, jos televisiona on esimerkiksi http://www.verkkokauppa.com/popups/prod ... p?id=13419. Ja mitä tulisi ottaa erityisesti huomioon tuollaista (tai muunlaista) televisiota hankkiessa. Liitännät, resoluutio yms.
Ps. Onko tuohon MacBookkiin tulossa jonkinlaisia uusia päivityksiä, joita kannattaisi jäädä odottelemaan, vai miten on? Foorumia selaillessa tuli tuommoinen asia myöskin esille.
Kiitos vastauksista etukäteen!
-
greggman
- Viestit: 87
- Liittynyt: 21.6.2006 klo 9.52
Viesti Kirjoittaja greggman »
Kyllä Macbook tuohon pystyy helposti, kun sen omakin resoluutio on tuosta hieman suurempi (1280x800). Spekseissäkin lukee, jotta "Simultaneously supports full native resolution on the built-in display and up to 1920 x 1200 pixels on an external display, both at millions of colors".Tumedz kirjoitti:Pystyykö tuo omppu siis tarjoamaan tarpeeksi hyvän kuvanlaadun tuohon televisioon, jos televisiona on esimerkiksi http://www.verkkokauppa.com/popups/prod ... p?id=13419. Ja mitä tulisi ottaa erityisesti huomioon tuollaista (tai muunlaista) televisiota hankkiessa. Liitännät, resoluutio yms.
Muuten littutelkkua katsellessa itse ainakin kiinnittäisin huomiota liitäntöihin ja myös resoluutioon. Jos se HD-kuva joskus saadaan Suomeenkin asti, niin sen resoluutio on joko 1280x720 (720p) tai 1920x1080 (1080i), jolloin olisi tietty kiva jos kuvaa ei tarvisi suuremmin skaalata. Eli jos suinkin on mahdollista löytää littu jommalla kummalla noista resoista, niin kannattaa harkita. Tietty eipä tuossa valitsemassasi näytössä kovin suuria mustia palkkeja tule ylä-/alareunaan, vaikka reso onkin vähän isompi..
Ainahan kaikkeen tekniikkaan tulee päivityksiä tai uusia versioita, mutta eipä niitä yleensä kannata kovin kauaa odotella. Jos kyse on firmware- tai muista softapäivityksistä niin ne voit ladata koneeseen silloin kun ne tulevat ja jos taas on kyse rautapuolen päivityksistä niin niitä saa odottaa maailman tappiin asti. Tarkoitan tuolla sitä, että uusia versioita koneista tulee jatkuvasti. Esimerkiksi jos haluaisit odotella käyttispäivitystä (Leopardia) jotta saisit suoraan uuden version koneen matkaan, niin luultavasti siinä julkistusvaiheessa (tammi-/helmikuu?) ollaan julkistamassa jotain uutta myös MBP-rintamalle...Tumedz kirjoitti:Ps. Onko tuohon MacBookkiin tulossa jonkinlaisia uusia päivityksiä, joita kannattaisi jäädä odottelemaan, vai miten on? Foorumia selaillessa tuli tuommoinen asia myöskin esille.
-
Dukez
- Viestit: 101
- Liittynyt: 3.6.2006 klo 12.19
Re: Paska
Viesti Kirjoittaja Dukez »
No kyllä nyt alkoi jo tuntumaan paremmalta, kun pistin säädöt kohdilleen, kunnon alustan ja totuin rullaanmatti503 kirjoitti:Dukez kirjoitti:Toka postaus macillaVähän on hakusessa kaikki
Mukavan hiljainen peli, kun en ole vielä missän vaiheessa kuullut pihaustakaan tuon pc-koneen hurinan alta
Mighty Mouse vaikutti aika paskalta ja tuo Tucanon 14"/15" laukku on vähän turhan kookas
Voitko eritellä ton Mahtirotta-kommentin. Mä en itse ainakaan huomannu siinä mitään muuta huonoo, kun että sivunapit on yks nappi.
Muuten se vaikutti aika sirolta ja helposti putsattavalta.
Ja mitä macin käyttöön tulee, niin olen jo hyvin vähäisellä käytöllä alkanut tuntemaan oloni kotoisaksi
-
Tumedz
- Viestit: 39
- Liittynyt: 7.2.2006 klo 22.37
-
pnuu
- Viestit: 66
- Liittynyt: 27.6.2006 klo 21.46
Viesti Kirjoittaja pnuu »
EDIT: USB-digisovitin kanssa ostoslistalle.
Piti laittaa työpaikka toimitusosoitteeksi, kun TNT toimittaa vain virka-aikaan. Saattaa tulla tuosta toimituspäivästä työtehokkuuden mallisuoritus
Tilisiirtoon pistin reference numberin ja order numberin viestikenttään, kuten joku täällä raportoi tehneensä. Toivottavasti toimii
Ensimmäistä mäkkiä odotellessa..
"You haven't really been anywhere until you've got back home",
Twoflower in "The Light Fantastic"
-
Japi
- Viestit: 44
- Liittynyt: 15.3.2006 klo 17.06
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja Japi »
-
peetee
- Viestit: 131
- Liittynyt: 13.4.2005 klo 14.29
Palaa sivulle “MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit