![Nörde [8-|]](./images/smilies/49_49.gif)
Sitä en osaa sanoa, mikä on tarina Itä-Ukrainasta Venäjällä. Miehityksestä tai valtaamisesta tuskin puhutaan. Sotilastarkkailijat tarkkailemassa pyydetyn humanitaarisen avun perillemenoa - kenties?
Viesti Kirjoittaja homenamsi »
Viesti Kirjoittaja arisel »
Aina näin päin - minkä rikollisempi johtajisto maalla on, sen varmemmin Venäjä sitä tukee, kuten vaikkapa Syyrian kohdalla on nähty.Venäläiskenraali vastaanotti mitalin ja miekan juntan johtajalta, jota syytetään satojen ihmisen kuolemasta.
Viesti Kirjoittaja theinonen »
Viesti Kirjoittaja LapsSyksyn »
Viesti Kirjoittaja arisel »
Viesti Kirjoittaja Nuuska1 »
Viesti Kirjoittaja theinonen »
Varmaan sitä samaa mitä Yhdysvallat tekee Syyriassa ja yleensäkin kaikissa niissä maissa joihin ovat ihan itse kutsuneet itsensä.LapsSyksyn kirjoitti: ↑1.4.2021 klo 19.02 Mutta mitä venäläiset joukot kutsumatta tekevät Ukrainassa?
Viesti Kirjoittaja Don MC »
Viesti Kirjoittaja LapsSyksyn »
Viesti Kirjoittaja homenamsi »
Ja aiempien 'saavutusten' perusteella Venäjä miehittää edelleen osaa Moldaviasta, Transdnestriaa. Venäjä hyökkäsi aiemmin myös Georgiaan ja miehittää Georgialle kuuluvia osseettialueita.1. Venäjä rikkoi YK:n peruskirjaa vastaan sekaantuessaan aseellisesti toisen YK:n jäsenmaan, Ukrainan, sisäisiin asioihin.
2. Venäjä rikkoi eurooppalaisten valtioiden rajojen muuttumattomuutta koskevan ETYJ-sopimuksen miehittäessään Ukrainalle kuuluvan Krimin ja liittäessään sen Venäjään.
3. Venäjä rikkoi Geneven sopimusta vastaan käyttämällä tunnuksettomia sotilaitaan vieraan valtion maaperällä Ukrainassa.
4. Venäjä rikkoi Ukrainan ja Venäjän tukikohtien vuokrasopimusta vastaan käyttämällä tukikohtia isäntämaa Ukrainaa vastaan.
5. Venäjä rikkoo molempia Minskin sopimuksia vastaan jatkamalla aseellisen tuen antamista laittomille asejoukkioille Ukrainalle kuuluvissa Donetskissa ja Luhanskissa.
Viesti Kirjoittaja arisel »
Tämän pitäisi huolestuttaa myös theinosta:
Timotex kirjoitti:Venäjä vie eurooppaa kohden suursotaa toteuttaessaan Putinin oppi-isän, Alexander Duginin, oppeja siitä, että Venäjällä on muka oikeus tsaarien Venäjän aikaisten ulkorajojen takaisin saamiseen, jolloin Ukraina, Puola, Baltian maat ja Suomikin olivat osa Venäjää.
Viesti Kirjoittaja Andreas66 »
Viesti Kirjoittaja arisel »
Viesti Kirjoittaja karkka »
Viesti Kirjoittaja arisel »
Viesti Kirjoittaja PKivireki »
Viesti Kirjoittaja PKivireki »
Viesti Kirjoittaja homenamsi »
Viesti Kirjoittaja arisel »
Mendelin mukaan Venäjä on marssittanut yli 40 000 sotilasta Ukrainan itärajalle ja yli 40 000 sotilasta Krimille. Viikko sitten Ukraina sanoi, että sen rajan tuntumassa Rostovin, Voronežin ja Brjanskin alueilla olisi noin 20 000 Venäjän sotilasta ja Krimillä reilut 32 000 sotilasta.
Fasistivaltio jatkaa toimintaansa Hitlerin mallin mukaisesti.Kremlin edustajan mukaan väkivaltaisuuksien kiihtyminen Itä-Ukrainassa olisi lopun alku Ukrainan valtionhallinnolle. Ukrainaan liittyvistä asioista vastaavan presidentinhallinnon varajohtajan Dmitri Kozakin lausunnoista kertovat uutistoimistot Interfax ja Tass sekä niitä lainaava uutistoimisto Reuters.
”Venäjä on pakotettu puolustamaan Donbassissa asuvia kansalaisiaan, jos konfliktin laajuus sitä edellyttää”, Kozak sanoi Tassin mukaan.
Viesti Kirjoittaja PKivireki »
Viesti Kirjoittaja emmel »
Viesti Kirjoittaja arisel »
Edit: Ja nytKäyttäjiä lukemassa tätä aluetta: arisel, Don MC, SemrushBot, YandexBot ja 4 vierailijaa
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: arisel, Don MC, SemrushBot ja 4 vierailijaa
Viesti Kirjoittaja homenamsi »
Viesti Kirjoittaja Nuuska1 »
Viesti Kirjoittaja theinonen »