Mitäs muita koneen arvoja olis hyvä tarkkailla?
Lämpötiloista
Keskustelua ohjelmista ja Mac App Storesta.
7 viestiä
• Sivu 1/1
-
Migo
- Viestit: 49
- Liittynyt: 2.4.2004 klo 21.59
- Paikkakunta: Vantaa
Lämpötiloista
Viesti Kirjoittaja Migo »
Mikäs olis sopiva softa MacBookin lämpötilojen tarkkailuun? Tuolta applen sivuilta kävin jotakin widgettejä katselemassa mutta valinnanvaraa oli niin aljon. Voitteko suositella jotakin?
Mitäs muita koneen arvoja olis hyvä tarkkailla?![Nörde [8-|]](./images/smilies/49_49.gif)
Mitäs muita koneen arvoja olis hyvä tarkkailla?
-
Maza
- Viestit: 7416
- Liittynyt: 20.5.2005 klo 10.41
- Paikkakunta: Turku I
Re: Lämpötiloista
Viesti Kirjoittaja Maza »
iStat nano on monipuolinen ja kompakti widget lämpötilojen jne. tarkkailuun.Migo kirjoitti:Mikäs olis sopiva softa MacBookin lämpötilojen tarkkailuun? Tuolta applen sivuilta kävin jotakin widgettejä katselemassa mutta valinnanvaraa oli niin aljon. Voitteko suositella jotakin?
Mitäs muita koneen arvoja olis hyvä tarkkailla?
Meidän planeettaamme ei ole mikään symbolinen kohtu, me ollaan kaikki suuressa sinisessä limousinessa (Jarkko Laine)
-
Migo
- Viestit: 49
- Liittynyt: 2.4.2004 klo 21.59
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Lämpötiloista
Viesti Kirjoittaja Migo »
Kävimpä iStat nanon hakemassa mutta miten saa lämpötilat näkymään? Temps kohdassa näkyy vain Name ja Temp mutta ei mitään kohdetta tai arvoja. Mikä vikana?Maza kirjoitti:iStat nano on monipuolinen ja kompakti widget lämpötilojen jne. tarkkailuun.Migo kirjoitti:Mikäs olis sopiva softa MacBookin lämpötilojen tarkkailuun? Tuolta applen sivuilta kävin jotakin widgettejä katselemassa mutta valinnanvaraa oli niin aljon. Voitteko suositella jotakin?
Mitäs muita koneen arvoja olis hyvä tarkkailla?
-
greggman
- Viestit: 87
- Liittynyt: 21.6.2006 klo 9.52
Re: Lämpötiloista
Viesti Kirjoittaja greggman »
iStat nano ei tue Intel-pohjaisia Macintosheja, eli ei auta vaikka tuota käyttäisi kuinka jos alla on Macbook tai joku muu uusi mäkki. Lupailevat tukea lämpötilasensoreille seuraavassa versiossa. CoreDuoTemp on se ohjelma, jolla saat lämpötilat näkymään Macbookissa. Ovatpa poijjaat tehneet tuosta widgetinkin sitten viime näkemän, joten kyllä nyt kelpaa.Migo kirjoitti:Kävimpä iStat nanon hakemassa mutta miten saa lämpötilat näkymään? Temps kohdassa näkyy vain Name ja Temp mutta ei mitään kohdetta tai arvoja. Mikä vikana?Maza kirjoitti:iStat nano on monipuolinen ja kompakti widget lämpötilojen jne. tarkkailuun.Migo kirjoitti:Mikäs olis sopiva softa MacBookin lämpötilojen tarkkailuun?
(On muuten kumma miten tuota iStatia tarjotaan aina ensimmäisenä vaikka useampaan kertaan on jo tullut esille ettei se vielä toimi Intel-Macien kanssa ja kysymyksessäkin mainittiin että ohjelmaa etsitään juuri MacBookille...)
-
Maza
- Viestit: 7416
- Liittynyt: 20.5.2005 klo 10.41
- Paikkakunta: Turku I
Re: Lämpötiloista
Viesti Kirjoittaja Maza »
Postaamallani Applen sivulla iStat nanon kerrotaan olevan Universal-ohjelma. Tarkistin toki tämän. Mutta eipä se näemmä tee autuaaksi.greggman kirjoitti:(On muuten kumma miten tuota iStatia tarjotaan aina ensimmäisenä vaikka useampaan kertaan on jo tullut esille ettei se vielä toimi Intel-Macien kanssa ja kysymyksessäkin mainittiin että ohjelmaa etsitään juuri MacBookille...)
Meidän planeettaamme ei ole mikään symbolinen kohtu, me ollaan kaikki suuressa sinisessä limousinessa (Jarkko Laine)
-
alspe
- Viestit: 1084
- Liittynyt: 15.12.2005 klo 11.52
- Paikkakunta: Tre
-
kermit
- Viestit: 5892
- Liittynyt: 10.3.2005 klo 2.39
Viesti Kirjoittaja kermit »
Versiossa 1.51 näyttää olevan tuki Intel ceepun lämmöille, mutta sehän edellyttää myös speedit kernel extensionia. Sellainen asentuu myös CoreDuoTempin mukana.alspe kirjoitti:Kyllä mulla ainakin iStat Nano näyttää 32-34 C. Eli toimii jotenkin.
http://www.islayer.com/index.php?op=item&id=21
7 viestiä
• Sivu 1/1
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit