Laite: MacBook Pro (Retina, 15-inch, Late 2013)
Käyttöjärjestelmä: Mojave (10.14.6 joka on kyseiselle viimeisin)
Prosessori: 2,3 GHz Intel Core i7
Muisti 16 Gt 1500 MHz DDR3
Näytönohjain: Intel Iris Pro, 1536 Mt

Tällä hetkellä tallennuksen kapasiteetti käytettävissä näyttää olevan 12,94 Gt / 500,07 Gt.
Tiedustan että kyseinen käyttöjärjestelmä on vanha ja tälle laitteelle saa tuoreimman macOS Big Sur (11.7.10) käyttiksen. Harkinnassa on tehdä laitteelle nollaus tehdasasetuksiin, jonka jälkeen asentaa uusin käyttöjärjestelmä, mutta sehän vaatii luonnollisesti tilaa (12,42 gt). Onko tämä ainoa vaihtoehto?
Voiko kyseiset ongelmat johtua sekä poistua muka pelkällä käyttöjärjestelmän vaihtamisella? Tätä vähän epäilen toimivaksi ratkaisuksi vaikka nollauksen jälkeen asentaisikin uusimman käyttöjärjestelmän

Kysymys voi olla typerä, mutta eikait tämän järjestelmän muistin vievä määrä ole tavanomainen ja mistä voi muodostua kyseinen järjestelmän 164,55 Gt vievä muistimäärä? Tiedostoja selaamalla suurin yksinäinen tiedosto sisäisellä kovalevyllä on vain 75 mt. Kaikki suurimmat tiedostot/ohjelmat ovat poistettu eikä koko aikana sisäisten ohjelmien lisäksi ole lainkaan ladattuna muita ohjelmia.
Viimeisin varmuuskopio on tehty 20.2.2023 eikä laite jostain syystä käynnistä varmuuskopiointia.
Laitteella on ilmaantunut myös toisenlaista ongelmaa jonka epäilen rautaviaksi.
Se jumiutuu ja hetken jälkeen hetkessä sammuu itsestään. Tämä tapahtuu verkkovirrassa ollessaan sekä akun käytöllä. Akku on kertaalleen uusittu ja sen kapasiteeti/kunto on vajaat 90%. Ainakaan SMC:n nollaus ei tähän auttanut. Onko olemassa keinoja elvyttää vai onkohan kyseinen laite vain tullut tiensä päähän?
![Pettynyt [:/]](./images/smilies/icon_eek.gif)