Facebook on mennyt aivan mahdottomaksi viime päivinä. Minulle tulee roskapostauksia aivan järjetön määrä joka päivä.
Esimerkiksi 15.12. tulivat nämä:
unilad
spirit science
walk to remember
mercedes-AMG
holidaypirates
columbia pictures philippines
real madrid cf
fortafy
try not to laugh
casio G-shock
power of positivity
word porn
i heart intelligence
my positive outlooks
denis imdahl
relationship rules
lessons learned in life
nasa earth
F1
jean-claude van damme
premier league sekä oracle
oracle red bull racing
the economist
national geographic adventure
fifa world cup
discovery
interesting engineering
crafty panda
bbc one
simon's cat
j-reel crime
tintu-mon
memes
netflix
nfl
uefa euro 2024
national geographic uk
men's humor
bbc earth
travelpirates.com
MLB
Ei näitä kuulemme kavereilleni tule. En tiedä mistä se johtuu. Kokeilin ChatGPT -tekoälyä rekisteröitymättä siihen. Olisikohan se syynä? Roskapostaustulva näyttäisi olevan aika pitkälti tekoälyllä tuotettua. Olen piilottanut noiden käyttäjien postauksia ja estänyt niiden profiileja, mutta lisää tulee koko ajan kiihtyvällä vauhdilla. Aika hirveä homma estää ne yksi kerrallaan ja uusia tulee lisää kiihtyvällä vauhdilla.
Varmaan pitää kokonaan luopua FB:n käytöstä, koska asetuksissa ei voi valita näytettäväksi vain kavereiden ja omien ryhmien postauksia. Sen sijaan niitä voi estää helpommin kuin noita roskapostauksia. En ainakaan löydä sellaista mahdollisuutta. Instagramista luovuin jo pari vuotta sitten samasta syystä.
Löytyykö mitään tapaa estää turha pyytämätön materiaali, joka alkaa tehdä Facebookista käyttökelvottoman? Vähän samaan tapaan kuin roskapostisuodattimet, jotka ovat jo aika hyvin räätälöitävissä.
t. Hanu
Roskapostitulva Facebookissa
Keskustelua ohjelmista ja Mac App Storesta.
6 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 418
- Liittynyt: 26.11.2004 klo 17.50
Roskapostitulva Facebookissa
Viesti Kirjoittaja hnu »
Mac mini M2 2023, MacBook 12" (late 2016 ), Mac mini (late 2012), Mac mini Intel Duo 1,66 Ghz, iPhone 11 pro, Macintosh Power PC G3, iPad mini, iPad mini3, iPad mini 6, Apple TV 3, Apple watch 6 cellular, Apple watch Nike 6, jne.
-
- Viestit: 6842
- Liittynyt: 28.2.2011 klo 13.29
Re: Roska Facebookissa
Viesti Kirjoittaja Ötsi Vik »
Kännykällä appin kautta FB:ia selatessa, vai tietokoneen selaimella? Minullekin tulee kaikenlaista listaamaasi roskaa appin kautta käytettäessä, mutta selaimella ei mitään. Syynä varmaan se, että käytän selaimella F.B. Purity -liitännäistä, jolla saa säädettyä Facebookin näyttämään juuri sitä mitä itse haluan. Eli kavereiden ja valitsemieni ryhmien postaukset.
Sanotaan ettei tyhmyydellä ole rajoja. On sillä: Kanada ja Meksiko.
-
- Viestit: 1919
- Liittynyt: 26.5.2012 klo 11.22
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Roska Facebookissa
Viesti Kirjoittaja Ilkka66 »
Nykyäänhän Facebookista on olemassa maksullinen versio ilman mainoksia. Ehkä tämä sopisi sinulle?
https://m.facebook.com/help/84907428990 ... f=uf_share
https://m.facebook.com/help/84907428990 ... f=uf_share
iPhone 15 Pro, iPad Pro 11” M4, MacBook Pro 14” M2, Apple TV 4K
-
- Viestit: 4443
- Liittynyt: 6.10.2004 klo 22.42
Re: Roska Facebookissa
Viesti Kirjoittaja Fixx »
Pitääpä kokeilla purityä. Kännykkäbookkaamiseen ei taida saada asennettua (vaikka selainta käyttäisikin)?
-
- Viestit: 6842
- Liittynyt: 28.2.2011 klo 13.29
Re: Roska Facebookissa
Viesti Kirjoittaja Ötsi Vik »
Ei ole sitä valitettavasti kännykälle.
Sanotaan ettei tyhmyydellä ole rajoja. On sillä: Kanada ja Meksiko.
-
- Viestit: 418
- Liittynyt: 26.11.2004 klo 17.50
Re: Roskapostitulva Facebookissa
Viesti Kirjoittaja hnu »
Asensin F.B.Purityn kokeeksi Firefoxille ja näyttää toimivan. Safarille pitäisi asentaa vielä jotain lisäpalikoita. Samalla huomasin, että en sitä tarvitsekaan, koska tajusin kuinka minun ei tarvitse katsoa kaikkea saapuvaa roskaa ihan selaimen perusasetuksilla eikä kännykkäapillakaan
. Heti kun avaan Facebookin valitsen vasemmasta sivupalkista tai kännykässä valikosta "Syötteet" ja sitten "ryhmät" tai "kaverit", niin näen vain niiden postaukset. Kun valitsen "Kaikki", näen myös roskat, jos välttämättä haluan niitä nähdä.
t. Hanu
t. Hanu
Mac mini M2 2023, MacBook 12" (late 2016 ), Mac mini (late 2012), Mac mini Intel Duo 1,66 Ghz, iPhone 11 pro, Macintosh Power PC G3, iPad mini, iPad mini3, iPad mini 6, Apple TV 3, Apple watch 6 cellular, Apple watch Nike 6, jne.
6 viestiä
• Sivu 1/1
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit