Apple-puhelimen kuva?
Perusasioita jokaiselle Applen tuotteiden käyttäjälle, muun muassa iCloud ja muut pilvipalvelut
-
- Viestit: 1164
- Liittynyt: 17.11.2004 klo 12.14
Apple-puhelimen kuva?
Viesti Kirjoittaja Forsteiner »
-
- Viestit: 4403
- Liittynyt: 3.1.2005 klo 14.37
-
- Viestit: 5892
- Liittynyt: 10.3.2005 klo 2.39
-
- Viestit: 1195
- Liittynyt: 5.3.2006 klo 17.33
-
- Viestit: 418
- Liittynyt: 18.4.2006 klo 14.01
Viesti Kirjoittaja omenatarhuri »
Yksin kyllä jäät tuon hyvältä näyttää mielipiteesi kanssa. Ainakin nuo play, forward, rewind napit ovat ihan turhia. Tai ainakin turhaan noin isoja. Tuommoista en kyllä minäkään hankkisi.
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic." - Arthur C. Clarke
-
- Viestit: 1405
- Liittynyt: 3.11.2004 klo 17.36
- Paikkakunta: Tampere
-
- Viestit: 1164
- Liittynyt: 17.11.2004 klo 12.14
Viesti Kirjoittaja Forsteiner »
Kuten linkin keskusteluissa todetaan, epäloogista, että kamera on "väärällä" puolella, iChattiä ajatellen. Jos iChat Mobile viittaa johonkin skype-tyyppiseen ilmaiseen nettipuheluun, niin ehkä sen sitten ymmärtää. Luulisi Applen tekevän puhelimeensa scrollwheelin, jossa olisi numeronäppäimet samassa. iChat Mobile ei ole kovinkaan ytimekäs nimi.
-
- Viestit: 470
- Liittynyt: 25.5.2006 klo 13.41
- Paikkakunta: Turku
-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
-
- Viestit: 322
- Liittynyt: 3.6.2004 klo 22.10
-
- Viestit: 17376
- Liittynyt: 26.1.2005 klo 18.16
Viesti Kirjoittaja Macco »
Hmmm... varmaan siksi että se on loogista. Apple sanoo Macin olevan digitaalinen hub, jossa yhdistyvät still- ja liikkuva kuva, musiikki, podcastit, chat, netti ym. Softapuolella näin onkin, mutta laitepuolella firmalla on vain iPod (ja tietty iSight, mutta sitä on hankalampi kuljetella mukana). On siis loogista, että Apple tuo markkinoille myös mobiilin kameran + chatti-laitteen, eli käytännössä kännykän. Samaan laitteeseen saadaan sitten ympättyä myös iPod ja ehkä PDA-funktioita. Eli Applen tyyliin homma tehdään kuluttajalle helpoksi, eikä ziljoonaa laitetta tarvitse kuljettaa mukana... No joo, tämä nyt oli vähän kaukaa haettua. Loogisempi selitys Applen omaan kännykkään lienee kuitenkin tylsempi, eli kilpailu. Kännyköihin on tulossa yhä enenevässä määrin musiikkilaiteominaisuuksia, joten kuluttajan kannalta on tulevaisuudessa helpompi ostaa känny, jolla soitetaan myös musiikkia, kuin känny ja iPod erikseen. Mikäli Apple haluaa pysyä niskan päällä musiikkilaitemarkkinoilla, niin on järkevää lisätä iPodiin kännykkäominaisuudet, jolloin pystytään vastaamaan kännykkävalmistajien asettamaan haasteeseen.Jamac kirjoitti:En kertakaikkiaan käsitä miksi ihmiset kuvittelee Applen tekevän puhelimen.
Edit: Mutta tuon kuvan mukainen se ei ikuna tule olemaan! Ruma kuin /c.
-
- Viestit: 2093
- Liittynyt: 14.1.2005 klo 15.16
- Paikkakunta: Oulu
Viesti Kirjoittaja iCook »
Ihan hyvät perustelut ja kuva on kyllä ruma, mutta mitäs vikaa on /c:ssä.Macco kirjoitti:Hmmm... varmaan siksi että se on loogista. Apple sanoo Macin olevan digitaalinen hub, jossa yhdistyvät still- ja liikkuva kuva, musiikki, podcastit, chat, netti ym. Softapuolella näin onkin, mutta laitepuolella firmalla on vain iPod (ja tietty iSight, mutta sitä on hankalampi kuljetella mukana). On siis loogista, että Apple tuo markkinoille myös mobiilin kameran + chatti-laitteen, eli käytännössä kännykän. Samaan laitteeseen saadaan sitten ympättyä myös iPod ja ehkä PDA-funktioita. Eli Applen tyyliin homma tehdään kuluttajalle helpoksi, eikä ziljoonaa laitetta tarvitse kuljettaa mukana... No joo, tämä nyt oli vähän kaukaa haettua. Loogisempi selitys Applen omaan kännykkään lienee kuitenkin tylsempi, eli kilpailu. Kännyköihin on tulossa yhä enenevässä määrin musiikkilaiteominaisuuksia, joten kuluttajan kannalta on tulevaisuudessa helpompi ostaa känny, jolla soitetaan myös musiikkia, kuin känny ja iPod erikseen. Mikäli Apple haluaa pysyä niskan päällä musiikkilaitemarkkinoilla, niin on järkevää lisätä iPodiin kännykkäominaisuudet, jolloin pystytään vastaamaan kännykkävalmistajien asettamaan haasteeseen.Jamac kirjoitti:En kertakaikkiaan käsitä miksi ihmiset kuvittelee Applen tekevän puhelimen.
Edit: Mutta tuon kuvan mukainen se ei ikuna tule olemaan! Ruma kuin /c.

-
- Viestit: 17376
- Liittynyt: 26.1.2005 klo 18.16
-
- Viestit: 2093
- Liittynyt: 14.1.2005 klo 15.16
- Paikkakunta: Oulu
-
- Viestit: 682
- Liittynyt: 30.7.2005 klo 15.27
- Paikkakunta: Espoo
-
- Viestit: 46
- Liittynyt: 23.12.2004 klo 14.43
-
- Viestit: 1164
- Liittynyt: 17.11.2004 klo 12.14
-
- Viestit: 666
- Liittynyt: 5.4.2005 klo 0.52
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Viesti Kirjoittaja ozone »
... olisko vaikka mightymousen, iPodin ja gsm-puhelimen sekoitus mitäänRiina kirjoitti:Ei toi nyt kovin nätti ole. Mä luulen jos apple tekis puhelin se olis joku pieni, nätti ja näppärä. Toihan on sitä paitsi aivan liian kaukarin oloinen. Puhelin ulkonäkö olis varmasti jotain uutta ja ennen näkemätöntä.
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
-
- Viestit: 4384
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 10.52
Viesti Kirjoittaja eskofot »
Mä olen ajatellut niin, että niiillä saattais olla jokin sauma käyttöliittymässä, kilpailijat on huonoja kaikki. Toisaalta Skype tulee pian ja tappaa, jo on olemassa wifi-luureja joissa Skypellä voip VoiP-soitella.Jamac kirjoitti:En kertakaikkiaan käsitä miksi ihmiset kuvittelee Applen tekevän puhelimen.
Jaha, no on ainakin markkioiden kevyin.Forsteiner kirjoitti:feikkipä hyvinkin
http://www.youtube.com/watch?v=BYF3BpbFI9c&NR
SCSI Probe & SyQuest 44
-
- Viestit: 1164
- Liittynyt: 17.11.2004 klo 12.14
-
- Viestit: 2470
- Liittynyt: 29.8.2004 klo 0.20
- Paikkakunta: Vantaa
-
- Viestit: 1388
- Liittynyt: 6.3.2006 klo 0.17
- Paikkakunta: Tampere
Viesti Kirjoittaja frissy »
Ruma feikki, ja muutenkin nuo kamera-sähellys ei toimi. No katsotaan nyt mitä maanantaina julkistetaan 

When there just isn't enough space for egos in real life
http://cgronlund.posterous.com/
http://cgronlund.posterous.com/
-
- Viestit: 735
- Liittynyt: 22.6.2006 klo 6.06
- Paikkakunta: Espoo
-
- Ylläpitäjä
- Viestit: 4659
- Liittynyt: 6.1.2005 klo 20.15
Viesti Kirjoittaja Muffe »
http://www.youtube.com/watch?v=4296efmOWLs&NR Tuo on ihan kohtuu hieno. Mikä biisi tossa taustalla soi?
-
- Viestit: 17181
- Liittynyt: 15.11.2004 klo 11.07
Viesti Kirjoittaja mercury »
Zero 7: In the Waiting LineMuffe kirjoitti:http://www.youtube.com/watch?v=4296efmOWLs&NR Tuo on ihan kohtuu hieno. Mikä biisi tossa taustalla soi?
http://phobos.apple.com/WebObjects/MZSt ... &i=2582215
Palaa sivulle “Yleiskeskustelu”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit