Myyn uutena Hobby Hallista ostamani iMacin silikoniin siirtymisen tähden.
Koneessa on väkisinkin vähäistä käytön jälkeä, mutta kokonaisuutena ehkä paras mäkki mitä mulla on ollut – ja niitä on ollut paljon, linnunpöntöistä alkaen.
Tuossa speksejä: https://support.apple.com/fi-fi/111963
Tämä kone on 3,6 Ghz i3 prossulla ja siinä on 32 Gb RAMia, joka asennettiin Tectorilla heti hankinnan jälkeen.
Käyttis on Sonoma 14.7.2 ja erilaiset musa, kuvankäsittely ja video–editorit toimivat moitteetta harrastajakäytössä – kone ei pidä tapanaan hyytyä ja kaatuilla. Itselläni ei ole ollut tarvetta mennä äärirajoille, joten en tiedä miten monta sataa raitaa ja miten paljon plugareita tämä pyörittää esim. Logicissa.
Mukaan langaton hiiri ja näppis joka on kyllä pikkusen sotkunen, mutta kai sen saa puhtaaksi jos ostaja löytyy
![Nörde [8-|]](./images/smilies/49_49.gif)
Tämä on tietääkseni aika harvinainen malli koska tässä ei ole Fusion Driveä, vaan originaali – luullakseni Samsungin valmistama – 256 Gb SSD levy.
Kone sijaitsee Helsingissä, mutta tarvittaessa voin toimittaa sen suht järkevän matkan päähän – postiennakko tai matkahuolto ei käy.
Hp. 900 euroa.
Kysyä voi lisää joko tekstarilla, 045–8880880 tai meiliin: ahtird@gmail.com
EDIT: Tsekkasin macsellin hinta-arvion joka oli huomattavasti alhaisempi, 789 euroa. Sori, ei ole tarkotus kusettaa ketään – näitten hintoja on vain niin vaikea ite arvioida – joten laskin hinnan reilusti alas tasan 700:aan.
Nyt ei pitäs olla liikaa pyydetty, hp. 700