Meillä kävi tuo sama juttu. Toki sitä perusteltiin tietoturvalla. Laitteen pitää olla työnantajan omistama ja käytännössä siinä pitää olla jokin ”tietoturva sertifikaatti” asennettuna, jotta O365 toimisi.Jasca kirjoitti: ↑5.3.2025 klo 9.48 Työnantaja alkoi pihistelemään, kun supistivat O365 oikeuksiani. Ei auta mennä nalkuttamaan tai ruikuttamaan pomolle, kun päätös tullut jostain korkealta taholta, ja koskee kaikkia työntekijöitä. Kopsahti vain macOS-käyttäjiin, Windows-käyttäjillä pelittää edelleen.
Mä olen nyt täysin siirtynyt yksinkertaisissa taulukoissa (esim. Ajopäiväkirja) Numbersiin jonka saa kätevästi auki myös iPhonella ja iPadilla.
Muissa toimistohommissa käytän LibreOfffice:a joka on kyllä ihan OK korvike. MS:n ”ribbon” on kait patentoitu, joten he eivät voi samanlaista rakentaa, mutta sieltä löytyy valikkoasetus, joka toimii hieman samaan tapaan. Teams:in saat ilmaiseksi muutenkin eikä sen käyttöön tarvi Officea.
Iso peukku noille tuotteille multa ja voit unohtaa nuo käyttöjärjestelmäversiot kun LibreOffice toimii niissä kaikissa.