Moronnääs,
tuli tässä juuri mieleeni kysymys...
Windowsissahan lähespä tulkoon jokaisen ikkunan saa suurennettua täyttämään koko ruudun. Miksi minulle on tarttunut päähäni sellainen mielikuva, että OS X ei näin antaisikaan tehdä (ainakaan yhdellä napin painalluksella), vaan nämä ohjelmien ikkunat ovat siinä ruudulla yhtä sekamelskaa.
Pääkysymyshän tässä on se, että onko tämä harhaisen miehen luuloja, vai onko tähän jotain todellisuuspohjaakin? Mikäli asia on, kuten sen pelkään olevan, niin onko siihen järkiperäistä selitystä?
...tos
Täysi ruutu
Mac OS X, Boot Camp ja virtualisointi
12 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 241
- Liittynyt: 20.5.2006 klo 13.44
- Paikkakunta: Forssa
-
- Viestit: 2463
- Liittynyt: 16.2.2005 klo 17.42
Viesti Kirjoittaja joonahe »
Vihreää liikennevaloa klikkaamalla OS X tekee ohjelmasta "sopivan" kokoisen. En tiedä mihin homma perustuu, mutta aika hyvin toimii. Useammin se on sopivan kokoinen kuin full screen. Nykymaceissa on pelkkää laajakuvanäyttöä, joten ei olisi mitään järkeä pitää esim. Safaria täyttämässä koko ruututilaa, kun nettisivut on suunniteltu puolet kapeampaan tilaan. Tottumiskysymys...
-
- Viestit: 422
- Liittynyt: 11.1.2005 klo 21.53
Viesti Kirjoittaja Lakki »
Jepu, eipä ole ensimmäinen kerta kun (kummallisesta) rajoituksesta tuleeTajuste kirjoitti:mä kans ihmettelin samaa ku oman macin ostin. loppujen lopuksi on kätevämpää kun ei ole koko näytön peittävää selainta tai vastaavaa. varsinkin laajakuvanäytöille mahtuu muutakin tavaraa samaan aikaan.
hyve. Oli aika -- ei niin kauan sitten -- kun laajakuvanäyttöjä ei ollut joka
iikalla. Liekkö vieläkään, mutta kukin tietty levittelee ikkunoita näytölle
mieltymysten tai huonommassa tapauksessa langetettujen rajoitusten
mukaan.
-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Viesti Kirjoittaja Jamac »
Kyseinen toiminto tosiaan toimii päin maanalainen paikka OS X:ssä noin keskimääräisesti.Lakki kirjoitti:Jepu, eipä ole ensimmäinen kerta kun (kummallisesta) rajoituksesta tuleeTajuste kirjoitti:mä kans ihmettelin samaa ku oman macin ostin. loppujen lopuksi on kätevämpää kun ei ole koko näytön peittävää selainta tai vastaavaa. varsinkin laajakuvanäytöille mahtuu muutakin tavaraa samaan aikaan.
hyve. Oli aika -- ei niin kauan sitten -- kun laajakuvanäyttöjä ei ollut joka
iikalla. Liekkö vieläkään, mutta kukin tietty levittelee ikkunoita näytölle
mieltymysten tai huonommassa tapauksessa langetettujen rajoitusten
mukaan.
Periaatehan on hyvä eli se että ohjelman tekijä "määrää" (elikä ohjelma) mikä on ikkunalle sopiva koko tuosta vihreästä napista. Periaatteessa hyvä, mutta mun mielestä suurin osa ohjelmista ei tiedä mikä olisi oikea koko. No, useimmin kuitenkin liikennevaloja en koskaan käytä. Tuossa pitäisi olla vaikka ohjelmien asetuksissa mahdollisuus määrittää ohjelmakohtaisesti ikkunan maksimi koko.
Toisaalta se että ikkuna aina autom. menisi koko ruudun tilaan olisi tietty huono, ainakin meille kellä ruutu on parituhatta pikseliä leveä.
Komento+vihreä saisi kyllä tehdä windovssit, eli komentaa ikkunan laajenemaan ruudun maksimikokoon.
Alihankintana printtipuolen graafista materiaalia!
-
- Viestit: 614
- Liittynyt: 30.3.2006 klo 17.18
-
- Vuoden Homppulainen 2006
- Viestit: 10220
- Liittynyt: 28.2.2004 klo 18.55
- Paikkakunta: Mustasaari (Vaasa)
-
- Viestit: 83
- Liittynyt: 28.3.2006 klo 12.48
-
- Viestit: 2952
- Liittynyt: 4.3.2004 klo 19.46
Viesti Kirjoittaja wanders »
Tarkoitatko Quicktimea, vai jotain muuta videosoftaa?anttirl kirjoitti:No tuota noin, onko mitään ohjelmaa millä sen koko ruudun saa käyttöön, kuten elokuvia katsellessa yms. missä se olisi periaatteestakin tarpeellista?
QT:hen on olemassa mm. widget, jonka avulla saat videon koko ruutuun. Itse katson musavideot iTunesista, josta ne saa halutessaan koko ruutuun. Sitten ostamalla QT Pro:n saat kaikki QT-videot täyteen ruutuun suoraan ohjelmasta.
---
-
- Viestit: 83
- Liittynyt: 28.3.2006 klo 12.48
-
- Viestit: 1388
- Liittynyt: 6.3.2006 klo 0.17
- Paikkakunta: Tampere
Viesti Kirjoittaja frissy »
vlc pistää kyllä koko ruutua kiltisti. command + f
When there just isn't enough space for egos in real life
http://cgronlund.posterous.com/
http://cgronlund.posterous.com/
-
- Viestit: 4725
- Liittynyt: 8.3.2004 klo 17.38
- Paikkakunta: Helsinki
12 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Käyttöjärjestelmät”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit