Nyt kun toinen Dual 1.8 G5:n kovalevy alkoi osoittelemaan mieltään, vaihdoin levyn uuteen ja aloin etsimään puoliaktiivisesti syytä noin vuoden vanhan Seagaten oireilemiseen.
Löysin xlr8yourmac;in artikkelisarjan, jossa oli juttua kovalevyjen tuulettimen laiskasta toiminnasta. Kuinka ollakkaan, vaikka 10.3.3:n aikoihin on tullut jonkinlainen firmispäivitys, joka vikaa on korjannut, on lämmöt ainakin minulla kohtalaisen korkealta tuntuvia:
Normaalissa surffailukäytössä Disk Bayn anturi sanoo lämpötilaksi 27-28 astetta, ja itse ylempi kovalevy kertoo jopa 44 asteen lukemia. Ilmeisesti tuo tuulettimen anturi on sen verran huonossa paikassa, että PM:n kotelo jäähdyttää anturia liikaa, eikä tulletin tämän vuoksi pyöri tarpeeksi nopeasti.
Tein kokeen ottamalla muovisuojan pois, ja laittamalla alumiinioven kiinni. Lämmö laskivat muutamassa minuutissa 42:sta 28 asteeseen!
Nytpä kysynkin seuraavaa:
1) Onko joku huomannut koneessaan samanlaista käyttäytymistä? Lämmöt saa näkyviin esimerkiksi Temperature Monitor -ohjelmalla tai X Resource Graphilla.
2) Onko joku peräti tehnyt tuollaisen xlr8yourmacissa mainitun lämpötila-anturin siirto-operaation? Ajattelin ottaa härkää sarvista ja kokeilla, mitä tuon siirto vaikuttaisi. Jos tuo modifikaatio vaikuttaa takuuseen, sanoisin että huonompi homma. Applen mokahan tämmöinen kuitenkin on.
http://www.xlr8yourmac.com/G5/G5_drive_heat_tips.html
PM G5:n kovalevyjen lämmöistä
Kun työhön tarvitaan tehoa...
4 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 1270
- Liittynyt: 8.3.2004 klo 15.57
- Paikkakunta: Oulu
-
- Viestit: 1270
- Liittynyt: 8.3.2004 klo 15.57
- Paikkakunta: Oulu
-
- Viestit: 835
- Liittynyt: 17.10.2004 klo 23.38
Viesti Kirjoittaja Tuppu »
Mikähän mahtais olla semmonen järkevä raja kovalevyn lämpötilalle? Mulla drive bay on aina yleensä 28 astetta ja kovalevyt tällä hetkellä 38 astetta. Henk. koht. oon miettiny, että jos mennään yli 45 asteen, niin ongelmia alkaa pikkuhiljaa esiintyä. Kannettavissa tietokoneissahan noi saattaa nousta selkeesti ton ylikin ja keittämistapauksissa kone tahmaa kauheesti kun kovalevy ei pysty lukee/kirjottaa kunnolla. Niin ja omat kovalevyt ovat mallia hitachi deskstar 250GB.
-
- Viestit: 1270
- Liittynyt: 8.3.2004 klo 15.57
- Paikkakunta: Oulu
Viesti Kirjoittaja jamo »
Nyt on Drive Bayn tuuletin siirrettynä ollut jo pari päivää. Anturin siirto koneen takaosaan kovalevyjen taakse vaikutti siten, että ennen anturin ilmoittama 28 astetta on nyt jossain noin 35:ssä. Kovalevyjen lämpötilat laskivat molemmat noin 4 astetta, ylempi on edelleen pari, kolme astetta alempaa lämpimämpi.
Kokonaisuutena homma oli ihan hyvä teko. Melu ei lisääntynyt, mutta olisin toivonut hieman enempää kuin muutaman asteen pudotusta lämpöihin. Parempi silti näin.
Vastauksena Tuppun kyselyyn: mainitsemasi 45 tuntuu minustakin semmoiselta, että pidempään jatkuessa ei hyvä. Tarkat speksit voisivat löytyä levyvalmistajien datalehdistä jos etsimisintoa riittää.
Kokonaisuutena homma oli ihan hyvä teko. Melu ei lisääntynyt, mutta olisin toivonut hieman enempää kuin muutaman asteen pudotusta lämpöihin. Parempi silti näin.
Vastauksena Tuppun kyselyyn: mainitsemasi 45 tuntuu minustakin semmoiselta, että pidempään jatkuessa ei hyvä. Tarkat speksit voisivat löytyä levyvalmistajien datalehdistä jos etsimisintoa riittää.
--This line not left blank intentionally--
4 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Mac Pro ja Mac Studio”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit