Moi
Kysyisin tällasta asiaa, että mites nuo storen videot toimii? Eli jos ostan Lostin kolmannen kauden jakson, niin millaiset oikeudet minulla on kyseiseen videoon. Voinko esim. polttaa sitä levylle, vai onko se vain koneelta ja ipodista katsottavissa? Entä onko se aina AAC-muodossa? Voinko windows käyttäjänä katsoa sitä muulla ohjelmalla kuin itunesilla tai quicktimeplayerillä? Ja viimeisenä mites noiden tekstityksien kanssa, niitähän on saatavilla netissä, joten saako toimimaan?
Pidän Lostia sen verran hyvänä sarjana, että voisin siitä vaikka maksaa mikäli se toimii sujuvasti. Kiitos vastauksista.
Lostit Music Storesta
Keskustelua ohjelmista ja Mac App Storesta.
7 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 67
- Liittynyt: 7.7.2006 klo 13.47
Lostit Music Storesta
Viesti Kirjoittaja S-T-P »
-
- Viestit: 17181
- Liittynyt: 15.11.2004 klo 11.07
Re: Lostit Music Storesta
Viesti Kirjoittaja mercury »
Ihan ensin: videoita ei ole Suomen storessa, eli sun pitää ostaa ne USA-storesta.
Videotuotteita ei voi polttaa, joten katsot vain koneelta ja iPodilla. Videot ovat MPEG-4 (H.264) -muodossa. AAC on MPEG-4:n sisältämä äänimuoto, ja näiden videoiden ääni taitaa olla juuri sitä. Tekstityksistä en osaa sanoa, mutta ei taida toimia näissä kun ne on ihan erimallisiin videoihin tarkoitettu.
Videotuotteita ei voi polttaa, joten katsot vain koneelta ja iPodilla. Videot ovat MPEG-4 (H.264) -muodossa. AAC on MPEG-4:n sisältämä äänimuoto, ja näiden videoiden ääni taitaa olla juuri sitä. Tekstityksistä en osaa sanoa, mutta ei taida toimia näissä kun ne on ihan erimallisiin videoihin tarkoitettu.
-
- Viestit: 17376
- Liittynyt: 26.1.2005 klo 18.16
Re: Lostit Music Storesta
Viesti Kirjoittaja Macco »
Kun Applen jakamat videot on kyseessä, niin videon pitäisi olla AVC:ia (eli juurikin MPEG4 H.264), jossa käsittääkseni ääni on aina AAC:ia.mercury kirjoitti:Videot ovat MPEG-4 (H.264) -muodossa. AAC on MPEG-4:n sisältämä äänimuoto, ja näiden videoiden ääni taitaa olla juuri sitä.
-
- Viestit: 67
- Liittynyt: 7.7.2006 klo 13.47
-
- Viestit: 17181
- Liittynyt: 15.11.2004 klo 11.07
Viesti Kirjoittaja mercury »
iTS-lahjakortilla taitaa onnistua, mutta se kelpaa vain maassa jonka omppukaupasta on ostettu, eli jälleen sama ongelma, ellei sitten joku osta sellaista sinulle USA:sta.S-T-P kirjoitti:Noni... jotain tuollaista pelkäsinkinEipä satu olemaan moista korttia.
Liian hankalaksi menee joka tapauksessa.
-
- Viestit: 140
- Liittynyt: 17.6.2005 klo 17.56
- Paikkakunta: Turku
Viesti Kirjoittaja juci »
Ebay:sta vaan usan lahjakorttia tilaukseenmercury kirjoitti:iTS-lahjakortilla taitaa onnistua, mutta se kelpaa vain maassa jonka omppukaupasta on ostettu, eli jälleen sama ongelma, ellei sitten joku osta sellaista sinulle USA:sta.S-T-P kirjoitti:Noni... jotain tuollaista pelkäsinkinEipä satu olemaan moista korttia.
Liian hankalaksi menee joka tapauksessa.

7 viestiä
• Sivu 1/1
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit