iPod Shuffle -ongelma
-
- Viestit: 42
- Liittynyt: 17.7.2006 klo 20.19
iPod Shuffle -ongelma
Viesti Kirjoittaja JoM »
-
- Viestit: 1405
- Liittynyt: 3.11.2004 klo 17.36
- Paikkakunta: Tampere
Viesti Kirjoittaja MacAntti »
http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=303979
-
- Viestit: 42
- Liittynyt: 17.7.2006 klo 20.19
-
- Viestit: 3192
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 5.04
- Paikkakunta: Rovaniemi
Viesti Kirjoittaja vesku »
Tuolla http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=302110 on Troubleshootterit. Pitäis varmaan saaha se resetoitua tms.JoM kirjoitti:Kokeilin tuota eikä auttanut kun ei se ohjelma löytänyt shufflea ku konekkaan ei löyä sitä..
-
- Viestit: 42
- Liittynyt: 17.7.2006 klo 20.19
-
- Viestit: 18
- Liittynyt: 7.9.2006 klo 10.54
Viesti Kirjoittaja SirEino »
Noista edellisistä ohjeista ei ollut hyötyä (laitteen nollausohjelma ei pysty nollaamaan sitä) ja siellä neuvottiin viedä huoltoon. Onko tietoa paljon tämän huolto saattaisi maksaa?
-
- Viestit: 1084
- Liittynyt: 15.12.2005 klo 11.52
- Paikkakunta: Tre
Viesti Kirjoittaja alspe »
-
- Viestit: 439
- Liittynyt: 28.5.2006 klo 17.56
Viesti Kirjoittaja mkio »
Pitää ensin iTunesin kautta Shufflen asetuksissa määrittää jonkin verran tilaa datakäyttöön, näin ainakin uuden sukupolven Shufflen kanssa.alspe kirjoitti:Täällä olisi t-ystävän Shufflessa semmoinen hämäryys, että kun sen liittää koneeseen, Shuffle vilkahtaa finderissa ja häviää. iTunesiin jää normaalisti. Olisi tarkoitus kuljettaa dokumenttejakin Shufflella, mutta kun se ei näy finderissa ollenkaan?
iPhone 4 | 16Gb | Elisa
http://db.tt/0hA06yK | DROPBOX - virtuaalinen muistitikku, johon pääsee mistä vain käsiksi.
Huuto.net | http://goo.gl/VNLQN
-
- Viestit: 11
- Liittynyt: 19.1.2007 klo 12.32
Viesti Kirjoittaja Papagena »
IPodissa itsessään ei ymmärtääkseni ole vikaa, koska se soi normaalista ja latautuu (nollautuu ja muuta) muissa maceissä, mutta kotikoneeni ei löydä laitetta. Joten missä mahtaa olla vika? Koneeni on PowerPC G4, (oliskohan prosessori 766 MHz 1 Gt SDRAM koneessa) ja käyttis Mac OS X 10.4.1 tai jotain. Soitin toimii myös PowerPC G4, 733 MHz, 1.12 gt SDRAM koneessa, käyttis Mac OS X 10.3.9.
Olen jo aivan neuvoton, Mac liikkeessä kehottivat asentamaan usb 2-palikan, mutten ole sitä vielä ehtinyt tekemään ja auttaisikoahn se kuitenkaan. Mitä luulette missä on vikaa? Kone huoltoon vai missä mättää? Aapuva!
-
- Viestit: 392
- Liittynyt: 26.4.2005 klo 17.47
Re: iPod Shuffle ongelma
Viesti Kirjoittaja nikoh »
Siskoni iPod Shufflelle kävi juurikin noin. Siinä oli suureksi helpotukseksi tosin vielä takuu voimassa, joten tilaamalla huollon Applen sivujen kautta toi UPSin sälli uuden Shufflen tilalle jo seuraavana päivänä.JoM kirjoitti:Shuffle ei enään lataudu eikä tietokone hyväksy sitä, kun laittaa usb paikkaan niin mitään ei tapahdu ei edes syty valoa ipodiin.. Kuuntelussa ei ole mitään ongelmaa mutta ku akku loppu niin ei vaan virtaa ota enään.. Tämä on siiis vanhan mallin shuffle eikä takuukaan ole enään voimassa.. Oisko kellään mitään ideaa mitä vois koittaa?
Ilman takuuta ei tietty kannata tuota kautta suoraan lähteä huoltoa tilailemaan, mutta jos Shuffle ei aivan ikivanha ole (milloinkas se edes julkaistiin?) niin soittaisin Applelle ja vaatisin ilmaista huoltoa vedoten Suomen lakiin, virhevastuisiin ja sen sellaisiin.
-
- Viestit: 2958
- Liittynyt: 29.3.2004 klo 7.11
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja harri »
Missähän Mac-liikkeissä tuollaisia neuvoja jaellaan? Kyllä se näkyy siinä sun Macissasi, jos on näkyäkseen yleensä. Itsellänikin G4-Mac, jossa USB 1.1 ja (video)iPod ja hyvin näkyy.Papagena kirjoitti:Mac liikkeessä kehottivat asentamaan usb 2-palikan, mutten ole sitä vielä ehtinyt tekemään ja auttaisikoahn se kuitenkaan.
Veikkaan, että Shuffeli on rikki.
-Harri
-
- Viestit: 2958
- Liittynyt: 29.3.2004 klo 7.11
- Paikkakunta: Helsinki
Re: iPod Shuffle ongelma
Viesti Kirjoittaja harri »
Eikös kysyjä sanonut ostaneensa sen 12/2006, joten onhan siinä takuu.nikoh kirjoitti:Ilman takuuta ei tietty kannata tuota kautta suoraan lähteä huoltoa tilailemaan
-Harri
-
- Viestit: 392
- Liittynyt: 26.4.2005 klo 17.47
Re: iPod Shuffle ongelma
Viesti Kirjoittaja nikoh »
En vastannut Papagenan kysymykseen vaan ketjun aloittajan kysymykseen. Ja kuten tuossa sisällyttämässäni lainauksessa käy ilmi, ei takuuta enää oleharri kirjoitti:Eikös kysyjä sanonut ostaneensa sen 12/2006, joten onhan siinä takuu.nikoh kirjoitti:Ilman takuuta ei tietty kannata tuota kautta suoraan lähteä huoltoa tilailemaan

-
- Viestit: 2958
- Liittynyt: 29.3.2004 klo 7.11
- Paikkakunta: Helsinki
-
- Viestit: 11
- Liittynyt: 19.1.2007 klo 12.32
Viesti Kirjoittaja Papagena »
Kyse onkin nyt lähnnä siitä, että laite kyllä toimii monessa muussa macissa mutta ei minun koneessani – ja sehän tässä kummallista onkin. Kun se ei näy, niin se ei näy!
Liike oli Hesan MacPeople joka kehoitti asentamaan usb 2:n. Arvelivat että usb 1 portin teho ei riitä iPodiin. Tiedä häntä. Jokatapauksessa asennan tänään sen kortin, eipä siitä nyt haittaakaan ole...
-P
-
- Viestit: 11
- Liittynyt: 19.1.2007 klo 12.32
-
- Viestit: 2958
- Liittynyt: 29.3.2004 klo 7.11
- Paikkakunta: Helsinki
-
- Viestit: 11
- Liittynyt: 19.1.2007 klo 12.32
-
- Viestit: 1
- Liittynyt: 1.2.2007 klo 11.19
-
- Viestit: 15
- Liittynyt: 16.3.2007 klo 16.52
Viesti Kirjoittaja matiast »
![Surullinen [:(]](./images/smilies/icon_sad.gif)
Kone on PC ja käyttöjärjestelmänä XP.
Toisella tietokoneella olen shufflea testannut myös ja se, jopa tunnisti laitteen ja näytti itunesissa, mutta hetken päästä hävisi taas itunesista.
Laitteeni on ostettu Joulukuussa, joten takuuta on vielä jäljellä, mutta kuittia ei enää löydy.
Meinasin soittaa Applen tukipalveluun, mutta sepä näyttäiskin maksavan 30e.
Onko kellään mitään kikkaa, joka auttais (jo esitettyjen lisäksi).
Ja onko kokemusta takuuseen lähettämisestä tän ongelman takia?
Voiko soittimen takuupalauttaa mille tahansa Apple jälleenmyyjälle?
Niin ja onko tietoa löytyykö Joensuun lähistöltä Apple liikettä?
-
- Viestit: 128
- Liittynyt: 5.4.2004 klo 18.57
Vanhat Shufflet paskoja
Viesti Kirjoittaja timbe57 »
Tuotteet (3kpl) eivät ole kestäneet normaalikäytössä puolta vuotta.
Ensimmäisen Shufflen hankin Verkkokauppa.comista pojalleni joululahjaksi 2005. Laite meni kevään 2006 kuluessa mykäksi kokonaan. Sitä ei voinut ladata. Se ei ilmestynyt työpöydälle, enkä voinut tehdä mitään ohjelmistojen uudelleen asennuksia tms. Pyysin kuitin ostoksesta ja he kehoittivat lähettämään laitteen valtuutettuun Apple-huoltoon, muistaakseni Tampereelle. Muutaman viikon kuluttua (21.7.2006) sain soiton huollosta ettei koneelle voi tehdä mitään. Sain uuden laitteen (nro2) Verkkokaupasta 21.7.2006.
Iloa ja riemua riitti 3-4 kuukautta. Ennen joulua 2006 toinen Shuffle lopetti toiminnan kuten edellinenkin. Soitin suoraan Applelle Irlantiin ja halusin kertoa asiani suoraan valmistajan edustajalle. Yritin saada purettua koko kaupan tai jotain muuta soitinta tilalle. Vaikka uudemman version Shufflesta, jos mahdollista, tai jokin muu ratkaisu, muttei samanlaista. Kyllä oli vaikeaa. Ei onnistunut neuvottelu. Kuluttajan pahaa mieltä ja kulunutta aikaa/vaivaa +puhelinkuluja ei haluttu mitenkään hyvittää. Hihat paloivat totaalisesti, vaikka yritin pysyä rauhallisena. Ainoa mihin suostuttiin oli samanlainen laite tilalle, rajoitetulla 90 pv:n takuulla. Uusi Shuffle (nro3) tuli muutaman viikon päästä 15.1.2007.
Noh, ei tämä tähän pääty. Tänään 26.3.2007 poikani ilmoitti taas, että Shuffle ei “mounttaa” työpöydälle. — ei....tana sentään—. Eli aikaa oli taas kulunut rapiat 3kk, kun laite hajosi. Olen aivan ihmeissäni. Laitetta on käytetty koko ajan ohjeiden mukaisesti ja ladattu tietokoneen usb-väylässä.
Voiko nykypäivänä tosiaan myydä kuluttajalle tämmöistä paskaa. Missä on laatu ja vastuu Apple!
-
- Viestit: 1388
- Liittynyt: 6.3.2006 klo 0.17
- Paikkakunta: Tampere
Viesti Kirjoittaja frissy »
Itse omistan Creativen Muvon (tulu joskus hankittua "toimii" edelleen). Tosin on tämäkin muistaaksen kolmas kappale. Ensimmäinen oli susi jo myyntivaiheessa, toinen meni sudeksi puoli vuotta ostan jälkeen. Tämä tapaus sinnitteli juuri ja juuri takuuajan ulkopuolelle, kun näppäimet rupesivat toimimaan heikosti (tosin kone toimii...jossain määrin aina kun se haluaa..).
Ei se ruoho ole aina ole vihreämpää ompunkaan puolella, mutta ei kyllä naapurissakaan.
Ps. Oletko ikinä miettynyt, että kenties viallinen tuote ei ole se soitin, vaan esim. vioittunut usb-väylä joka antaa virtapiikkejä? Varsinkin, jos soittimet ovat menneet samaan malliin. Itsellä on meinaan kokemusta tuollaisesta virtapiikistä koneessa, joka juurikin hajoitti yhden toisen soittimen (PiPo:n).
http://cgronlund.posterous.com/
-
- Viestit: 15
- Liittynyt: 16.3.2007 klo 16.52
Viesti Kirjoittaja matiast »
Ongelma ratkesikin (ihme kyllä), kun hankin windows vista ultimaten!matiast kirjoitti:Sama ongelma täälläkin, eli oma kone ei tunnista ipodia ollenkaan![]()
Kone on PC ja käyttöjärjestelmänä XP.
Toisella tietokoneella olen shufflea testannut myös ja se, jopa tunnisti laitteen ja näytti itunesissa, mutta hetken päästä hävisi taas itunesista.
Laitteeni on ostettu Joulukuussa, joten takuuta on vielä jäljellä, mutta kuittia ei enää löydy.
Meinasin soittaa Applen tukipalveluun, mutta sepä näyttäiskin maksavan 30e.
Onko kellään mitään kikkaa, joka auttais (jo esitettyjen lisäksi).
Ja onko kokemusta takuuseen lähettämisestä tän ongelman takia?
Voiko soittimen takuupalauttaa mille tahansa Apple jälleenmyyjälle?
Niin ja onko tietoa löytyykö Joensuun lähistöltä Apple liikettä?
Nyt kone tunnistaa soittimen ja toimii mainiosti! Taidanpa siirtyä Vistaan lopullisesti, melko paljon macista matkittuja hyviä asioita
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
-
- Viestit: 311
- Liittynyt: 20.9.2004 klo 20.16
Re:
Viesti Kirjoittaja Tipitii »
Muutama päivä sitten kaivoin vanhan Shufflen laatikosta, ja kaikki näytti toimivan oikein hyvin. Noin 5-6 tunnin käytön jälkeen vastaan tuli edellä kuvattu ongelma. Onko kukaan keksinyt tähän parannusta?SirEino kirjoitti:onko tähän löytynyt lisää apua? Multa löytyy yksi temppuileva vanha shuffle joka latautuu, ei suostu soittamaan musaa ja vilkuttaa vuorotellen vihreätä ja oranssia valoa. Laite ei ilmesty myöskään työpöydälle mutta näkyy kyllä järjestelmän kuvauksesta.
Tipi
Palaa sivulle “iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit