Parallels Desktopista kysyttävää...
Keskustelua ohjelmista ja Mac App Storesta.
6 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 927
- Liittynyt: 27.4.2004 klo 20.52
Parallels Desktopista kysyttävää...
Viesti Kirjoittaja tgynther »
Pystyykö Parallelsin kanssa liittämään virtuaalikoneen päällä pyörivän Windowsin Active Directoryyn? Saako virtuaali Windows oman IP:n, jotta esim. firman etähallintasoftat saavat sen kiinni vai pysäähtyykö liikenne jo OS X:n puolelle?
-
- Viestit: 153
- Liittynyt: 17.11.2005 klo 15.05
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Parallels Desktopista kysyttävää...
Viesti Kirjoittaja mkv »
Pystyy liittämään ja saa oman ip-osoitteen kun laitat asetuksiin päälle bridged ethernet -valinnan. Omissa testeissäni lähes kaikki toimii tuolla valinnalla kuten erillisellä koneella, paitsi että L2TP-VPN:ää en saanut toimimaan windowsin omalla clientillä clavister-palomuuria vasten. En ole tosin aivan varma johtuiko tuo juuri parallelsista, mutta pitänee asentaa boot camp ja kokeilla sillä.tgynther kirjoitti:Pystyykö Parallelsin kanssa liittämään virtuaalikoneen päällä pyörivän Windowsin Active Directoryyn? Saako virtuaali Windows oman IP:n, jotta esim. firman etähallintasoftat saavat sen kiinni vai pysäähtyykö liikenne jo OS X:n puolelle?
Markus
--
MacBook Pro early 2015 13" retina, iPhone 5S, Canon EOS M
MacBook Pro early 2015 13" retina, iPhone 5S, Canon EOS M
-
- Viestit: 927
- Liittynyt: 27.4.2004 klo 20.52
Re: Parallels Desktopista kysyttävää...
Viesti Kirjoittaja tgynther »
Kerrotko miten kävi VPN:n kanssa Bootcampissa. Parallels näyttää toimivan juuri niin kuin pitääkin mutta jos VPN tuottaa tuskaa myös Bootcampissa niin joutuu miettimään toista vaihtoehtoa työkoneeksimkv kirjoitti: L2TP-VPN:ää en saanut toimimaan windowsin omalla clientillä clavister-palomuuria vasten. En ole tosin aivan varma johtuiko tuo juuri parallelsista, mutta pitänee asentaa boot camp ja kokeilla sillä.
-
- Viestit: 326
- Liittynyt: 20.5.2006 klo 21.41
- Paikkakunta: Helsinki
-
- Viestit: 153
- Liittynyt: 17.11.2005 klo 15.05
- Paikkakunta: Helsinki
L2TP-VPN ja parallels
Viesti Kirjoittaja mkv »
Juu niinhän sen pitäisi. Käytännössä riippuu parallelsin bridge-tilan toteutuksesta, joka ei liene maailman yksinkertaisin asia. Käytännössä sen täytyy ilmeisesti ohittaa OS X.n TCP/IP ja jutella suoraan verkkokortin ajurin kanssa ethernet-protokollaa, tuossa saattaa varmasti tulla ongelmiakin. Sen lisäksi windowsin oma VPN-client on kokemusteni mukaan aika herkästi hajoavaa sorttia.hanu kirjoitti:Bridged moodissa windows vastaa periaatteessa erilliskonetta, eli kaikki yleensä toimivat vpn -ohjelmat toimivat. Itsellä ainakin Ciscon VPN client ja OpenVPN toimineet ongelmitta.
Markus
--
MacBook Pro early 2015 13" retina, iPhone 5S, Canon EOS M
MacBook Pro early 2015 13" retina, iPhone 5S, Canon EOS M
-
- Viestit: 70
- Liittynyt: 5.8.2005 klo 15.58
6 viestiä
• Sivu 1/1
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit