Tarkoitus olisi tallentaa haastatteluja jollain USB-liitäntään sopivalla mikrofonilla. Voinko luottaa siihen, että kaikki USB-mikrofonit toimivat TiBookissani siinä missä PC-läppärissä? Haussa on hyvä äänenlaatu litterointia varten, joten jos on hyviä kokemuksia niin ehdottakaa pois.
Mahtaisikohan löytyä vielä sellaista ääntä tallentavaa ohjelmaa, jossa olisi sisäänrakennettu reaaliaikainen kompressori ja limitteri? Tosin tuollainen saattaa napsaista melkoisesti tehoa jo.
Hyvä mikrofoni haastattelujen tallentamiseen
Kaikki ääneen ja musiikin tekoon liittyvä.
3 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 272
- Liittynyt: 18.1.2006 klo 13.11
Hyvä mikrofoni haastattelujen tallentamiseen
Viesti Kirjoittaja mrdc76 »
-
- Viestit: 7042
- Liittynyt: 24.2.2004 klo 10.00
- Paikkakunta: Joensuu
Viesti Kirjoittaja Jone »
Melkein lähtisin toisin päin kasaamaan hommaa. Vaikkapa http://www.roland.com/products/en/UA-25/index.html audiointerfaceksi ja siihen sopiva mikki mikä kulloinkin on käyttötarkoitus. Tossa on esim. analoginen limitteri itsessään eikä koneen suorituskyky ole koetuksella sen limitoinnin takia. Kun mikki on kiinni normaalilla mikkipiuhalla niin se sallii hieman vapaampaa liikkumista kun mitä USB-piuhan varassa ollessa. On myös mahd. kytkeä vaikka 2 mikkiä. 2 henkilöä erikseen tai lähimikki ja tilamikki jne.. Tuohon siis mikki kylkeen lompakon mukaisesti. Tässä eräs käytetymmistä http://www.electrovoice.com/products/105.html
-
- Viestit: 192
- Liittynyt: 25.9.2006 klo 11.49
- Paikkakunta: Iittala
Re: Hyvä mikrofoni haastattelujen tallentamiseen
Viesti Kirjoittaja kampela »
Litteroinnin kannalta mikrofonin äänenlaadulla ei ole kovin paljoa merkitystä. Voi sanoa, että kaikki usb liitäntäiset mikrofonit toimivat erittäin hyvin puheäänen taajuuksilla. Myöskään limitterillä tai kompressoinnilla ei suurta merkitystä ole. Suurin merkitys on mikrofonin sijoituksella.mrdc76 kirjoitti:Tarkoitus olisi tallentaa haastatteluja jollain USB-liitäntään sopivalla mikrofonilla. Voinko luottaa siihen, että kaikki USB-mikrofonit toimivat TiBookissani siinä missä PC-läppärissä? Haussa on hyvä äänenlaatu litterointia varten, joten jos on hyviä kokemuksia niin ehdottakaa pois.
Kun äänen voimakkuus on kääntäen verrannollinen etäisyysyyden neliöön, on mikrofonin etäisyys puhujasta tärkein asia. Kun etäisyys puolittuu, äänenvoimakkuus nelinkertaistuu ja samalla muualta tulevien häiriöäänten (tai kaikuisuuden) voimakkuus jää neljänteen osaan. Periaattteessa mikrofonin suuntaavuudella voidaan vaimentaa häiriöääniä, mutta sillä ei ole läheskään sellaista vaikutusta kuin etäisyyden vähentämisellä.
Äänittäminen ei ole "laitelaji" vaan "taitolaji", ainakin oman nelikymmenvuotisen äänittäjäuran kokemuksen perusteella näin uskaltaisin väittää.
3 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Audio ja musiikki”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit