Husky kirjoitti:Groovey kirjoitti:Juttelin hetki sit AppleCareen. Ongelma on kaikkea muuta kuin välttelyn kohde. Kaikki mitä olin kertomassa oli jo tiedossa ja tutkimukset päällä. Lupasivat ratkaisun olevan tulossa, mikä se ikinä onkin. Serviisi oli niin todella hyvää, että ei voi kuin kumartaa hyvästä huomioonotosta.
Hyvä tietää. Hetken tässä jo luuli, että Apple aikoo pimittää koko ongelman.

Homma näyttää menevän yleensä näin:
1) Ongelma havaitaan käyttäjien keskuudessa. Apple ei lotkauta korvaansa.
2) Ongelma alkaa yleistyä. Applen sivujen keskustelupalstalla aletaan kohista kovempaa.
3) Meno ketjussa menee raisuksi, koska Apple ei tunnu reagoivan. Apple sulkee ketjun.
4) Apple tunnustaa ongelman ja korjaa sen.
Näin tarina kulki ainakin värjäytyvien MacBookien ja "ammunnan" kanssa. Näyttäisi pätevän myös niihin väriseviin MB-näyttöihin.
Applella on viime aikoina tuntunut olevan vähän liikaa näitä laatuongelmia. Huonoa säkää komponenttierien kanssa, kiinalaiset kokoajat eivät osaa hommaansa, laaduntarkkailu löystynyt vai mitä? Toivottavasti trendi ei ole jatkuva, sillä juuri nyt Mac-puolella on menossa uusi tuleminen. Kökkö laatu saattaa pilata hyvin alkaneen nousukiidon.