![Enkeli [a]](./images/smilies/angel_smile.gif)
Onnea siis macittaret, ja miekkosille pitempää pinnaa jatkossakin

Viesti Kirjoittaja amanita »
kuriton kirjoitti:Naistenpäivä![]()
Onnea siis macittaret, ja miekkosille pitempää pinnaa jatkossakin
Viesti Kirjoittaja laika »
Joo, hyvä me! Ja hyvää kaikille meille!amanita kirjoitti:kuriton kirjoitti:Naistenpäivä![]()
Onnea siis macittaret, ja miekkosille pitempää pinnaa jatkossakinHyvä ME!
![]()
Muut päivät lienevätkin niitä miestenpäiviä?![]()
....sitä pinnaa joskus tarvitaan tälläkin puolella.... 8)
Viesti Kirjoittaja amanita »
Voi sinä suloinen Jamacci!Jamac kirjoitti:Naiset on jees.
Viesti Kirjoittaja Jamac »
amanita kirjoitti:Voi sinä suloinen Jamacci!Jamac kirjoitti:Naiset on jees.
Viesti Kirjoittaja kuriton »
Viesti Kirjoittaja amanita »
Niin mistä nyt luovutat??Jamac kirjoitti:amanita kirjoitti:Voi sinä suloinen Jamacci!Jamac kirjoitti:Naiset on jees.luovutan! Sen nyt vielä ymmärtää, että "muutaman" drinksun jälkeen joku sanoo, mutta että anonyymistikin.
Viesti Kirjoittaja remform »
Ihan ne pitää naistenpäivää juhlapäivänä. En tiedä onko siinä sitten joku historiallinen syy myös, mutta ilmeisesti on Neuvostoliiton aikainen perinne. Wikipedia kertoo Kansainvälinen naistenpäivä hakusanalla lisää.kuriton kirjoitti: Kiitoksia muistamisesta näin tärkeänä päivänä![]()
Että vapaapäivä, vai sattuukos siihen joku muu juttu samalle päivälle kans? Onkos siellä muuten isänpäivä ja äitienpäivä myös?
Viesti Kirjoittaja Galangal »
remform kirjoitti:ilmeisesti on Neuvostoliiton aikainen perinne.
Niin kertoo. Miksi et lukenut?Wikipedia kertoo Kansainvälinen naistenpäivä hakusanalla lisää.
Viesti Kirjoittaja Skarsnak »
Huoh, katsooko Galangal kaikkea läpi vihan, inhon ja vit tuilun sävyttämien suodattimien? Minun lukutaitoni mukaan viittauksella Neuvostoliiton aikaiseen perinteeseen, tarkoitetaan nimenomaan syytä, miksi päivä Venäjällä on yleinen vapaapäivä.Galangal kirjoitti:remform kirjoitti:ilmeisesti on Neuvostoliiton aikainen perinne.
Ilmeisesti "Neuvostoliiton aika" alkoi 1850-luvulla... Joidenkin tyyppien antikommunistinen hysteria ei tunne mitään rajoja: jopa naistenpäivän vietto on kommarien sala liitto.
Niin kertoo. Miksi et lukenut?Wikipedia kertoo Kansainvälinen naistenpäivä hakusanalla lisää.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kansainv%C ... A4iv%C3%A4
wikipedia kirjoitti:Siitä tuli vuonna 1966 kansallinen vapaapäivä Neuvostoliitossa.
Niin. Miksi et lukenut?Galangal kirjoitti:Niin kertoo. Miksi et lukenut?
Viesti Kirjoittaja remform »
Mitä sä jätkä oikein horiset? Ensinnäkin voisit käydä viestisi läpi yhdyssanavirheitä silmälläpitäen. Missä vaiheessa osoitin antikommunistista hysteriaa? Ja kuten Skarsnak sanoikin, vapaapäivä tuosta tehtiin juuri Neuvostoliiton aikana, eli kyllä minä sen Wikipedia-merkinnän luin. En viestissäni yrittänytkään väittää että naistenpäivä olisi Neuvostoliittolainen keksintö, tarkoitin juurikin tuota viralliseksi pyhäpäiväksi julistamista.Galangal kirjoitti:
Ilmeisesti "Neuvostoliiton aika" alkoi 1850-luvulla... Joidenkin tyyppien antikommunistinen hysteria ei tunne mitään rajoja: jopa naistenpäivän vietto on kommarien sala liitto.
Viesti Kirjoittaja kuriton »