Välillä tämä fiksu kone käyttäytyy niin tyhmästi että suututtaa. Macin käytös silloin, kun superdrivessä on liian naarmuinen tai sotkuinen levy, on yksi idioottimaisimpia asioita Macissa/Mac OSissa. Ohjelma (iTunes, Front Row tms.) yrittää vain sinnikkäästi lukea samaa kohtaa uudestaan ja uudestaan ja uudestaan kunnes Teletapitkin kyllästyisivät. Asema huutaa kuin tapettava, kun levyä jurnutetaan säälittä. En ole vielä keksinyt tämän ääliömäisyyden lopettamiseen muuta keinoa kuin Force Quit, koska ohjelma lakkaa vastaamasta komentoihin keskittäessään ilmeisesti kaikki systeemin resurssit lukemaan sitä yhtä h*tin viallista kohtaa. Joskus harvoin, lähinnä DVD-leffojen kanssa, sinnikäs odottaminenkin toimii ja ohjelma myöntää viimein ettei pysty lukemaan levyä. Mutta varsinkin ITunesilla ripatessa virhe levyssä lamauttaa ohjelman aina pysyvästi.
Onko tähän mitään lääkettä? Jotain jolla saisi viestin läpi ohjelmalle että anna olla? Tms.?
viallisen levyn lukemisen keskeytys?
Täällä voit kysyä mistä tahansa Mac-ongelmasta, jos et löydä vastausta muualta.
2 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 543
- Liittynyt: 4.4.2006 klo 21.27
- Paikkakunta: Tampere
viallisen levyn lukemisen keskeytys?
Viesti Kirjoittaja Thelenius »
iMac 27'' ("late 2012") 2,9GHz Intel Core i5 – OS X 10.13 High Sierra
-
- Viestit: 13180
- Liittynyt: 30.12.2004 klo 15.09
- Paikkakunta: Oulu
Viesti Kirjoittaja mikastus »
Ei ratkaisua, valitettavasti. Noin se tekee. En ole varma, mutta luulen että se liittyy joihinkin ohjelmarutiinien tai ohjelmointikirjastojen käyttöön ja niiden vanhuuteen. Nämä tavat ja kirjastot yhä lymyävät OSX:ssä. Aivan kaikki ei ole vielä "uutta maailmaa", koska se ei ole käytännön syistä joko fiksua tai kannattavaa.
Jossain ohjelmoijien palstoilla jaksoin selata muutaman sivun keskustelua noista asioista, mutta sen enempää en aiheesta tiedä. En muista linkkiä, ehkä se löytyi täältä HO:sta, ehkä ei. Mielipiteet jakaantuivat kahtaalle miten applen olisi pitänyt tai tulisi jatkossa toimia asian suhteen. Tämä ei ole ainoa asia johon keskustelussa viitattiin, ja johon nykyinen menettely johtaa.
Eli sori, ei voi auttaa..![Surullinen [:(]](./images/smilies/icon_sad.gif)
Jossain ohjelmoijien palstoilla jaksoin selata muutaman sivun keskustelua noista asioista, mutta sen enempää en aiheesta tiedä. En muista linkkiä, ehkä se löytyi täältä HO:sta, ehkä ei. Mielipiteet jakaantuivat kahtaalle miten applen olisi pitänyt tai tulisi jatkossa toimia asian suhteen. Tämä ei ole ainoa asia johon keskustelussa viitattiin, ja johon nykyinen menettely johtaa.
Eli sori, ei voi auttaa..
![Surullinen [:(]](./images/smilies/icon_sad.gif)
2 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit