TheKraken kirjoitti:No kyllä sillä sinun liittymällä voi ladata maksiminopeudella. Eli sinä saat sen mitä tilaat.
..paitsi silloin kun en voi, mikä oli se pointti. Esim jos se naapurin kakarakerho warettaa kybällä. Joops, ei toi nyt mua niin hirveästi henk koht kaiva koska pullonkaulat on useasti muualla, mutta henk koht maksan mieluummin 512kb/s yhteydestä sanotaan vaikka 10 rahaa kuussa kun se toimii luvatulla nopeudella kuin 10 rahaa 2mb/s yhteydestä joka toimii loppujen lopuksi sillä 512kb/s nopeudella.
Jos ostat 500GB:n kiintolevyn, et sinnekään saa mahtumaan 500GB:n edestä tavaraa. Jos halutaan 17" putkinäyttö, on ostettava 19-tuumainen jossa kuva-alan lävistä on tuo 17". Elämä on sellaista.
Mitä tuohon kaistan ostoon ja riittävyyteen tulee. Jos ihan oikeasti haluaa taattua kaistaa, saahan sitä, usein vain kotikäyttäjälle kohtuuttoman kovaan hintaan. Paljon halvemmaksi ja käytännössä kaikissa tapauksissa paljon nopeammaksi osottautuu ihan kylmästi kunnon reitittimen ja kahden tai jopa useamman eri liittymän käyttö samanaikaisesti, varmuus on hyvä ja luotettavuus riittävä lähes kaikkeen käyttöön. Kyllä se taattukin kaista alas menee jos kaapeli katkeaa.
Hyvin harva haluaa oikeasti maksaa taatusta kaistasta, kun melkein taattua saa tuohon verrattuna lähes ilmaiseksi.
Tuntuu vain tämä asia olevan samanlainen kuin kovalevyjen palauttaminen rautaongelman jälkeen, kaikilla on ihan korvaamattomia tietoja sillä levyllä ennen kuin kuulevat hinnan jolla tuo levy palautetaan. Ihan niin korvaamattomia tiedot harvemmin ovat.
velijussi kirjoitti:Mitä tuohon kaistan ostoon ja riittävyyteen tulee. Jos ihan oikeasti haluaa taattua kaistaa, saahan sitä, usein vain kotikäyttäjälle kohtuuttoman kovaan hintaan. Paljon halvemmaksi ja käytännössä kaikissa tapauksissa paljon nopeammaksi osottautuu ihan kylmästi kunnon reitittimen ja kahden tai jopa useamman eri liittymän käyttö samanaikaisesti, varmuus on hyvä ja luotettavuus riittävä lähes kaikkeen käyttöön. Kyllä se taattukin kaista alas menee jos kaapeli katkeaa.
Hyvin harva haluaa oikeasti maksaa taatusta kaistasta, kun melkein taattua saa tuohon verrattuna lähes ilmaiseksi.
Tuntuu vain tämä asia olevan samanlainen kuin kovalevyjen palauttaminen rautaongelman jälkeen, kaikilla on ihan korvaamattomia tietoja sillä levyllä ennen kuin kuulevat hinnan jolla tuo levy palautetaan. Ihan niin korvaamattomia tiedot harvemmin ovat.
Jos kaistasta ei jaksa maksaa, voi myös ''lainata'' wlaneja. Rovaniemen keskustasta löytyy 6-10 yksityistä suojaamatonta verkkoa. siitä vain hakkeroimaan ja warettamaan muiden verkon kautta niin eipähän joudu itse maksamaan...
velijussi kirjoitti:
Tuntuu vain tämä asia olevan samanlainen kuin kovalevyjen palauttaminen rautaongelman jälkeen, kaikilla on ihan korvaamattomia tietoja sillä levyllä ennen kuin kuulevat hinnan jolla tuo levy palautetaan. Ihan niin korvaamattomia tiedot harvemmin ovat.
Kyllähän ne tiedot ovat korvaamattomia, mutta harvalla on todella varaa korvata niitä!
kermit kirjoitti:Jos ostat 500GB:n kiintolevyn, et sinnekään saa mahtumaan 500GB:n edestä tavaraa. Jos halutaan 17" putkinäyttö, on ostettava 19-tuumainen jossa kuva-alan lävistä on tuo 17". Elämä on sellaista.
*lisää listaan kaikista asioista mitkä nyppii*
Jep, elämä on. Eikä varmaan ihan heti muutu. Mutta ei se sitä reiluksi tee.
EDIT : Selvennettäköön nyt vielä sekalaisia avautumisiani; itse toivoisin, että kun ostan liittymän, mobiili tai ei, niin minä saan päättää mitä sillä teen. Jos operaattori ei tätä suvaitsi, parempi olisi asiasta mainita ihan selkeästi. Onko se kaista sitten taattu tai ei ei nyt omaa takalistoa pahemmin hetkauta, mutta tämänkin voisi vaikka mainita selkeästi.
Tässä lopputalvesta/alkukeväästä Elisan yritysmyyjä suositteli, etten vaihtaisi 2Mt yhteytettä 1Mt mobiililaajakaistaani, koska nopeudet ovat maksimissaankin vain sen 1Mt verran.
Siinä mielessä komppaan BlueTidea, että operaattoreiden mainonnassa annetaan ymmärtää, että 2Mt yhteydellä ja 3.5G HSDPA -puhelimella yhteys todella on lähempänä 2Mt yhteyttä kuin 1Mt yhteyttä ja 2Mt liittymästä veloitetaankin 50% enemmän kuin 1Mt yhteydestä, vaikka todellisuudessa 2Mt yhteyttä ei teknisesti ole edes olemassa.
Eli ainakin täällä Vaasan seudulla jopa operaattorit itse myyntitilanteessa sanovat, että ei päästä edes teoriassa mainostettuihin nopeuksiin, mikä on mielestäni jopa harhaanjohtavaa markkinointia.