
Latasin Macilleni Firefoxin, eli klikkasin lataa-nappia Mozillan nettisivulta. Työpöydälle alkoi latautumaan .dmg-tiedosto, eli ilmeisesti itse ohjelma. Klikkasin kuvaketta, ja ohjelma asentui.
Mozilla toimii kyllä ihan hyvin, sen kanssa ei ole ongelmaa. Kuvakkeen sain vedettyä alareunan dashboardiin. Ihmettelen vaan sitä, miksi työpöydälle jää mozilla-kansio. Kansiota kun klikkaa, avautuu ikkuna, jossa on iso Mozilla-kuvake ja nuoli siitä ilmeisesti Applications-kansioon.
Jos kansion vetää roskakoriin, se häviää. Kun koneen taas käynnistää uudelleen, kansio on poissa. Jos taas käynnistää Mozillan, sama kansio ilmestyy takaisin.
Onkohan kyseessä ominaisuus vai teinkö jotain väärin asennettaessa? Voiko tuota kansiota poistaa jotenkin työpöydältä jonnekin piiloon?